Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. O pôde a rastlinách
  3. Choroby a škodcovia
  4. Choroby a škodcovia orchidey - viete si s nimi poradiť?

Choroby a škodcovia orchidey - viete si s nimi poradiť?

Choroby a škodcovia orchidey - žltnúci list môže byť príznakom napadnutia škodcom alebo patogénom

 

OBSAH

 

Choroby a škodcovia orchidey

 

 

Medzi najčastejšie sa vyskytujúce problémy pri pestovaní týchto nádherných kvetov patria bakteriálne, hubové a vírusové ochorenia a bežne sa vyskytujúci živočíšny škodcovia izbových rastlín. Napriek tomu, že pri izbových rastlinách sa vyskytujú, môžu milovníkov orchidey nepríjmne potrápiť. Preto vám prinášame prehľad chorôb i škodcov a návod ako s nimi zatočiť. Pozrime sa na nich bližšie.
 
 

Choroby orchidey

 

Bakteriálne choroby

 

Patria tu najmä Bakteriálna mäkká hniloba a  hnedá hniloba. Obidve obľubujú vlhko a nedostatočné prúdenie vzduchu. Vyskytujú sa ojedinele.  Ak zbadáte zapáchajúce škvrny s hnedým okrajom, či miesta s priesvitný vzhľadom, čierne oblasti či vpadnuté, je potrebné napadnuté miesta odstrániť sterilným nástrojom a zlikvidovať. Rastlinu izolujte od ostatných.
 
Nikdy akokoľvek napadnuté rastliny alebo ich časti neumiestňujte do kompostu. Odporúča sa použiť na ošetrenie fungicídne prípravky. Bakteriálne ochorenia sa môžu ľahko rozšíriť i na zdravé rastliny, preto svoje nástroje, ruky i veci, ktoré prídu s infikovanou rastlinou, dezinfikujte.
 
Prevenciou je zabezpečiť prúdenie vzduchu (nie však prievan), vyhnúť sa zálievke na listy (prebytočnú vodu vyliať) a posilnenie imunityrastlín pomocou kvalitných hnojív, napríklad Hnojík a ZeoSand Sil M20. (Predstavíme si ich nižšie Dvojboj proti škodcom a chorobám.)
 
 

Hubové choroby

Fusárium

Zmena farby kvetnej stonky orchidey Lišajovec (Phalaenopsis)

Z hubových ochorení, ktoré u nás môžu napadnúť vašu exotickú krásku, ide asi najčastejšie o Fusárium. Je vyvolané hubovou Fusarium oxysporum. V prvotnej fáze sa vyskytuje v oblasti koreňov. Môžete spozorovať bieloružové miesta. Ak ho nezachytíte v tejto fáze, môže sa rozšíriť na vrchnejšie časti orchidey.

Ak vám rastlina neprospieva, nájdete zúžené miesta na stonka a žltú listy, skontrolujte jej koreňovú časť. Rozvoju tohto ochorenia prospieva zvýšená zálievka. Napadnuté časti sterilným nástrojom odstráňte a zlikvidujte. Ideálne presaďte rastlinku do nového sterilného substráru a nezalievajte minimálne 3 - 5 dní. 

Zmena farby kvetnej stonky orchidey Lišajovec (Phalaenopsis)

Pri prechode z letného režimu na zimný si dajte pozor, aby ste množstvo zálievky upravili podľa klimatických podmienok. V letnom období rastliny potrebujú viac vlahy, ale v zimnom je potrebné ju redukovať. Proti hubovým ochoreniam krásne fungujú Hnojíkči ZeoSand Sil M20, ktoré si popíšeme nižšie v časti Dvojboj proti škodcom a chorobám.

 

Hniloba koreňov

Ďalším problémom môže byť Hniloba koreňov, pseudohľúz a podzemkov. Orchidea nemá rada dlhodobé premokrenie koreňov. Pri nadmernej zálievke môžeme nechtiac zaniesť infekciu na svoju rastlinu. Tá neprospieva, slabne a pri dlhodobejšom napadnutí môže dôjsť i k odumretiu celej rastliny.

Infekcia sa zvyčajne prenáša infikovaným substrátom či náradím. Infikované časti koreňového systému môžu byť sfarbené dohneda a až kašovitej konzistencie. Tie treba odstrániť, zlikvidovať a ponechať len zdravé svetlé časti.

Je vhodné, aby ste použii nový sterilný substrát. Ak použijete pôvodný kvetináč, vydezinfikujte ho a presadenú orchideu aspoň 3 - 5 dní nezalievajte.

Poškodený koreňový systém u orchidey hnilobou

Hnilobou poškodený koreňový systém u orchidey 

Zdro:j pinterest.com Autor: Raffaele DiLallo

Dáte jej tak čas, aby sa korene začali hojiť.Proti hnilobe koreňov môžete bojovať aj preventívne vďaka Hnojíku  a ZeoSand Sil M20. (Popis nájdete nižšie v časti Dvojboj proti škodcom a chorobám.)

 

Čierna hniloba

 

Toto ochorenie je vyvolené hubami Pythium ultimum alebo Phytophthora cactorum. Môže napadať listy, stonky, psedohľuzy i  korene. Zvyčajne postupuje smerom nadol. Môžete spozorovať príznaky vo forme čiernych škvŕn či mäkkých vodnatých lézií, ktoré sa zväčšujú a šíria po celej rastline.

Listy okolo napadnutej oblasti môžu zožltnúť. Rozšírenie čiernej hniloby podporuje dlhodobé premokrenie a slabé prúdenie vzduchu. Ako u všetkých ochorení, je vhodné infikovanú rastlinu izolovať od zdravých.

Zvýšte cirkuláciu vzduchu (dočasne môžete použiť aj ventilátor) a znížte zálievku. Ak nie je silné napadnutie, odstráňte poškodené časti vydezinfikovaným nástrojom a zlikvidujte ich.

Niektorí odborníci z oblasti pestovania orchidey odporúčajú na jar aplikovať hnojivo s vysokým obsahom vápnika, ako je KlinoGrow, pre zabránenie rozvoja čiernej hniloby. (Viac o ňom sa dozviete v Predstavenie produktu KlinoGrow.)

V boji s patogénmi je dôležitá správne vyvážená výživa orchidey, ktorá prispieva k ich odolnosti a vhodné pestovateľské prostredie. Ktoré produkty vám odporúčame sa dočítate nižšie v časti Dvojboj proti škodcom a chorobám.

 

Pleseň okvetných lístkov

 

Pleseň okvetných lístkov na bielych kvetoch Lišajovca (Phalaenopsis)

Označovaná je aj ako sivá pleseň. Je spôsobená hubou Botrytis cinerea, ktorej vyhovuje teplé a vlhké prostredie. Toto ochorenie je veľmi infekčné a ľahko sa prenáša na zdravé rastliny. Pri napadnutí sa na okvetnej časti objavia sivé, hnedé čierne škvrny.

Napadnuté časti je potrebné odstrániť vydezinfikvaným nástrojom a zlikvidovať.

Nezabudnite použité nástroje i svoje ruky vydezinfikovať, aby ste si infekciu nepreniesli na zdravé rastliny. Zabezpečte dostatočné prúdenie vzduchu a upravte množstvo zálievky, ktorú aplikujte ideálne ráno.

Pleseň okvetných lístkov na bielych kvetoch Lišajovca (Phalaenopsis)

 

Produkty, ako Hnojík  či ZeoSand Sil M20,  ktoré sú vám v tomto prípade nápomocné si popíšeme nižšie ako Dvojboj proti škodcom a chorobám.

 

Škvrnitosť listov

 

Ochorenie orchidey pod názvom Škvrnitosť listov vyvoláva huba Phyllosticta capitalensis, ktorá obľubuje teplé a vlhké prostredie. Ak si na listoch všimnete purpurové či čierne škvrny, ktoré sa postupne zväčšujú a menia na svetlohnedé, prípadne sivé, s čiernym hraničením, pravdepodobne je vaša rastlina infikovaná škvrnitosťou listov. Táto choroba sa v neskorších štádiách prejavuje zlúčením škvŕn, ktoré pokryjú celý list. Ten následne odumiera.

Škvrnitosť listov nie je ochorenie, ktoré by samo o sebe spôsobilo odumretie celej rastliny. Jej nebezpečnosť spočíva v oslabení imunity rastliny, kedy sa stáva náchylnou na iné patogény a škodcov.

Škvrnitosť listov orchidey
Škvrnitosť listov orchidey

Infikovanú rastlinu izolujte na dobu 4 - 8 týždňov. Napadnuté listy odstráňte dezinfikovaným nástrojom a zlikvidujte. Zvýšte intenzitu slnečného svetla, napríklad umiestnením bližšie k oknu. Môžete použiť aj pestovateľské lampy, ktoré vám v tom pomôžu. Znížte prípadnú vlhkosť, v ktorej sa hubovým patogénom darí. Nezalievajte svoju rastlinu na listy a zabezpečte dostatočné prúdenie vzduchu.  

Proti hubovým ochoreniam môžete bojovať aj vytvorením vhodných podmienok pre orchidey a ich správnou výživou  pomocou produktov KlinoGrow  (Viac o ňom v Predstavenie produktu KlinoGrow.), Hnojík  a ZeoSand Sil M20, ktoré si predstavíme nižšie v Dvojboj proti škodcom a chorobám.

 

Vírusové choroby

 

Do tejto skupiny chorôb patrí niekoľko druhov vírusov. Je náročné identifikovať o aký konkrétny druh ide. Avšak odborníci tvrdia, že všetky virózy u orchidey sú nevyliečiteľné. Prenášačmi sú väčšinou hmyzí škodcovia alebo infikované náradie.

Môžu sa prejavovať pomalým rastom, deformáciami listov i kvetov, ktoré spôsobuje ich odumierajúce tkanivo. Konkrétna chlorotická kresba, či vzor hnedého odumretého tkaniva sú rôzne, líši sa podľa typu vírusu.

Pre všetky druhy vírusov však platí, že je potrebné napadnutú rastlinu izolovať. Niektorí z odborníkov odporúčajú celú rastlinu zlikvidovať.

Ak sa ju rozhodnete pestovať naďalej, vydezinfikovaným nástrojom odstráňte postihnuté miesta a natrvalo ju izolujte od zdravých rastlín. Následne opäť vydezinfikujte nástroje, ktoré ste použili i svoje ruky. Doprajte jej ideálne pestovateľské podmienky a kvalitnú výživu pre posilnenie jej imunity.

 

 

Škodcovia orchidey

 

Orchidey, ktoré nám prinášajú potešenie, sa môžu stretnúť s hmyzími škodcami. Tí nejednému pestovateľovi vedia znepríjemniť pestovanie. Najviac tieto exotické krásky chutia voškám, vlnačkám, strapkám, červcom a pukliciam, smútivkám a roztočcom.

 

Vošky

Tieto malé potvorky 1 až 6 mm veľké sú latinsky označované ako Aphidinea alebo Aphidoidea. Patria medzi malý hmyz, ktorý sa živí rastlinnými šťavami. Z viac ako 500 rôznych druhov vošiek nájdeme vyskytujúce sa na izbových rastlinách, ale i na záhradách, poliach, sadoch či viniciach. Patria medzi najčastejších škodcov orchidey.

Spôsobujú spomalený rast, skrútené a zdeformované listy, zakrpatenie rastlín, no najmä znižujú imunitu rastlín. Tie sú ich pôsobením  náchylné voči napadnutiu inými škodcami a patogénmi.Vošky sú často prenášačmi nebezpečných vírusov, pričom vyhľadávajú najmä mladé mäkké časti rastlín, cez ktoré sa ľahko dostanú k chutnej rastlinnej šťave.

Detailný pohľad na kolóniu zelených vošiek na stonke

Detailný pohľad na kolóniu zelených vošiek na stonke

Ich rýchlo sa šíriace kolónie sú dobre viditeľné. Na napadnutých rastlinách sa nachádza ich lepkavá medovica, ktorú vylučujú. Tá môže slúžiť ako médium pre rôzne patogény. Preto je vhodné ju priebežne odstraňovať vodou.

Pri skorom záchyte napadnutia je možné pokúsiť sa vošky umyť vodou. Výborne proti nim fungujú Hnojík  ZeoSand Sil M20. (Viac o ich účinkoch nájdete nižšie v časti Dvojboj proti škodcom.)

 

Vlnačka

Vlnačka v rôznych štádiách vývoja je častý škodca orchidey

Ak na svojich rastlinách nájdete biele, akoby vatové chumáčiky, pravdepodobne ide o vlnačku z čeľade Pseudococcidae. Zahŕňa až 2200 rôznych druhov vo veľkosti 1 až 4 mm. Podobne ako vošky, živia sa rastlinnými šťavami a vylučujú medovicu.Tieto anglicky volané Mealybugs u rastlín spôsobujú oslabenie rastliny, dehydratáciu listov, ich žltnutie a nakoniec odpadnutie. Pri silnom napadnutí môže dôjsť k odumretiu celej rastliny

To, čo vidíme ako vatový chumáčik, je voskový výlučok, ktorý ich chráni a samičky do neho znášajú vajíčka. Vďaka nemu patria medzi škodcov, s ktorými je náročnejšie sa vysporiadať. Ale netreba si zúfať. Dvojboj proti škodcom a chorbám: Hnojík  a ZeoSand Sil M20 si aj s vlnačkou vedia poradiť.

 

Strapky

Veľmi drobný škodcovia o veľkosti 1 - 2 mm, s predĺženým tvarom tela, sú strapky.  Vyhovuje im suchý a teplý vzduch. Striebristá škvrnitosť či pruhovanie listov, ktoré postupne žltne či hnedne sú symtómy napadnutia. Spôsobujú ich larvy, ktoré ako vajíčka samička kladie priamo do listov. Strapky nájdete na spodnej strane listov, ale sú zle viditeľné. 

Ich záškodnícka činnosť vašej Orchidaceae (latinský názov) môže spôsobiť zdeformovanie a poškodenie listov. Pri silnom a dlhotrvajúcom výskyte môže rastlina uhynúť.

Strapky (Thysanoptera) - vývojové štádiá   Zdroj: entoma.org

Strapka (Thysanoptera) vo vývojových štádiách

Zdroj: entoma.org 

Vďaka Hnojíku  a ZeoSand Sil M20  vám vieme ponúknuť riešenie. (Povieme si o nich nižšie v Dvojboj proti škodcom a chorbám).

 

Červce

 

Červce Diaspis boisduvalii Signoret na liste napadnutej orchidey  Zdroj: missouribotanicalgarden.org

Do tejto nadčeľade škodcov okrem červcov (Coccoidea), zaraďujeme aj puklice a štítničky. Aj oni sa vyskytujú ako škodcovia orchidejok. Svojími voskovými výlučkami sa chránia podobne ako vlnačky a bežne je náročnejšie sa ich zbaviť.

Patria medzi voškovité (Sternorrhyncha) a živia sa šťavami rastlín. Rovnako ako vošky vylučujú medovicu, ktorú sa radi uchytávajú patogény plesní. Preto je dobré ju priebežne odstraňovať.

Pri slabom napadnutí niektorí odporúčajú týchto škodcov potrieť jedlým olejom alebo liehom a po niekoľkých dňoch ich jemne odstrániť kefkou s mydlovou vodou. Vyžaduje si to značnú trpezlivosť. 

Červce Diaspis boisduvalii Signoret na liste napadnutej orchidey 

Zdroj: missouribotanicalgarden.org

Prírodné produkty Dvojboja proti škodcom a chorobám (Hnojík  a ZeoSand Sil M20) riešia problém zvnútra rastliny a efektívne pomáhajú aj proti týmto nepríjemným návštevníkom.

 

Smútivky

Škodcami orchidey sú aj larvy smútivky z čeľade múch.  Tieto dvojkrídlovce, latinsky označované  ako Sciaridae, sa bežne vyskytujú vo vlhkom prostredí. Okrem izbových rastlín, obľubujú aj huby. Preto ich anglicky označujú ako Fungus Gnats, teda hryzce húb. Stretnúť s nimi môžete aj na záhradiách počas letných mesiacov. Z približne 1700 druhov smútiviek sa u nás vyskytuje asi 600.

Škodcami sú larvy, ktoré požierajú jemné časti koreňového systému. Vyskytujú sa tesne pod povrchom pôdy. Preto ľahšie zbadáte lietať dospelé jedince.

Ich záškodnícka činnosť spôsobuje náchylnosť koreňového systému na napadnutie patogénmi, hlavne hubovými. Pri ich rozvoji vedú k odhnívaniu koreňov, ktoré následne nie sú schopné v potrebnej miere prijímať vodu a živiny.

Dospelý jedinec Smútivky rodu Odontosciara nigra pri detailnom  pohľade

Dospelý jedinec Smútivky rodu Odontosciara nigra pri detailnom  pohľade

Zdroj: wikimedia.org  Autor: Chrisina Butler

Izbová rastlina so žltou lepiacou doštičkou proti dospelým smútivkám Schiaridae

Zdroj: wikimedia.org Autor: Ich

Zachytiť dospelé jedince môžete aj pomocou žltých lepivých doštičiek, ktoré umiestnite do blízkosti vašej rastliny. Tým zredukuje množstvo dospelých smútiviek.

Larvy sú pod povrchom substrátu. Znížte množstvo zálievky - vyhovuje im vlhko a rozkladajúci sa humus.

V boji pri nim vám ponúkame Hnojík  a ZeoSand Sil M20, ktoré patria do efektívneho Dvojboja proti škodcom a chorbám a  spôsobia, že vaša orchidea im prestane chutiť. ;-) A taktiež ZeoSand, ktorý pomôže vytvoriť v substráte nevyhovujúce podmienky pre larvy smútiviek. Do vrchnej časti substrátu zamiešajte podľa veľkosti kvetináča 2 - 3 polievkové lyžice ZeoSandu. Čo všetko dokáže sa dočítate v článku Predstavenie produktu ZeoSand

 

Roztočce

Roztočcz čeľade sviluškovitých, patria medzi pavúkovcov. Väčšina z nich spriada jemné pavučinky, podľa ktorých môžete zistiť ich prítomnosť. Existujú aj druhy, ktoré ich nespriadajú. Signálmi ich prítomnosti môžu byť aj žlté bodky na listoch, ktoré s postupom času hnednú a sfarbenie spodnej strany listov do striebrista. Živia sa šťavami rastlín, preto bodky i zafarbenie sú spôsobné poškodením rastlinných buniek.

Tým, že ich ťažko zbadať, dokonca aj ich kolónie, predstavujú nepríjemných návštevníkov orchidey. Ak máte podozrenie, môžete použiť jednoduchý test na ich prítomnosť. Papierovým obrúskom bielej farby utrite dôkladne vrchnú aj spodnú stranulistov. Tak si prítomnosť roztočcov viete zistiť, ak vám na obrúsku ostanú čiarky červenkastého či hnedastého zafarbenia.

Striebristé sfarbenie spodnej stranky listu orchidey

Striebristé sfarbenie spodnej stranky listu orchidey pri napadnutí roztočcami

Zdroj: staugorchidsociety.org

 

Jemná pavučina roztočcov na orchidey

Roztočce sa dobre rozmnožujú pri teplom suchom vzduchu, preto ako prvé pri ich výskyte v priestore, kde pestujete orchidey, zvýšte vzdušnú vlhkosť a znížte teplotu. Dobre pôsobí dôkladné umývanie a utieranie každého z listov z obidvoch strán.

Môžete si tiež skúsiť vyrobiť 2%-ný roztok  jedlého oleja vo vode s trochou saponátu na riad. (Asi 3 polievkové lyžice oleja na 2 litre vody.) Pri neriešení napadnutia týmito škodcami, dochádza k pomerne rýchlemu zoslabeniu a odumretiu rastliny.

Dobrými pomocníkmi v riešení tejto nepríjemnosti sú Hnojík  a ZeoSand Sil M20 z Dvojboja proti škodcom a chorbám, vďaka ktorým vaše rastlinky budú samé účinne bojovať proti roztočcom

Jemná pavučina roztočcov na orchidey

 

 

Škodcovia orchidey sú v našich podmienkach sa bežne vyskytujúci škodcovia izbových rastlín. O nich sme vám pripravili článok s názvom Škodcovia izbových rastlín: 8 nepriateľov - ako na nich a k jednotlivým škodcom vám ponúkame články v katerógii Choroby a škodcovia.

 

Dvojboj proti škodcom a chorobám

 

 

O to je ten Dvojboj proti škodcom a chorobám? O čo v ňom ide?

Sú to dva prírodné produkty, ktoré bojujú proti škodcom. ZeoSand Sil M20 a Hnojík.  Každý z nich pomáha v boji proti škodcom a patogénom.

Prečo dva? Pretože sa navzájom dopĺňajú, podporujú, jeden predlžuje účinok druhého... a každý má inú, vlastnú formu boja proti škodcom. 

 

ZeoSand Sil M20

ZeoSand Sil M20 je ekologická výživa a ochrana rastlínZeoSand Sil M20 predstavuje jednu časť Dvojboja proti škodcom a chorobám. Ponúka ekologickú ochranu rastlín pred škodlivým hmyzomchorobami a nežiadúcim UV žiarením. Je vyrobený z prírodného Zeolitu a vďaka tomu ponúka efektívnu výživu a ochranu rastlín.

ZeoSand Sil M20 je vyrobený z prírodného ZeolituAplikuje sa postrekom, čím sa vytvára mikronizovaný film. Ten je nehostinným prostredím pre škodcov i patogény.  Okrem iného bsahuje kremík, ktorý z neho rastliny absorbujú a vytvárajú dodatočnú minerálnu bariéru pokrývajúcu povrch buniek rastliny. Akoby dostali ďalšiu "kožu", ktorá ich chráni.

Zároveň vďaka svojej štruktúre zvyšujú účinok biopesticídov (Hnojík) o 30%. Čo okrem iného znamená aj nižšie náklady. To je stručné predstavenie, ale viac sa dočítate v Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20. O princípoch, na ktorých funguje sa môžete dozvedieť v Poznáte Zeolit?.

 

Hnojík

Hnojík České organické hnojivo je súčasť Dvojboja proti škodcom

Okrem toho, že vyváženou výživou podporuje silnú imunitu rastlín, tak obsiahnutým Chitínom pomáha rastlinám priamo bojovať proti škodcom a patogénomChitín je tá látka, ktorá odlišuje Hnojík od ostatných organických hnojív. Chitín stimuluje u rastlín obrannú reakciu voči škodcom a patogénom a rastlina sama začne produkovať repelentné látky. Viac o účinkoch chitínu si môžete prečítať v článku: Chitín. Viac o Hnojíku sme pre vás pripravili pod názvom: Predstavenie produktu Hnojík. Ak by vás zaujímalo, ako ho používať, ako vyrobiť zálievku či aké použiť dávkovanie, nájdete to pod názvom Dávkovanie a aplikácia Hnojíka.

 

Nákup v eshope

 

V našom eshope si môžete zakúpiť produkty, ktoré sú odporúčané pre pestovanie a ochranu rastlín, akými sú orchidey:

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

HNOJÍK

ZeoSand 4kg

ZeoSand Sil M20

KlinoGrow

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)ZeoSand z prírodného ZeolituZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniuKlinoGrow z prírodného Zeolitu 500g

 

 

Pestovanie exotických orchidey je radosť a hoci sa môžu vyskytnúť nepríjemnosti ako škodcovia či choroby, prajeme vám, aby vaša námaha a starostlivosť priniesla vytúženú odmenu v zdraví a kráse vašich orchidey.

 

 

Ekohnojiva.sk z prírody pre prírodu

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi