Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. O pôde a rastlinách
 3. Choroby a škodcovia
 4. Škodcovia rastlín: ČERVCE A PUKLICE

Škodcovia rastlín: ČERVCE A PUKLICE

Červce a puklice

 

OBSAH

 1. Škodcovia rastlín
 2. Životný cyklus červcov
 3. Napadnutie červcami
 4. Rozdelenie červcov
 5. Čeľaď Coccidae
 6. Čeľaď Diaspididae
 7. Druhy červcov na Slovensku
 8. Ako bojovať proti červcom
 9. Dvojboj proti červcom
 10. Prevencia ako ochrana rastlín
 11. Nákup v eshope

Škodcovia rastlín Červce - scales hemispherical - Saissetia coffeae - rôzne štádiá na liste

Červce - scales hemispherical (Saissetia coffeae) rôzne štádiá na liste.

Zdroj: hort.extension.wisc.edu

 

Škodcovia rastlín 

 

Červce  (Coccoidea) ľudovo sa označujú ako puklice, hoci puklice sú súčasťou červcov, rovnako ako štítničky. Červce majú anglické pomenovanie Scale insects. Sú nadčeľaď hmyzu, spoločne s mérami (Psylloidea), voškami (Aphidinea či Aphidoidea) a molicami (Aleyrodoidea) a patria medzi voškovité (Sternorrhyncha). Sú to škodcovia rastlín, ktorý sa živia rastlinnými šťavami. Celosvetovo poznáme zhruba 2250 druhov červcov (niektoré zdroje uvádzajú až 8000 druhov). U nás sa vyskytuje asi 150 druhov. Ľudia niektoré z ich využívajú na farbenie textilu, potravín či na povrchovú úpravu dreva.

Červce sa vyznačujú tzv. dimorfizmom (t.j. že samce a samice toho istého druhu majú rozdielny tvar, zafarbenie či správanie).  Samce sú buď bezkrídlové, alebo majú druhý pár krídel zakrpatený, pričom samice sú vždy bezkrídlové. Ich telá sú mäkké, dlhé 3 - 6 mm, spojené s ochranným vypuklým voskovým pancierom. Podľa druhu môže byť tento pancier sploštený oválny, kopulovitý, v tvare mušle ustríc, pripomínať malé mušle alebo pôsobiť nadýchaným dojmom kvôli vzhľadu. Dospelý jedinci na rastlíne zväčša ostávajú na pôvodnom mieste, nedospelé červce sú pohyblivejšie. Nájdete ich na spodnej strane listov, prípadne na stopkách a stonkách rastlín. Hoci u niektorých druhov je potvrdený výskyt aj na vrchnej strane listov.

Škodovia rastlín Červce - scales euonymus - Unaspis euonymi - na pachysandre Škodovia rastlín Červce - scale brownsoftoncycad - Coccus hesperidum - na spôdnej strane listov cykasuŠkodovia rastlín Červce - scales oystershell - Lepidosaphes ulmi kolónia na kmeni stromuŠkodovia rastlín Červce - scale calico (Eulecanium cerasorum), invázny druh, je ľahko viditeľný na konári.

Červce - scales euonymus (Unaspis euonymi) na pachysandre

Červce - scale brownsoftoncycad  (Coccus hesperidum) na spôdnej strane listov cykasu 

Červce - scales oystershell (Lepidosaphes ulmi) kolónia na kmeni stromu

Červce - scale calico (Eulecanium cerasorum) invázny druh  je ľahko viditeľný na konári.

Autor:  R. Gilla

Zdroj fotografií: hort.extension.wisc.edu

Títo škodcovia rastlín sa živia širokou škálou hostiteľských rastlín. Napádajú mnohé izbové, tropické, subtropické i záhradné okrasné rastliny a kvety, ale aj mnohých ovocných stromov a kríkov. Sú druhy zamerané na konkrétne hostiteľské rastliny alebo skupiny rastlín, ale aj druhy, ktoré sú vážnymi škodcami plodín. Na cicanie rastlinnej šťavy používajä dlhé ihličkovité ústne ústrojenstvo. Mnohé z nich vylučujú lepkavú medovicu, ktorá vytvára vhodné prostredie pre plesne, ktoré okrem iného narúšajú fotosyntézu.


Existujú však aj druhy červcov, ktoré sú pre človeka ekonomicky prospešné. Napríklad samičky červca nopálového (Dactylopius coccus  označovaného tiež Coccus cacti) sú "chované" pre  karmín alebo karmínovú kyselinu či košenilu - červené farbivo. Samičky červca lakového (Kerria lacca) produkujú prírodnú živicu šelak používanú najmä na povrchovú úpravu dreva. A niektoré z druhov Dactylopius sa používa ako prostriedky biologickej kontroly proti invazívnym druhom kaktusu Opuntia.

 

Životný cyklus Červcov

 

Škodcovia rastlín Červce - Rôzne štádiá červcov navštevujú mravceSamice červcov kladú vajíčka do ochranného obalu pod svoje telo. Z nich sa vyliahnu larvy, ktoré majú nohy a sú pohyblivé. Larvy prechádzajú troma vývojovými štádiami. Posledným vývojovým štádiom je dospelosť. U dospelých samíc sa vytvorí voskový obal - pancier, ktorý priľne neoddeliteľne k telu. Niektorí červci patria medzi živorodých, teda rodiacich živé mláďatá, iní kladú vajíčka. 

 

Rôzne štádiá červcov navštevujú mravce.

Zdroj hort.extension.wisc.edu

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

 

HNOJÍK

České organické hnojivo

 

ZeoSand Sil M20

 
 Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo) ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu 

 

 

Napadnutie červcami

 

Napadnutie červcami spôsobuje žltnutie listov, deformovanie olistenia najmä na koncových častiach Pri silnom napadnutí dochádza k odumieraniu vetvičiek alebo defoliáciu (strate olistenia). Príznaky sa môžu objaviť oveľa skôr, ako si všimnete samotných škodcov.

Veľké množstvo medovice, ktorú niektorý títo škodcovia vylučujú spôsobuje, že rastliny (ale aj priestor okolo nich alebo pod nimi) bývajú lepkavé. Medovica priťahujú mravce, včely, osy i muchy. Zároveň je živným médiom pre rast plesní.

 

Škodovia rastlín Červce (Chionaspis pinifoliae) - detailný záber  na borovici rakúskej Pinus nigraŠkodovia rastlín Červce (Neolecanium cornuparum) na vetvičke magnólie s plesňou rastúcou na medovici vylučovanej červcamiŠkodovia rastlín Červce - borovica Mugo Pinus mugo napadnutá červcami Chionaspis pinifoliaeŠkodovia rastlín Červce - detailný pohľad na stonke Duranty Duranta erecta

Červce (Chionaspis pinifoliae) - detailný záber  na borovici rakúskej Pinus nigra

Červce (Neolecanium cornuparum) na vetvičke magnólie s plesňou rastúcou na medovici vylučovanej červcami

Červce - borovica Mugo Pinus mugo napadnutá červcami Chionaspis pinifoliae

Červce - detailný pohľad na stonke Duranty Duranta erecta

Zdroj missouribotanicalgarden-org

 

Rozdelenie červcov

 

Červce ako také môžeme rozdeliť na dva typy. Tie ktoré majú mäkký povrch z čeľade Coccidae a tzv. obrnené z čeľade Diaspididae.

Čeľaď Coccidae

 

Nachádzajú sa prevažne na izbových rastlinách. Sú okrúhle až oválne, kupolovitého tvaru a v dospelosti dlhé 0,1 - 0,6 cm. Spočiatku sú svetlej farby, pričom v dospelosti stmavnú. Pri pohľade mnohé z nich pripomínajú miniatúrne panciere korytnačiek. Samice v závislosti od druhu vyprodukujú 50 až 2000 vajíčok alebo živých mláďat. Vajíčka sa liahnu za 1 až 3 týždne. Vo všeobecnosti prezimujú ako nezrelé, oplodnené samice.

 

Patria tu:

 • Coccus hesperidum - škvrnité, lesklé, bledohnedé, žlté alebo sivé s tmavohnedým mriežkovaným melírovaním. Široká škála hostiteľov: gardénie, paprade, kamélie, oleander a figovník a ďalšie (najmä trvalky).
 • Pulvinaria innumerabilis- hnedej farby, dlhé cca 0,3 cm. Začiatkom leta biele vatovité vaječné vaky pri silnom napadnutí vytvárajú na pohľad šnúru pukancov. Hostitelia: okrasné rastliny
 • Červec brestový Gossyparia spuria - červenofialové, oválne, s bielym bavlneným okrajom. Od skorej jari rodiacich živé mláďatá žiarivožltej farby. Hostiteľské rastliny: Brest (Ulmus), Jaseň (Fraxinus), Jelša (Alnus), Lieska (Corylus), Ríbezľa (Ribes).
 • Puklica Parthenolecanium fletcheri - ochranný obal „v tvare prilby“, lesklé, jantárové alebo červenohnedé. Larvy prezimujú na konári. Samica znesie 500-600 vajec. Mladé larvy sú oválne, ploché, žltkasté. Hostitelia: tuja( Thuja sp.), tis ( Taxu ssp.), pachysandra (Pachysandra), východný červený céder (Juniperus virginiana).
 • Saissetia coffeae - hnedá, hladká, lesklá, veľmi vypuklá, s mierne rozšíreným okrajom, dlhá 0,3 cm. Hostitelia: paprade, šeflera (Schefflera), palmy, begónia, citrusy, chryzantémy, figy, ľalie, orchidey, ďalšie nedrevnaté vždyzelené rastliny.
 • Puklice Parthenolecanium spp. - patrí tu 12 druhov. Vzhľad zdeformovaného púčiku rastliny, hnedé, kupolovité či pologuľovité, od 0,3 - 1,25 cm. Hostitelia: ovocné s okrasné stromy a kríky. Prezimujú na konároch nedospelé samice.
 • Červec magnólie Neolecanium cornuparvum - lesklá hnedá oválna kupola pokrytá bielym voskovým povlakom so vzhľadom púčika, hnedofialové samice rodia živé ružové alebo žlté mláďatá. Prezimuje na jedno až dvojročných vetvičkách ako maličké larvy tmavej farby. Hostitelia: magnólia (Magnolia

 

Škodovia rastlín Červce - Listy magnólie napadnuté plesňou rastúcou na medovici červcov Neolecanium cornuparumŠkodovia rastlín Červce na liste palmy Kentia Howia detailný záber- Zdroj missouribotanicalgarden-orgŠkodovia rastlín Červec javorový  (Phenacoccus aceris) na spodnej strane dieňového listu Cornus floridaŠkodovia rastlín Červce (Unaspis euonymi) detail na liste

Červce - Listy magnólie napadnuté plesňou rastúcou na medovici červcov Neolecanium cornuparum

Škodcovia rastlín Červce rôzne štádiá na liste palmy Kentia Howia detailný záber

Červec javorový  Phenacoccus aceris na spodnej strane dieňového listu Cornus florida

Červce Unaspis euonymi detail na liste

Zdroj: missouribotanicalgarden.org

 

Čeľaď Diaspididae 

 

Červce s tvrdým voskovým obalom na tele, veľké od 0,1 po 0,3 cm. Častokrát vo farbe kôry stromu hostiteľa. Tvarom od kruhových po podlhovasté (eliptické či podobné ústriciam), od hladkých po drsné, rôznych farieb. Pod tvrdým obalom vyrobeným z vosku a bielkovín je žlté alebo oranžové mäkké telo. Väčšinou prezimujú ako vajíčka pod tvrdou škrupinou svojej matky. Vyskytujú v exteriéry, na spodnej strane listov a na stonkách najmä okrasných stromov a kríkov. Vstrekujú toxíny a miesta kŕmenia ostávajú žlté až hnedé. Pri silnom napadnutí dochádza k predčasnému opadu listov a odumretiu konárov. Neprodukujú medovicu. 

Patria tu napríklad:

 • Štítnička bršlenová(Unaspis euonymi) - sivej až hnedej farby. Samice kladú množstvo vajec do bieleho obalu, z ktorého sa vyliahnu žltooranžové larvy. Hostitelia: bršlen (Euonymus), ľuľok sladkohorký (Solanum dulcamara), pachysandra (Pachysandra).
 • Štítnička čiarkovitá (Lepidosaphes ulmi) - sivé, svetlohnedá až tmavohnedé, v tvare škrupiny s jedným úzkym špicatým koncom. Z vajec sa liahnú biele larvy, s postupne meniacou sa farbou na lesklú hnedú. Hostitelia: jaseň (Fraxinus), drieň (Cornus ), orgován (Syringa), javor (Acer), vŕba (Salix).
 • Chionaspis pinifoliae - biele, 0,3 cm veľké, v tvare ústric. Z vajec sa liahnu drobné ploché ružové larvy. Hostitelia: ihličnaté stromy. Spôsobujú zmenu farby rastlín, žltnutie ihličia a dokonca odumieranie konárov.
 • Štítnička nebezpečná(Quadraspidiotus perniciosus) - okrúhle biele až sivé s charakteristickou čiernou vyvýšenou škvrnou v strede a jasne žltými pásmi. Hostitelia: listnaté stromy a kríky, najmä ovocné stromy, orechy.   

 

Škodovia rastlín Červec (Unaspis euonymi) na rastline zimolezu Euonymus fortuneiŠkodovia rastlín Červce na spodnej strane listov cezmíny Ilex Mesog CHINA GIRL a pleseň na hornej strane listovŠkodovia rastlín Červce na kmeni viniča VitisŠkodovia rastlín Červce na listoch rastliny ľalie (Liriore)

Červec (Unaspis euonymi) na rastline zimolezu Euonymus fortunei

Červce na spodnej strane listov cezmíny (Ilex Mesog CHINA GIRL) a pleseň na hornej strane listov

Červce na kmeni viniča (Vitis)Červce na listoch rastliny ľalie Liriore

 Zdroj missourbotanicalgarden.org

 

Druhy červcov na Slovensku

 

Medzi bežne sa vyskytujúcimi červcami môžete na Slovensku nájsť:

 • Červec brestový (Gossyparia spuria)
 • Červec bukový (Cryptococcus fagisuga)
 • Červec smrekový (Physokermes piceae)
 • Červec (Pulvinaria hydrangeae)
 • Červec jaseňový (Pseudochermes fraxini)
 • Červec javorový (Phenacoccus aceris)
 • Štítnička nebezpečná (Diaspidiotus perniciosus)
 • Puklica dubová (Parthenolecanium rufulum)
 • Puklica slivková (Parthenolecanium corni )

Škodcovia rastlín Červce - Parthenolecanium corni - puklica slivková na konáriku. Autor Jakub HorákŠkodcovia rastlín červce: (Parthenolecanium corni) Puklica slivková na konáriku

Autor: Jakub Horák Zdroj: biolib-cz

 

 

Ako bojovať proti červcom

 

Červce majú svojích prirodzených nepriateľov, ktorým keď vytvoríte vhodné podmienky, môžu byť vašimi dobrými pomocníkmi. Avšak pri premnožení to už môže byť náročná výzva. 

Pri slabom napadnutí izbových rastlín je možné pokúsiť sa odstrániť ich zubnou kefkou s mäkkými štetinami alebo vatovým tampónom namočeným buď v mydlovej vode alebo alkohole. Niektorí radia dôkladné umývanie listov jemným roztokom čistiaceho prostriedku. (Tu je potrebné zdôrazniť, aby ste dávali pozor, aby sa roztok nedostal na zeminu). Takto môžete zmyť aj medovicu. Rastliny je potrebné dôkladne kontrolovať v týždenných intervaloch a podľa potreby postup viackrát opakovať.

Pri záhradných rastlinách a pri silnom napadnutí to však nie je ani zďaleka vhodné riešenie. 

 Čo vám odporúčame? 

 

Dvojboj proti červcom

 

Dvojboj proti červcom zahŕňa dvoch pomocníkov: Hnojík  ZeoSand Sil M20

Čo sú zač? Sú to dva čisto prírodné produkty, ktoré bojujú proti škodcom. Prečo obidva? Pretože sa navzájom dopĺňajú a podporujú. Účinok jedného predlžuje druhý. Každý používa inú stratégiu boja proti škodcom. Poďme sa na nich pozrieť.

 

Hnojík České organické hnojivo je súčasť Dvojboja proti škodcomHnojík, České organické hnojivo je vyváženou výživou podporujúcou silnú imunitu rastlín, zdravý rast, prosperitu, ale i obsahujúci Chitín. Na čo je dobrý? Chitín pomáha rastlinám priamo bojovať proti škodcom a patogénom. Chitín odlišuje Hnojík od ostatných organických hnojív. Stimuluje u rastlín obrannú reakciu voči škodcom a rastlina sama začne produkovať repelentné látky, ktoré škodcom nechutia. Viac o účinkoch chitínu si môžete prečítať v článku: Chitín.  Toho, čo Hnojík z hmyzieho trusu dokáže je oveľa viac, preto sme pre vás pripravili o ňom informácie pod názvom: Predstavenie produktu Hnojík.

 

Hnojík České organické hnojivo je súčasť Dvojboja proti škodcomZeoSand Sil M20 zastrešuje ďalšiu časť Dvojboja proti červcom. Ponúka ekologickú ochranu rastlín pred škodlivým hmyzomchorobami a nežiadúcim UV žiarením. Využíva vlastnosti prírodného Zeolitu pre efektívnu výživu a ochranu rastlín. Na rastliny, kvety, stromy i kríky sa aplikuje postrekom, čím vytvára na nich mikronizovaný film ako nehostinné prostredie pre škodcov.  Jeho mikročastice sa prichytia na telá škodcov, čím sa znižuje ich aktivita, pohyb, príjem potravy i rozmnožovanie. Kremík obsiahnutý v ZeoSand Sil M20 rastliny  absorbujú a vytvára v nich dodatočnú minerálnu bariéru pokrývajúcu bunky rastlín. Vďaka svojej štruktúre zvyšujú účinok biopesticídov (Hnojík) o 30%. To, čo dokáže je oveľa viac, preto článku  Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20 sa môžete dozvedieť ďalšie informácie. O princípoch,  ktoré ZeoSand Sil M20 využíva, nájdete v príspevku Poznáte Zeolit?.

 

Prevencia ako ochrana rastlín

 

Prevencia ako ochrana rastlín je neodškriepiteľne najjednoduchšia a najlacnejšia. Predchádzať zamoreniu červcami je určite jednoduchšie, ako riešiť vzniknuté premnoženie. Už pri nákupe rastlín ich dôkladne skontrolujte. Venujte pozornosť každej časti rastliny, aby neprejavovala známky napadnutia ako červcami, či inými škodcami, tak i patogénmi. Akokoľvek oslabená rastlina je ľahším cieľom pre škodcov, a zároveň horšie znáša samotné napadnutie. 

Keď si prinesiete novú rastlinu, či už izbovú alebo záhradnú, vytvorte jej vhodné podmienky. Znížite tak mieru stresu, ktorá oslabuje imunitu rastlín. Rastliny so silnou imunitou zvládajú akúkoľvek záťaž ľahšie ako s oslabenou. 

V blízkej budúcnosti pripravíme pre vás článok na túto tému a nájdete ho v časti Ochrana rastlín.

 

Nákup v eshope

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:  

HNOJÍK

České organické hnojivo

 

ZeoSand Sil M20

 
Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo) ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu 

 

Prajeme vám radosť z pestovania i trpezlivosť, ak vás postretnú nepríjemnosti s červcami. Nech vaša námaha prinesie očakávanu odmenu v zdraví vašich rastlín.

 

Ekohnojiva.sk z prírody pre prírodu

 

 

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi