Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. O pôde a rastlinách
 3. Choroby a škodcovia
 4. Škodcovia izbových rastlín: 8 nepriateľov - ako na nich

Škodcovia izbových rastlín: 8 nepriateľov - ako na nich

Rôzne druhy izbových rastlín na okne

 

Škodcovia izbových rastlín

OBSAH

 1. Izbové rastlinyRôzne druhy izbových rastlín v kvetináčoch pod špeciálnymi žiarovkami na pestovanie
 2. Škodcovia izbových rastlín
 3. Ako bojovať proti škodcom izbových rastlín
 4. Škodcovia izbových rastlín v zemi
 5. Škodcovia izbových rastlín živici sa šťavami rastlín
 6. Ako bojovať proti škodcom rastlín - prevencia
 7. Nákup v eshope

 

Izbové rastliny

 

Či o domácnosť alebo pracovné prostredie, izbové rastliny tento priestor vždy zútulnia, rozžiaria, vnesú trochu prírody, čo našich priestorov. Odborníci sa domnievajú, že izbová zeleň má pozitívny až terapeutický vplyv aj na naše zdravie. A tí, ktorí sa im venujú, určite potvrdia, že je to tak.

Ale sú situácie, keď tieto roztomilé rastliny začnú chradnúť a potrebujú našu pomoc. Škodcovia, ktorí s obľubou napádajú izbové rastliny, im dávajú poriadne zabrať.

 

Škodcovia izbových rastlín

 

Kreslený škodcovia izbových rastlínZ oblasti pestovania je problém škodcov a chorôb najnepríjemnejšou záležitosťou. Častokrát kvôli napadnutiu milovníci zelene prídu o svoje rastliny. Vyvstáva tu teda otázka, ako so škodcami bojovať. Prvý krok: Poznaj svojho nepriateľa. Či vlastne škodcu svojej rastliny. Najskôr sa pozrieme na škodcov a potom ako proti nim bojovať a ako im predchádzať.

Medzi najčastejšie u nás sa vyskytujúcich škodcov na izbových rastlinách patria:

 

1. Vošky 

Škodcovia izbových rastlín - Vošky na liste izbovej rastliny

Vošky na liste izbovej rastliny 

Autor: Dustin Humes

Vošky (Aphidinea alebo Aphidoidea) predstavujú malý hmyz sajúci šťavu. Poznáme viac ako 500 rôznych druhov vošiek a ich veľkosť sa pohybuje od 1 do 6 mm. Chutí im široké spektrum rastlín, nielen izbové, ale i záhradné. Môžu spôsobiť ako oslabenie rastliny, tak zakrpatenie, zdeformovanie alebo zmenu sfarbenia listov, častí rastlín či celých , zvlášť mladých, rastlín. Obľubujú najmä mladé, mäkké, ešte nevyvinuté časti ako listy, puky, kvety a mladé výhonky. Produkujú lepkavú medovicu, ktorú môžete zbadať na svojich rastlinách. Obľubujú vlhkejšie prostredie.

Článok: Škodcovia rastlín: Vošky

2. Vlnačka

Škodcovia izbových rastlín - Vlnačka na izbovej rastline v rôznych štádiách vývoja

Vlnačka na izbovej rastline v rôznych štádiách vývoja

Zdroj: wikimedia.org Autor: Newnoname

Článok: Škodcovia rastlín: Vlnačka

Vlnačka (Pseudococcidae) , ktorú často hovorovo voláme vlnatkou (z češtiny) patrí medzi najbežnejších hmyzích škodcov napadajúcich izbové i záhradné okrasné rastliny. Známych je asi 275 druhov. Živia sa cicaním rastlinných štiav. Pripomínajú biele chlpaté vošky. Tak ako vošky sa zhlukujú a my ich môžeme vidieť ako biele chumáčiky pripomínajúce vatu. Samičky tvoria voskovitý sekrét. Do neho nakladú vajíčka a ňom sa vyvýjajú aj larvy. Patria medzi najodolnejších škodcov vďaka ochrannému voskovitému obalu.

Vlnačky napadajú mnohé z izbových rastlín a ak sa napadnutie nelieči, dochádza u rastliny k oslabeniu, pôsobí dehydrovane, listy žltnú a nakoniec odpadnú.  Pri silnom a dlhodobom napadnutí môže dôjsť k uhynutiu rastliny. Jedným zo prejavou prítomnosti vlnatky je, podobne ako u vošiek,  lepkavá medovica. 

3. Roztočce

 

Roztočec chmeľový (Tetranychus urticae) roztočec z podtriedy roztočov je najznámejší zástupca čeľade sviluškovitých, je zástupcom pavúkovcov. Patrí medzi obávaných škodcov izbových rastlín, s ktorým mnohí pestovatelia majú nepríjemné skúsenosti. Živia sa rastlinnými tekutinami zväčša v listoch rastlín.  Vyhovuje im suchý a teplý vzduch. Ako príbuzní pavúkov, spriadajú jemné siete po rastlinách, ktoré napadnú. Tie plnia funkciu ochrany kolónie roztočcov a rýchlych prístupových ciest na rôzne časti rastliny. Tieto jemné lepkavé pavučiny sú zreteľným znakom napadnutia izbových rastlín. Na listoch rastliny si môžete všimnúť ako príznaky napadnutia množstvo malých hnedých bodiek. Roztočce ústnym ústrojenstom prepichnú bunky listov, ktoré vysajú. Tie následne odumierajú a vytvárajú efekt hnedých škvŕn. Pri neriešení problému napadnutia roztočcami dochádza k postupnému odumretiu rastliny.

Škodcovia izbových rastlín - Roztočce (Tetranychus urticae) na gardénií

Roztočce (Tetranychus urticae) na gardénií

Zdroj: wikimedia.org Autor: Lucis

Škodcovia izbových rastlín - Samička červenej formy roztočca Tetranychus urticae s dĺžkou tela roztoča cca 0,5 mm

Samička červenej formy roztočca Tetranychus urticae s dĺžkou tela roztoča cca 0,5 mm 

  Zdroj: wikimedia.org Autor: Gilles San Martin

4. Červce / puklice

 

Škodcovia izbových rastlín - Červce - puklice na listoch dracény Puklice na listoch dracény

Zdroj: wikimedia.org Autor:  Secretlondon

Červce (Coccoidea) sú nadčeľaď hmyzu  radená medzi voškovité. Ľudovo sa označujú ako puklice, hoci sú súčasťou červcov. Živia sa rastlinnými šťavami. Spôsobujú, že povrch listov a stoniek je lepkavý od medovice, ktorú vypúšťajú. Na nej sa môžu prichytiť patogény plesní, čo je nepríjemné. Hoci dospelý jedinci ostávajú na jednom mieste, ich potomkovia sa po rastline presúvajú. Vypuklé hnedé telo puklíc spojené s voskovým ochranným pancierom zväčša nájdete na spodnej strane listov alebo na stonkách. Podobne ako u vlnatky voskový obal, tak aj u puklíc pancier, plní u nich ochrannú funkciu. Preto boj s nimi býva pri väčšom napadnutí náročný. Ale nemusí to tak byť. Ako na to, si ukážeme po predstavení ostatných škodcov. 

Článok: Škodcovia rastlín: ČERVCE A PUKLICE

 

5. Smútivky

 

Smútivky (Sciaridae) je čeľaď múch patriaca do radu dvojkrídlovcov, ktoré sa bežne vyskytujú vo vlhkom prostredí. Sú známymi škodcami húb a izbových rastlín. Ale najdeme ich aj v záhradách počas leta. V súčasnosti je známych približne 1700 druhov smútiviek. V Európe sa ich vyskytuje viac ako 600 druhov. Larvy sú drobné cca 1 cm dlhé a vyskytujú sa tesne pod povrchom pôdy. Dospelý jedinci sú komárového vzhľadu s dlhými nohami a cca 0,5 cm dlhým telom. Pre svoju existenciu potrebujú vlhkú organickú hmotu. Škodcami rastlín sú larvy požierajúce jemné korienky rastlín. Poškodené korene sú náchylné na napadnutie hubovými patogénmi a môže dochádzať k ich zahnívaniu. Pri poškodenom koreňovom systéme dochádza k zhoršenému prosperovaniu celej rastliny.

Škodcovia izbových rastlín - Smútivka - Larva Smútivky Sciara hemerobioides

Larva Smútivky (Sciara hemerobioides)  

Zdroj: wikimedia.org Autor: James K. Lindsey

Škodcovia izbových rastlín - Smútivka dospelý jedinec vo velkosti 5,7mm

Smútivka dospelý jedinec vo velkosti 5,7mm 

Zdroj: wikimedia.org Autor: Xpda

 

6. Chvostoskoky

 

Chvostoskoky (Collembola) sú skupina šesťnožcov (podkmeň článkonožcov). Sú to malý škodcovia izbových rastlín. Malý škodcovia v  dvoch významoch. Prvý je ich dĺžka 0,12 - 17 mm.  Druhý je v tom, že ich škodlivosť voči izbovým rastlinám je nízka. Hoci ich prítomnosť môže by rušivá. Chvostoskoky žijú z rozkladajúcej sa organickej hmoty nachádzajúcej sa v pôde. Obľubujú vlhké prostredie. Nájdete ich v pôde kvetináčov, keď ju zalejete vodou, ako drobunké biele prudko pohybujúce a podskakujúce tvory. Väčšinou biele či sivej farby.

Škodcovia izbových rastlín - Chvostoskos (Collembola) na pôde

Chvostoskos (Collembola) na pôde 

Zdroj: www.globalsoilbiodiversity.org

Živia sa rozkladajúcimi sa rastlinnými zvyškami, šťavnatými časťami rastlín, riasami, hubami a lišajníkmi. Sú dôležitou súčasťou pôdnych užitočných ekosystémov. Aj keď väčšinu času nie sú typickými škodcami, pri výsadbe a presádzaní rastlín môžu napádať jemné častí rastlín a ich korene. Ústne ústroje u druhov živiacich sa rastlinnými šťavami sú bodavého typu. Poznáme cez 8100 druhov, pričom u nás sa vyskutuje približne 330 druhov.

 

7. Strapky

 

Škodcovia izbových rastlín - Strapka Thrips setosus

Strapka Thrips setosus

Zdroj: www.thrips-id.com

Strapky (Thysanoptera) sú veľmi drobný tvorovia o veľkosti 1 - 2 mm, s predĺženým tvarom tela. Obľubujú suchý a teplý vzduch. Samičky svoje vajíčka kladú priamo do listov rastlín. Strapky majú za rok niekoľko generácie, pretože z vajíčok sa liahnu larvy už za 1 týždeň. Vyliahnuté larvy sa vyskytujú zväčša na spodnej strane listov rastlín, kde farebne splývajú s listom.

Preto pre nás je jasnejším znakom napadnutia izbovej rastliny strapkou striebristá škvrnitosť alebo pruhovanie na listoch s následným žltnutím či hnednutím a tiež kvapky trusu tmavohnedej farby. Často si tieto symptómy zamieňame za prílišné preliatie vodou. Preto pri obdobných prejavoch na vašich rastlinách, podrobne skontrolujte spodnú stranu listov. Pretože strapky v krátkom čase môžu spôsobiť značné zdeformovanie a poškodenie listov rastlín. A pri neriešení napadnutia, môžu rastliny v ich dôsledku uhynúť. 

Škodcovia izbových rastlín - Strapky (Thysanoptera) - vývojové štádiá

Strapky (Thysanoptera) - vývojové štádiá 

Zdroj: entoma.org 

Škodcovia izbových rastlín - Strapky (Thysanoptera) - vajíčka na liste rastliny

Strapky (Thysanoptera) - vajíčka na liste rastliny

Zdroj: entoma.org 

 

8. Molice

Molice (Aleyrodoidea) je nadčeľaď veľmi drobného hmyzu patriaca do radu Hemiptera. Ich príbuznými sú vošky, červce a vlnatky. Ich názov je odvodený od múčneho bieleho vosku, ktorý pokrýva krídla a telo dospelých molíc.  Tento okrídlený hmyz má dva páry krídiel. Vyhovuje im teplé prostredie, v ktorom sa dokážu veľmi rýchlo množiť a  vytvárajú veľké kolónie. Larvy sú veľké 1 - 2 mm a dospelé jedince majú biele krídla a žlté telo dorastajúce do dĺžky 1 až 3 mm.  Pri dotyku rastliny, ktorú napadli molice, dospelé jedince húfne z nej odlietajú.

Molice sa živia rastlinnými šťavami, ktoré sajú zvyčajne zo spodnej strany listov rastlín. Na nich nájdeme lepkavú medovicu, ktorú vylučujú a tá sa stáva živnou pôdou pre patogény. Saním poškodzujú rastlinné pletivá, čím spôsobujú zakrpatený rast, žltnutie listov a rastliny postupne chradnú a usychajú. Izbové rastliny najčastejšie napáda molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum), ktorá má širokú škálu hostiteľských rastlín, medzi ktorými sa presúva.

Škodcovia izbových rastlín - Molice - Dospelé skleníkové molice na spodnej strane listov

Dospelé skleníkové molice na spodnej strane listov

 

Škodcovia izbových rastlín - Molice - Dve dospelé skleníkové molice Trialeurodes vaporariorum, s nymfami

Dve dospelé skleníkové molice Trialeurodes vaporariorum, s nymfami

Zdroj: https://ipm.ucanr.edu/   Autor: Jack Kelly Clark

 

Ako bojovať proti škodcom izbových rastlín

Kreslený škodcovia izbových rastlín - zákaz

 

Nepriateľov rastlín sme spolu prešli. Obšírnejšie  si o nich môžete prečítať v jednotlivých článkoch, kde sa im viac venujeme. Teraz sa poďme pozrieť ako pomôcť našim rastlinám, keď ich napadnú.

Zo škodcov, ktorých sme si uviedli, môžeme vytvoriť dve skupiny. Jednou sú tí škodcovia, ktorí poškodzujú korene rastlín a druhou, ktorí sa živia rastlinnými šťavami.

 

Škodcovia izbových rastlín v zemi

 

Medzi týchto škodcov jednoznačne patria larvy Smútiviek, ktoré škodia rastlinám požieraním koreňov. Tiež tu môžeme zaradiť malých - občasných - škodcov chvostoskoky, ktoré škodia najmä pri presádzaní rastlín.  

Aj larvy smútiviek aj chvostoskoky obľubujú pôdu s vlhkým organickým materiálom.  Možno by vás napadlo menej zalievať rastliny. Ale tie potrebujú vlahu. Tak ako?

 

ZeoSand prírodného Zeolitu je účinný v boji proti škodcom izbových rastlín v zemiZeoSand  z prírodného zeolitu dokáže v sebe udržať vlahu a rastliny sa pomocou koreňového systému k nej dokážu postupne dostať. Vlhkosť tak nie je priamo v organickej časti pôdy, ale v ZeoSande, ktorý je zapracovaný do pôdy.

Do vrchnej časti pôdy zapracujte 2 - 3 polievkové lyžice ZeoSandu. (Pri množstve ZeoSandu sa riaďte podľa veľkosti kvetináča - koľko objemu pôdy potrebujete ošetriť.

Ak aj neodhadnete množstvo a dáte viac, rastline tým neuškodíte. Taktiež je možné, zvlášť pri chvostoskokoch, jemne posypať povrch pôdy ZeoSandom, a aj takýmto spôsobom vytvoriť pre nich nepriaznivé prostredie.

ZeoSand okrem zadržiavania vody dokáže oveľa viac. Dočítate sa to v článku Predstavenie produktu ZeoSand

 

České organické hnojivo Hnojík z hmyzieho trusu je účinný v boji proti škodcom izbových rastlín v zemiČeské organické hnojivo HNOJÍK je ďalšou pomocou, ktorá je po ruke. Hnojík nie je bežným organickým hnojivom. Okrem vyváženej výživy, má aj repelentné účinky na škodcov. Repelentné účinky na škodcov znamená, že rastlina vďaka nemu začne produkovať látky, ktoré odrádzajú škodcov - jednoducho im s nimi rastlina nechutí. Deje sa to vďaka Chitínu, ktorý obsahuje HNOJÍK. (Bližšie sa s chitínom môžete oboznámiť tu: Chitín.) 

Hnojík môžete aplikovať niekoľkými spôsobmi.

 • Prvý (posypom) je ten, že odhrniete časť pôdy od koreňov rastliny a rozsypete okolo koreňov približne 1 polievkovú lyžicu (15 ml) Hnojíka.
 • Druhý spôsob (výluh) je pomocou postreku alebo zálievky z Hnojíka - 1polievkovú lyžicu (15 ml) na 1 liter vody. Výluh pri dávaní do postrekovača nezabudnite precediť. Ideálne je urobiť postrek a nerozpustený zvyšok dať ku koreňom.

Pri silnom napadnutí je vhodné opakovať použitie Hnojíka. Ak neviete ako na to, môžete si pozrieť tu: Dávkovanie a aplikácia Hnojíka. Pri výluhu nastupuje účinok o niečo skôr oproti samotnému posypu. Pri posype Hnojíkom ten zase pôsobí dlhšiu dobu. Viac o Hnojíku si možete pozrieť tu: Predstavenie produktu Hnojík.

 

Ideálna je kombinácia Hnojíka so ZeoSandom, pretože v boji proti škodcom izbových rastlín v zemi bojujeme dvoma odlišnými spôsobmi na tom istom poli. 

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ PRODUKTY:

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

HNOJÍK

České organické hnojivo

ZeoSand 4kg

ZeoSand 25kg

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)ZeoSand komplexný pôdny kondicionér

 

 

Škodcovia izbových rastlín živici sa šťavami rastlín

 

Zvyšný škodcovia, vošky, vlnačky, roztočce, červce, strapky i molice sa živia cicaním štiav rastlín. Každý z nich spôsobuje rastlinám značné škody, ktoré môžu spôsobiť až uhynutie rastliny.  Okrem ošetrenia a ak je to možné izolovanie napadnutej rastliny, tu platí preventívne ošetrenie ostatných zdravých rastlín. Poďme sa spoločne pozrieť ako na to.

České organické hnojivo Hnojík v bareli je účinný v boji proti škodcom izbových rastlín v zemiVyššie spomenutý Hnojík - České organické hnojivo z hmyzieho trusu, tak ako v predchádzajúcom type škodcov, aj u obľubujúcich rastlinné šťavy, má účinný mechanizmus. Chitín obsiahnutý v Hnojíku z exoskeletov múčnych červov stimuluje u rastlín obrannú reakciu vylučovania látok odpudzujúcich škodcov. Odporúčaná kombinácia opakovaného postreku a zálievky z výluhu Hnojíka. Na 1 liter vody použite 1 polievkovú lyžicu Hnojíka. Postrek dávkujte na rastliny tak, aby vám kvapky nestiekli z listov. Aplikujte ho aj na napadnutú rastlinu, aj na ostatné zdravé rastliny. Nerozpustené zvyšky z výluhu umiestnite na pôdu okolo rastliny a jemne premiešajte s pôdou. Podľa potreby opakujte po 2-3 dňoch do odznenia napadnutia. Pri dotyku škodcovia sú akoby zoschnuté skelety.

 

ZeoSand z prírodného zeolitu je ekologickou ochranou pred škodlivým hmyzom, chorobami a nežiadúcim UV žiarením Dvojboj k Hnojíku tvorí ZeoSand Sil M20 z prírodného zeolitu. Je to ďalší pomocník, ktorý funguje iným princípom ako Hnojík. ZeoSand Sil M20  predstavuje ekologickú ochranupred škodlivým hmyzom, chorobami a nežiadúcim UV žiarením, ktoré dokáže rastliny spáliť. Aplikuje sa formou postreku na listy. Vďaka kremíku pomáha rastlinám vytvárať dodatočnú ochrannú vrstvu na vnútrobunečnej úrovni a pri kontakte sa mikročastice kremíku prichytia na telo škodcov, čo im zťažuje pohyv, kŕmenie i rozmnožovanie. A opäť to nie je všetko. Aby sme tento článok príliš nepredlžovali, viac o viacnásobných účinkoch a úžitkoch ZeoSand Sil M20 sa dozviete v: Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20.

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ PRODUKTY:

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

HNOJÍK

České organické hnojivo

ZeoSand Sil M20

 

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu

 

 

Ako bojovať proti škodcom - prevencia

 

Určite mi dáte za pravdu, že najjednoduchšia, ale i najlacnejšia je prevencia.  Izbové rastliny oproti záhraným majú pre svoj rast len obmedzený priestor. Preto si vyžadujú väčšiu starostlivosť. Základ je vytvoriť im vhnodé podmienky,  ktoré nevyvolávajú u nich stres. Každá rastlina má individuálne potreby. Ale pre všetky platí, že potrebujú kvalitnú zeminu, vodu, svetlo, teplo a výživu. Humac Agro vhodný pre úplne všetky druhy vegetácie na ozdravenie pôdy a lepšie hospodárenie s vodou

Základ je vybrať pre ne primerane veľký kvetináč či inú pestovateľskú nádobu. V ňom kvalitnú pôdu podľa požiadaviek tej ktorej rastlinky. Tú môžete obohatiť o HUMAC®Agro, ktorý dodáva jednak vylepšuje štruktúru pôdy, dodáva jej humus a živiny, ale zároveň ju detoxikuje a mnoho ďalšieho  pre zdravý a vyvážený rast rastlín. Viac o ňom v Predstavenie produktu Humac Agro

ZeoSand komplexný pôdny kondicionérDrvivá väčšina rastlín neznáša trvalé premokrenie pôdy, preto je vhodné použiť ako drenážnu vrstvu ZeoSand, ktorý v sebe zadrží vodu, pričom pôda neostane premočená a pri veľkom nadbytku cez neho nabytočná voda odtečie. Na rastlinku použite asi 100g ZeoSandu, ktorý prekryjete zeminou. Časť ZeoSandu môžete premiešať s pôdou, ktorú budete dávať ku koreňom rastlinky. V čom ďalšom vám vie byť pre vaše izbové rastliny prínosom sa dočítate v:  Predstavenie produktu ZeoSand.

ZeoSand Sil M20 - foliárna ochrana rastlínO časti účinkoch ZeoSand Sil M20 ste sa dozvedeli v časti Škodcovia izbových rastlín živiaci sa šťavami. Ale tieto jeho vlastnosti sa odporúča pravidelne využívať preventívne 1 čajovú lyžičkuna 1 liter vody podľa potreby 1 - 2 krátpočas vegetácie. Viac o ZeoSand Sil M20 : Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20

KlinoGrow - Unikátne listové hnojivoDo prevencie proti škodcom patrí zdravý a vyvážený rastUnikátne listové hnojivo KlinoGrowprináša viac ako bežné hnojivá. Pozitívne ovplyvňuje imunitu a zdravotný stav rastlín, podporuje ich väčšie rozvetvenie, nasadzovanie pukov, intenzitu farby kvetov, množstvo listov... Je mnoho pozitívnych účinkov, o ktorých si môžete prečítať v Predstavenie produktu KlinoGrow. Odporúčané sú 2 aplikácie po 4-5g na 1 liter vody. Pri kvitnúcich rastlinách pred nasadzovaním kvetných pukov a druhá 15 - 20 dní po 1. aplikácii.

 

Nákup v eshope

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ  PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

HNOJÍK

České organické hnojivo

HUMAC®Agro

5kg,10kg,25kg

KlinoGrow

 

ZeoSand 4kg

ZeoSand 25kg

ZeoSand Sil M20

 

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)Humac Agro - vráti život pôdeKlinoGrow - unikátne listové hnojivo a aktivátor úrodyZeoSand komplexný pôdny kondicionérZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu

 

 

V boji so škodcami izbových rastlín vám prajeme veľa úspechov, aby vám vaša trpezlivosť a námaha priniesla vytúženú odmenu v radosti z vašich rastlín.

 

Ekohnojiva.SK z lásky k pestovaniu

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi