Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Chitín

CHITÍN  (C8H13O5N)n

Je to mikrokryštalický polysacharid obsahujúci dusík, ktorý sa nachádza v organizmoch mnohých bezstavovcov. Môžeme ho nájsť v niektorých hubáchpavúkoch, morských živočíchoch či hmyze. Nájdeme ho ako súčasť exoskeletov článkonožcovbunkových stien húb, lastúrnikov mäkkýšov čiv rybích šupinách. Zaujímavosťou je, že ho možno nájsť i v šupínách motýlích krídel.

Na jednej strane umožňuje vybudovať silný exoskelet chrobáka a na druhej strane pružné telá húseníc

Chitín - detail krídla Listohlavca

Štruktúrou chitín je najviac podobný štruktúre celulózy. Ale jeho funkcia sa viac podobá funkcii proteinového keratínu. Nie je rozpustný v alkohole, slabých kyselinách ani zásadách a po celulóze to je najrozšírenejší prírodný polymér.

Zdroj fotografie: wikimedia.org Autor: zituba

Štruktúrou je chitín najviac podobný štruktúre celulózy. Ale jeho funkcia sa viac podobá funkcii proteinového keratínu. Nie je rozpustný v alkohole, slabých kyselinách ani zásadách a po celulóze to je najrozšírenejší prírodný polymér.

Z histórie vieme, že ako prvý Albert Hoffman opísal jeho štruktúru v roku 1929. Keď sa pozrieme na význam slova „chitin“, zistíme, že pochádza gréckeho slova “starogrécka tunika”, čo znamená „krytie“. 

 

Chitín a jeho využitie 

 

Chitín a jeho využitie v medicíne piktogramČlovek sám nedokáže produkovať chitín, ale jeho využitie má široký záber, napríklad aj v medicíne. V tráviacom trakte ľudí enzým chitináza, konkrétne v žalúdočnej šťave, zabezpečuje stráviteľnosť chitínu pre ľudí. Svoje uplatnenie chitín nachádza pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Vedecké štúdie preukazujú jeho pozitívny vplyv pri liečbe ochorení obličiek. Nájdeme ho ako podporný doplnok výživy, na podporu chudnutia,ako protizápalové činidlo na zníženie hladiny cholesterolu  či pri kontrole krvného tlaku.

Využíva sa tiež v medicíne na výrobu biologicky odbúrateľných plastových a chirurgických vlákien, ako súčasť obväzov či chirurgických nití. V potravinárskom priemysle  ho môžeme nájsť ako prísadu na zlepšovanie chuti i ako emulgátor v potravinách.Pri výrobe papiera slúži ako spevňovacie a glejovacie činidlo. V poľnohospodárstve ho pestovatelia používajú na podporu ochrany rastlín proti chorobám a ako hnojivo.

 

Princíp fungovania u rastlín

 

Chitín vzorecChitín je čistá prírodnálátka, ktorá má repelentný účinok na škodlivý hmyz, ktorý vyciciava či ohrýza rastliny. Je známe, že ničí hlístovce živiace sa

 koreňmi rastlín aj ich vajíčka, i hubové patogény v koreňovej zóne. Aký je u chitínu jeho princíp fungovania u rastlín?

Keď rastliny detekujú v pôde chitín, reagujú obrazne povedané ako keby „zjedli hmyz“. To spôsobuje, že rastliny sa chránia zvýšenou produkciou  stonkového a listového materiálu a zároveň vylučujú sekundárne metabolity, aby zahnali škodcov a patogény. To znamená, že vyvoláva obrannú autoimunitnú reakciu. Signalizuje rastlinám, aby produkovali prírodné obranné toxíny, ktoré majú za cieľ svojho nepriateľa odradiť. 

Americká agentúra pre ochranu životného prostredia vo svojej štúdii uvádza, že vďaka chitínu sa regulujú patogénne hlístice stimuláciou rastu mikroorganizmov prirodzene sa vyskytujúcich  v pôde. Tieto následne uvoľňujú látky, ktoré ničia patogénne hlístice a ich vajíčka. Aby rastliny mohli vstrebať chitínkoreňové (ryzospherné) baktérie ho rozkladajú, a tak umožňujú jeho využitie.

 

Ochrana rastlín

 

Ochrana rastlín je náročná téma pre každého pestovateľa a vyžaduje mnoho úsilia.Organické hnojivo Hmyzí trus Hnojík s Chitínom na ochranu rastlín

Hmyzí trus HNOJÍK  obsahuje Chitín vo forme zvyškov exoskeletonov múčnych červov (tzv. zvlečky). Chitínpomáha rastlinám brániť sa pred škodcami a patogénmi, funguje ako prírodný repelent pre rastliny, stromy a kríky. Chráni rastliny pred voškami, molicami, krytonoscom, nosánikom,  skočkami, strapkami, rozťočmi, vlnatkami, hlísticami a ďalšími nepríjemnými návštevníkmiktorí ohrozujú ako vitalitu rastlín a úžitok z nich. Rastliny napadnuté škodcami a patogénmi postupne začínajú chradnúť a pri dlhodobom silnom napadnutí a oslabenej imunite, môže nastať aj k odumretiu častí či celých rastlín. Preto  otázka ochrany rastlín je zásadná, rovnako ako ich výživa. Viac o škodcoch, na ktorých je potvrdený repelentný účinok na škodcov nájdete v článku Škodcovia a Hnojík. O dávkovaní Hnojíka sa dozviete v Dávkovanie a aplikácia Hnojíka.

 

V nasledujúcom videu si môžete pozrieť ako na ochranu rastlín s Hnojíkom obsahujúcim Chitín:

 

V našom eschope si môžete kúpiť organické hnojivo hmyzí trus Hnojík s repelentným účinkom na škodcov

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

Hnojík

České organické hnojivo

Organické hnojivo Hmyzí trus Hnojík

 

 

Zdroje: peopleperproject.com, biopedia.sk, www.mdpi.com, wikipedia.org

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi