Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. O pôde a rastlinách
 3. Choroby a škodcovia
 4. Škodcovia rastlín: VLNAČKA

Škodcovia rastlín: VLNAČKA

Škodcovia rastlín Vlnačka - detail

 

Škodcovia rastlín VLNAČKA

 

OBSAHŠkodcovia rastlín Vlnačka rôzne vývojové štádiá na liste

 1. Škodcovia rastlín
 2. Životný cyklus vlnačiek
 3. Napadnutie vlnačkou
 4. Druhy vlnačiek na Slovensku
 5. Ako bojovať proti vlnačkám
 6. Dvojboj proti škodcom Vlnačka
 7. Prevencia ako ochrana rastlín
 8. NÁKUP V ESHOPE

Škodcovia rastlín Vlnačka rôzne vývojové štádiá na liste

 

Škodcovia rastlín Vlnačka

 

Vlnačka  (Mealybugs) patrí medzi hmyz z čeľade Pseudococcidae s telom zvyčajne pokrytým bielym vatovitým voskovým výlučkom, ktorý ich chráni. Zahŕňa rody: Eriosoma,  Tetraneura a Schizoneura, pričom existuje viac ako 2200 druhov. Sú veľké len niekoľko milimetrov (1 – 4 mm)  a živia sa rastlinnými šťavami.  Podľa druhu uprednostňujú rôzne druhy rastlín aj i častí: listy, stonky, základ rastliny, korene či ovocie.  Vlnačky sú jedným z najbežnejších hmyzích škodcov napadajúcich izbové i záhradné najmä okrasné rastliny. Hoci existujú druhy, ktoré obľubujú ovocie, ako napríklad hrozno.

 

Životný cyklus vlnačiek

 

Životný cyklus vlnačky zahŕňa štádia vajíčka, nymfy a dospelého jedinca. Dlhochvosté druhy predstavujú výnimku, pretože rodia živé mláďatá. Samička dokáže naklásť až okolo 600 vajíčok a kladie ich do chumáčika akoby „bavlneného vrecúška“, kde sa za 6 – 14 dní vyliahnu. V tomto ochrannom obale sú chránené ako vajíčka, tak i nymfy. Lezúce nymfy sú pohyblivejšie ako dospelý jedinci. Vyvýjajúce sa samce a samice sú si podobné, ale ako dospelý jedinci sú úplne odlišný. Dospelý samec vyzerá skôr ako malá dvojkrídlová mucha, bez funkčných ústnych ústrojov a existujú výlučne na oplodnenie samíc. Samci ako dospelý žijú len 1 – 2 dni.

Vo vonkajšom prostredí sa vyskytujú ročne asi dve generácie vlnačiek a prezimujú vo forme nymfy. No v interiéry môže dochádzať k nepretržitému vývoju generácii s prekrývaním sa jednotlivých vývojových štádií.

Škodcovia rastlín Vlnačka -Vlnačka na izbovej rastline v rôznych štádiách vývoja.

Vlnačka na izbovej rastline v rôznych štádiách vývoja. 

Zdroj: wikimedia.org  Autor: Newnoname

 

Napadnutie vlnačkou

 

Na hostiteľských rastlinách, ktorými sa vlnačky živia, môžeme vidieť odpadový produkt, medovicu. Je obľúbenou potravou mravcov, ktorý vlnačky častokrát prenášajú na nové rastliny.  Mravce sa o vlnačky starajú podobne ako o vošky, aby si zabezpečili potravu. Medovica vlnačiek, tak ako u vošiek, je sirupovitá, sladká tekutina, ktorú môžeme nájsť na listoch napadnutých rastlín a pokrýva ich lesklým, lepkavým filmom. K napadnutiu vlnačkou sa častokrát pridruží pleseň, ktorej slúži ako médium práve medovica. Napadnutie vlnačkou môže spôsobiť žltnutie, predčasné opadávanie listov i plodov. Vyvíjajúce sa rastliny môžu ostať zakrpatené s nedostatočným olistením. Pri silnom a dlhodobom napadnutí môže dôjsť k úhynu rastliny.

Nejeden pestovateľ mal s nimi nepríjemnú skúsenosť. Okrem toho, že poškodzujú rastlinné tkanivá, častokrát prenášajú škodlivé patogény. Tie ľahšie napadajú rastliny oslabené pôsobením týchto škodcov. 

Škodcovia rastlín Vlnačka - Dospelá a nedospelá samica Ferrisia virgata Cockerell na krotóneŠkodcovia rastlín Vlnačka - Populácia dospelých a nedospelých vlnačiek Tuttle Brevennia rehi na steble trávyŠkodcovia rastlín Vlnačka - Dospelé samice Vryburgia trionymoides na šťavnatom liste

Dospelá a nedospelá samica vlnačky Ferrisia virgata Cockerell na krotóne 

  Autor: Ariane McCorquodale, University of Florida 

Populácia dospelých a nedospelých vlnačiek Tuttle Brevennia rehi na steble trávy     

  Autor: Lyle J. Buss, University of Florida

Dospelé samice Vryburgia trionymoides na šťavnatom liste      

  Autor: Lyle J. Buss, University of Florida 

Zdroj fotografií: entnemdept.ufl.edu 

 

Druhy vlnačiek na Slovensku

 

U nás medzi najznámejšie druhy vlnačiek patria:

 • Vlnačka krvavá (Eriosoma lanigerum) - Okrídlené sú hnedočervené až do červena. Bezkrídle od hrdzavej, červenohnedej až po fialovočervenú farbu. Hostiteľské rastliny: jabloň (Malus), skalník (Cotoneaster), hloh (Crataegus), hlohyňa (Pyracantha), dulovec (Chaenomeles). Spôsobuje hrčovité nádory.
 • Vlnačka brestová (Eriosoma lanuginosum) - Sfarbenie: biele, oranžovožlté až hnedasté. Spôsobuje tvorbu veľkých hálok a novotvarov na hornej strane listov. Letná generácia vlnačky brestovej napadá korene hrušky (Pyrus), egreša (Ribes uva-crispa) a ríbezle (Ribes). Domovským hostiteľom je brest (Ulmus).
   Vlnačka hladká (Tetraneura ulmi) - Spôsobuje tvorbu hálok a novotvarov na hornej strane listov brestu. Tie majú zelenú a červenú farbu, postupne sa meniacu na smotanovú, tmavnúcu až hnednú.  Vlnačky v hálkach sú žltkastobiele. Na koreňoch tráv nájdete oranžovožlté až červenkasté. Hostiteľské rastliny sú rodu brest  Ulmus minor a Ulmus glabra. Ďalšími sú pýr, ílok, srha, zverep, metlica, kostrava, medynek, ílek, valčeka, lipnica, cirok, kukurica, pšenica, ovos, jačmeň, proso
 • Vlnačka hrušková(Schizoneura lanuginosa) - Sfarbenie tmavozelené až šedé, s voskovým popraškom. Spôsobuje hálky na listoch brestoch (Ulmus). V lete prelieta na korene hrušky (Pyrus).

Vlnačka krvavá Eriosoma lanigerum

Vlnačka krvavá Eriosoma lanigerum

Zdroj: www.rhs.org.uk

Ako bojovať proti vlnačkám

 

Vlnačky dokážu v krátkom čase vytvoriť veľké kolónie. Ich ochranný povlak im poskytuje ochranu pred mnohými predátormi. No napriek tomu existujú účinný prírodný predátori, ktorý pomáhajú v boji proti nim. Za všetkých spomeniem parazitické osičky, ktoré nakladú do vlnačiek a podobných škodcov svoje vajíčka.

vlnačka na liste aloe veraAk sa vlnačky vyskytli na izbovej rastline, je vhodné ju izolovať. Pri slabom napadnutí je možné škodcov zotrieť tampónom alebo vatou napustenými olejom alebo liehom. U vlnačiek platí, že obľubujú suchý a teplý vzduch, ktorý podporuje ich rýchle rozmnožovanie. Takže vhodné je mierne znížiť teplotu a zvlčovať vzduch v okolí rastliny.

Ak sa vlnačky vyskytujú aj v koreňoch, je potrebné rastlinu presadiť. Odstráňte z koreňov opatrne zeminu, korene a kvetináč umyte čistou vodou. Na zasadenie použite novú zeminu.

 

Dvojboj proti škodcom Vlnačka

 

Na samotný boj proti vlnačke odporúčame použiť Dvojboj proti škodcom. Jeho súčasťou sú dva osvedčené produkty: Hnojík a ZeoSand Sil M20

Prečo práve tieto dva? Sú to prírodné produkty proti škodcom, ktoré fungujú. Prečo obidva? Nestačí jeden? Rozhodnutie je na vás. My odporúčame obidva spoločne, pretože sa navzájom dopĺňajú, podporujú, jeden predlžuje účinok druhého a každý má inú, vlastnú formu boja proti škodcom. Viac o nich nájdete v článkoch: Predstavenie produktu Hnojík - České organické hnojivo, Dávkovanie a aplikácia Hnojíka, Škodcovia a Hnojík, Chitín, Termíny postrekov ZeoSand Sil M20, Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20, Poznáte Zeolit?.

 

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

 

HNOJÍK

České organické hnojivo

 

ZeoSand Sil M20

 
 Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo) ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu 

 

Prevencia ako ochrana rastlín

 

Najjednoduchšia najlacnejšia forma boja proti škodcom vlnačkám je jednoznačne prevencia. Vždy je ľahšie predchádzať problémom, ako riešiť následky. Preto vytváranie vhodných podmienok, v ktorých budú dobre prosperovať je základom tejto prevencie. Pretože zdravé a silné rastliny dokážu oveľa lepšie odolávať škodcom i chorobám. Ale o tom inokedy v samostatnom článku na túto tému, ktorý pre vás pripravujeme v časti Ochrana rastlín.

 

Nákup v eshope

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

HNOJÍK

České organické hnojivo

HUMAC®Agro

5kg,10kg,25kg

ZeoSand 4kg

ZeoSand 25kg

ZeoSand Sil M20

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)Humac Agro - vráti život pôdeZeoSand komplexný pôdny kondicionérZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu

 

Prajeme vám veľa radosti z pestovania. A keď vás postretnú nepríjemnosti so škodcami, ako sú vlnačky, aj veľa trpezlivosti, aby ste za vašu námahu dostali odmenu v radosti z vašich rastlín.

 

Ekohnojiva.sk z prírody pre prírodu

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi