Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Pestovanie jahôd zo semiačka Pestovanie jahôd zo semiačka
Premýšľali ste niekedy nad tým, vypestovať si vlastné sadenice jahôd? Poznať ich a venovať sa im úplne od začiatku, od semiačka? Ak vás myšlienka vype... čítať celé
Tuja a jej pestovanie Tuja a jej pestovanie
Tuja patrí medzi najobľúbenejšie ihličnany. Poznáte druhy tuje? Nájdete v nich rýchlo i pomaly rastúce, veľké i drobné, vo farbách od smaragdovozelene... čítať celé
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Tuja a jej pestovanie

tuja a jej pestovanie - detailný záber konárikov

 

Tuja a jej pestovanie

 

 

OBSAHTuja a jej pestovanie - tuja so samičími kvetmi
  1. Tuja
  2. Tuja a jej druhy
  3. Tuja západná - kultivary
  4. Pestovanie tuje
  5. Vysádzanie tují
  6. Strihanie tují
  7. Hnojenie tují
  8. Choroby a škodcovia tují
  9. Nákup v eshope

 

Tuja

 

Tuja a jej pestovanie - vtáčik s našuchoreným perím sediaci na konáriku tujeTuja (Thuja) predstavuje rod stálozelených ihličnatých drevín - stromov, v ktorom všetci zástupcovia majú jedného spoločného predka. Takýto rod sa označuje ako monofyletický a zahŕňa 5 druhov. Tuje patria do čeľade  cyprusovité  (Cupressaceae). 

Tuje majú v úzky pásoch sa olupujúci červenohnedý kmeň. Konáre vyrastajú  mierne šikmo nahor až horizontálne. Ich listy sú typu ihlica, označované ako ihlicovité listy, ľudovo nazývané ihličie. Sú šupinovité, s obsahom éterických olejov. Z vrchnej strany sú jemne lesklé, tmavozelené, zo spodnej matné, žltozelené. Na hlavných výhonoch sú dlhšie (oproti bočným) a pichľavé. Na bočných sú približne polovičné (oproti hlavným), pritisnuté ku výhonku v oprotistojacich pároch. Kvety tuje a jej malé šišky sú nenápadné. 

 

Tuja a jej druhy

 

Rod tují v sebe zahŕňa 5 rozličných druhov. V minulosti bolo do tohoto rodu zaradených 6 druhov. Patria tu:

Tuja - konáriky s kvapkami vody

  • Tuja západná (Thuja occidentalis)

  • Tuja japonská (Thuja standishii)

  • Tuja sečuánska (Thuja sutchuenensis)

  • Tuja riasnatá (Thuja plicata)

  • Tuja kórejská(Thuja koraiensis)

 

 • Tuja východná  (Thuja orientalis) či správne Tujovec východný (Platycladus orientalis syn. Biota orientalis) - v minulosti tento ihličnan patril do rodu tují, v súčastnosti sa radí do samostatného rodu.

Tuja a jej druhy - zaujímavo tvarované kultivary na záhradeV skupine týchto ihličnanov nájdeme veľké množstvo kultivarov. Vďaka tomu máme k dispozícii veľkú rozmanitosť tvarov, veľkosti i farieb. Vysoké, krovité, zakrpatené i plocho rozložité. Stromovité, kužeľovité, úzke, stĺpovité, guľovité, vajcovité, pravidelného i nepravidelného tvaru. V odtieňoch od tmavozelenej cez svetlozelenú až po zlatožltú farbu, ale i s modrým nádychom.

Výber je naozaj široký a môžete ich pestovať ako solitérne rastliny, v skalkách, skupinovej výsadbe, ako žitý plot, ale i v pestovateľských nádobách na balkónoch či terasách.

V našich podmienkach sa stretneme s Tujou západnou (Thuja  occidentalis), Tujou riasnatou (Thuja plicata), Tujou kórejskou (Thuja koraiensis) a Tujovcom východným (Platycladus orientalis) - niektorí predajcovia ho stále uvádzajú pod starým názvom Tuja východná (Thuja orientalis).

 

Tuja západná - kultivary

 

Najčastejšie u nás pestovaná tuja západná ponúka veľké množstvo kultivarov rôznych veľkostí i farieb. Môžete si vybrať rýchlo alebo pomaly rastúci kultivar, vysoký alebo malý, ihlanovitý či guľatý... Či chcete živý plot, solitér alebo ozvláštniť vašu skalku či záhon, máte z čoho vyberať. Obľúbenými kultivarmi sú asi najčastejšie:

Tuja Smaragd

Tuja západná Smaragd (thuja occidentalis)

Zdroj: krzewyozdobne.net

 

Tuja Golden Smaragd

Tuja západná Golden Smaragd (Thuja occidentalis)

Zdroj: evergladesnurseries.com

- rýchlorastúcakužeľovitý tvar, smaragdovozelená farba, dorastá do výšky 4 - 6 m a šírky 0,8 m, vhodná na živý plot.

 

- rýchlorastúca, kužeľovitý tvar, zlatožltá farba, dorastá do výšky 2 - 2,5 m a šírky 1 - 1,5 m, vhodná na živý plot.

Tuja Brabant

Tuja západná Brabant (Thuja occidentalis)

Zdroj: hedgeplants-heijnen.co.uk

 

Tuja Frieslandia

Tuja západná Frieslandia (Thuja-occidentalis)

Zdroj: krzewyozdobne.net

- rýchlorastúca kužeľovitý tvar, dorastá do výšky 5 m, dobre znáša znečistené prostredie, vhodná na živý plot. - rýchlorastúca, široký kužeľovitý tvar, dorastá do výšky 3 m. svetlozelená farba so žltými až krémovožltými mladými výhonkami, vhodná na živý plot

Tuja Jantar

Tuja západná Jantar (Thuja-occidentalis)

Zdroj: hedgeplants-heijnen.co.uk

 

Tuja Danica

Tuja západná Danica (Thuja-occidentalis)

Zdroj: krzewyozdobne.net

- pomalyrastúca, stĺpovitý tvar, zelená farba so zlatožltými mladýmí výhonkami na jeseň sa mení na tmavomedenú farbu, dorastá do výšky 2 - 3 m a šírky 1m, vhodná ako solitér, do skupinovej výsadby a kvetináča.

 

 - pomalyrastúca, okrúhly tvar, zelená farba, trpasličia odroda, dorastá do výšky 1m a šírky 60 cm, vhodná do skaliek a kvetináčov. 

Tuja Meinekes Zwerg

Tuja západná MEINEKES ZWERG (Thuja occidentalis)

Zdroj: peisagistic.ro

 

Tuja Rheingold

Tuja západná Rheingold (Thuja occidentalis)

Zdroj: krzewyozdobne.net

- pomalyrastúca, vajcovitý tvar, tmavozelená farba s krémovými mladými výhonkami, dorastá do výšky 2 m a  (po 10. rokoch 0,80 m x 0,70m), vhodná do skaliek a kvetináčov. 

 

 - pomalyrastúca, guľovitý tvar (neskôr široký kužeľ), zelená farba s oranžovozlatými mladými výhonkami, dorastá do výšky 3 - 4 m a šírky 2 - 4 m, vhodná ako solitér, do skupinovej výsadby a kvetináča.

 Tuja Tiny Tim

Tuja západná Tiny Tim (Thuja occidentalis)

Zdroj: krzewyozdobne.net

 

Tuja Mirjam

Tuja západná Miriam (Thuja occidentalis)

Zdroj: krzewyozdobne.net

- pomaly rastúca, guľovitý tvar, sýtozelená farba, dorastá do výšky a šírky 40 - 50 cm,  vhodná do skaliek a kvetináčov. 

 

- pomaly rastúca, guľovitý tvar, zlatožltá farba, dorastá do výšky a šírky 30 - 50 cm,  vhodná do skaliek a kvetináčov. 

 

Pestovanie tuje

 

Tuje sú medzi okrasnými ihličnanmi asi najvyhľadávanejšie. Veľké pozitívum prinášajú svojím celoročnom dekorom a jednoduchosťou pestovania. Nevyhovuje im ťažká a ílovitá pôda.  Obľubujú výživnú, priepustnú pôdu.

Zvládajú rôzne poveternostné podmienky, preto sú vhodné aj ako vetrolamy. Zvlášť mladé stromčeky potrebujú pravidelnú zálievku, no aj pre staršie je  nevyhnutná najmä v období sucha. Osobitne tuje pestované v pestovateľských nádobách alebo kvetináčoch počas suchej zimy potrebujú dostatočnú zálievku.

 

Stehlík obyčajný (Carduelis carduelis) sediaci na konári tuji s kvetmi a plodmi

 

Vysádzanie tují

 

Vysádzanie tují sa odporúča skoro na jar, keď rozmrzne pôda, prípadne na jeseň, kým pôda nezamrzne. Tuje obľubujú priame slnko až mierny polotieň. Výsadbovú jamu prispôsobte veľkosti stromčeka a jeho koreňového systému. Mala by byť 2-krát až 3-krát širšia a hlbšia ako koreňový bal tuje. Ak chcete skupinovú výsadbu alebo živý plot, prispôsobte vzdialenosť výsadbových jám podľa kultivaru, ktorý chcete vysadiť.

 

Vysádzanie tují - klíčiace semeno tuje

 

Vysádzanie tují - príprava pôdy

 

Vysádzanie tují - príprava vôdy - kvalitný kompost v rukáchPríprava pôdy je pre budúce prosperovanie tují nevyhnutná. Ak nemáte priepustnú pôdu je potrebné na dno výsadbovej javy použiť drenážnu vrstu.  Ako drenáž môžete použiť rôzne prírodné materiály. Ako viacúčelová drenáž vám poslúži aj  ZeoSand.

Vyhĺbte asi o 0,5m hlbšiu jamu, aplikujte na jej dno 0,5 kg - 1 kg ZeoSandu (podľa veľkosti stromčeka). Následne ZeoSand  prekryte vrstvou zeminy. Pestovanie tuje - ZeoSand prírodného ZeolituPri jeho zapracovaní do pôdy doplníte živiny ako dusík, horčík, draslík či vápnik a ďalšie nevyhnutné mikroživiny, ktoré budú prístupné po dlhšiu dobu. Zároveň prispejete k efektívnejšiemu hospodáreniu s vodou a zamedzíte vyplavovaniu živín do spodných vôd. O ďalších účinkoch ZeoSandu si môžete prečítať v článkoch Predstavenie produktu ZeoSand a Poznáte Zeolit?.

Pestovanie tuje - Hmyzí trus Hnojík v bareli a pečiatka kvalityZeminu, ktorú plánujete použiť na vysadenie, odporúčame obohatiť aj o Hnojík, vďaka ktorému bude váš stromček hneď od začiatku dostávať kvalitnú organickú a vyváženú výživu, ktorá posilní jeho imunitu a pomôže mu bojovať proti škodcom a patogénom.  Viac o schopnostiach Hnojíka  sa dočítate v článku Predstaveniu produktu Hnojík.

V rámci prípravy pôdy na výsadbu, môžete zapracovať kvalitne rozležaný kompost alebo kravských či konský hnojVrstvu asi 2 cm dobre zapracujte do pôdy. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam, je dôležité, aby boli dobre rozležané. Kvalitný kompost i hnoj dodajú nielen živiny, potrebný humus, ale i pomôžu pôde čiastočne zvýšiť jej vodnú kapacitu

Pestovanie tuje - HUMAC®AgroAk nemáte kvalitne rozležaný kompost či hnoj a použijete pri výsadbe HUMAC®Agro,  okrem toho, že dodáte do pôdy potrebný humus a v ňom obsiahnuté živiny, zároveň pôdu detoxikujete a zvýšite kapacitu vody, ktorú pôda dokáže v sebe udržať a postupne uvoľňovať pre rastliny. Jeho bližšie popísanie nájdete v Predstavenie produktu HUMAC®Agro    

Keď máte pripravenú zeminu na výsadbu, zalejte vodou výsadbovú jamu. Vysádzanie tují - Po vysadení tují je potrebné použitie mulču - kopa drevnatého mulču s fúrikom a náradímUvoľnite časť koreňov v koreňovom bale a umiestnite stromček s koreňovým systémom do výsadbovej jamy tak, aby povrch koreňového balu bol tesne pod vrchom jamy. Pripravenou pôdou zasypte koreňový systém a dobre utlačte. Nezabudnite zasadený stromček výdatne zaliať. Pravidelnú zálievku, ktorú môžete obhatiť o výluh z Hnojíka, doprajte novovysadenej tuji pravidelne.

Ak nakoniec použite na prekrytie pôdy mulč, zabránite zbytočnému odparovaniu vody a udržíte vlhkosť pôdy. Umiestnite ho tak, aby ste ho nedali tesne okolo kmeňa.

 

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

 

Hnojík

4L, 8L, 20L, 24L

 

HUMAC®Agro

5kg, 10kg, 25kg

 

ZeoSand

4kg, 25kg

 

 Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo) Humac Agro - vráti život pôde ZeoSand komplexný pôdny kondicionér 

 

 

Strihanie tují

 

Strihanie tují - Tuja Smaragd vyžaduje pravidelné strihanieJe strihanie tují potrebné? Je rozdiel pri pomaly rastúcich tujách a rýchlorastúcich. Kým pomaly rastúce sa používajú spravidla ako solitéry, v skalkách či pestovateľských nádobách, rýchlorastúce sa zväčša vysádzajú ako živý plot. Ak rýchlorastúci kultivar nebudete pravidelne strihať, najneskôr 1 rok po výsadbe, nezískate požadovaný hustý živý plot poskytujúci súkromie a príjemný vzhľad. Pravidelný každoročný rez je preto nevyhnutný. 

Tvarovanie rezom zabezpečuje dostatok slnečného svetla pre nižšie časti tuje. Ak ho nemajú, vytvára sa v nich viac drevnatých vetiev bez ihličia. Zároveň rezom zabezpečíte bohatšie smerovanie živín do nižších častí rastliny, vďaka čomu budú rovnaké pekne zelené ako vrchná časť. Nikdy nestrihajte tuje hlboko do drevnatých častí bez ihličia. Na tých miestach, by ostali holé konáre bez ihličia, lebo len konáriky so zeleným ihličím dokážu dorastať. 

Aby boli celé rastliny rovnomerne pokryté zeleným ihličím, odporúča sa tvarovať živý plot od mlada do tzv. kónického tvaru. Teda tak, že jeho spodná časť bude širšia a postupne smerom k vrcholu sa bude zužovať. Odporúčaný sklon strihu je 5° až 10°. Tento tvar zároveň pomáha predchádzať poškodeniam  spôsobným snehovou nádielkou.

Pri strihaní tují začnite úpravu vždy spodnou časťou a následne boky. Ako poslednú zostrihajte vrchnú časť.

 

Kedy strihať tuju

Živý plot z tují netypického tvaru s drevenou lavičkou a trávnikom

 

Strihanie tují sa robí v čase vegetácie. Ideálnym časom na ich rez je neskoré leto skorá jeseň. Ak ich nestihnete ostrihať v tomto čase, môžete to ešte urobiť počas neskorej jari po vyzretí nových výhonkov. Strihanie tují sa neodporúča počas horúcich dní.

S prvým strihaním po výsadbe môžete počkať 2 až 3 mesiace, do zakorenenia stromčekov. V tomto období nezabúdajte na pravidelnú bohatú zálievku. Živý plot z tují sa odporúča strihať 2x ročne pre získanie hustejšieho habitu. Prvý termín je na konci jari a druhý na konci leta

 

Hnojenie tují

 

Pre krásny a zdravý rast a prosperovanie je hnojenie u tují nevyhnutné. Odporúča sa hnojiť raz za 3 - 4 týždne, a to od začiatku mája do konca augusta. Existuje množstvo hnojív určených na ihličnany. Keďže sme ekologicky zameraný, preferujeme tie prírodné. Ak ide o kravský či konský hnoj, nie je vhodné používať nekvalitne rozložený, ktorý by spôsobil viac škody ako úžitku. Výborný  vermikompost,  ktorý  si  už  mnohí pestovatelia  produkujú sami.Hnojenie tují - Hmyzí trus Hnojík pečiatka kvality

Pre výživu tují je odporúčaný Hnojík, ktorý je organický, dlhodobo poskytuje vyvážené živiny, zabraňuje poruchám vstrebávania živín, posilňuje imunitu rastlín a zároveň vďaka Chitínu má repelentné účinky na škodcov. Jeho používaním nemôžete spôsobiť prehnojenie či spálenie rastlín. Viac o ňom si môžete prečítať v Predstaveniu produktu Hnojík a Chitín.Hnojenie tuji - KlinoGrow z prírodného Zeolitu

Ďalším skvelým pomocníkom je KlinoGrow, ktorý prispeje ku sýtejšiemu vyfarbeniu vaších tují a krajšiemu a zdravšiemu rastu. Okrem toho pôsobí preventívne voči hubovým ochoreniam, ktoré napadajú tieto ihličnany. Viac o ňom vám prinášame v Predstavenie produktu KlinoGrow.

Hnojenie tují - ZeoSand Sil M20Ako ochranu pred silným slnečným žiarením, pred vyblednutím sfarbenia i na zvýšenie odolnosti voči patogénoma škodcom vám odporúčame ZeoSand Sil M20. Okrem tejto pomoci vám pomôže znížiť množstvo zálievky potrebnej pri pestovanie tují, a to vďaka tomu, že znižuje u nich vyparovanie vody. Viac o ňom a jeho účinkoch nájdete v Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20.

 

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

Hnojík

4L, 8L, 20L, 24L

ZeoSand Sil M20

0,5kg, 15kg

KlinoGrow

0,5kg, 15kg

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniuKlinoGrow z prírodného Zeolitu 500g

 

 

Choroby a škodcovia tují

 

Pri pestovaní týchto krásnych ihličňanov sa môžeme stretnúť s niekoľkými problémami vo forme ochorení, škodcov či negatívnych vplyvov na tuje. Aké sú a ako sa s nimi vysporiadať?

 

Choroby tují

 

V naších klimatických podmienkach sa najčastejšie môžeme stretnúť týmito ochoreniami tují:

 • Fytoftorová hniloba koreňa(Phytophthora spp.)
 • Hnednutie ihlíc tují (Didymascella thujina)
 • Pestalotia funerea (syn. Pestalotiopsis funerea) 
 • Spáľovka tuje(Kabatina thujae)

 

Choroby a škodcovia tují - hnednutie a odumieranie vetiev thují (Kabatina thujae) Choroby a škodcovia tují - Príznaky napadnutia spôsobené hubou Didymascella thujina Choroby a škodcovia tují - Príznaky napadnutia spôsobené hubou Pestalotiopsis funerea Choroby a škodcovia tují - Príznaky napadnutia spôsobené hubou Phyllosticta thujae

Kabatina thujae - príznaky na ihličí a konárikoch

Zdroj: agromanual.cz Autor: Jaroslav Rod

Príznaky napadnutia spôsobené hubou Didymascella thujina

Zdroj: agromanual.cz

Príznaky napadnutia spôsobené hubou Pestalotiopsis funerea

Zdroj: agromanual.cz

 Príznaky napadnutia spôsobené hubou Phyllosticta thujae

Zdroj: agromanual.cz

 

 

Ako bojovať proti chorobám tují

 

Hnojenie tuji - KlinoGrow z prírodného Zeolitu Rozvoj hubových ochorení podporuje nadmerne vlhké prostredie a kyslejšie pH pôdy. Pri silnom napadnutí je odporúčané použitie fungicídnych prípravkov a doplnenie vápnika. Keďže hubám vo všeobecnosti nevyhovuje zásadité prostredie, aplikácia KlinoGrow vo forme postreku je nielen vhodná pri napadnutí, ale aj ako jeho prevencia.

Choroby tují - KalciFerro vytvára nevhodné podmienky pre hubové patogényVhodné je zapracovať do pôdy KalciFerro - jemne mletý dolomitný vápenec. Jeho aplikáciou do pôdy nielen zlepšíte jej vlastnosti, zvýšite účinnosť hnojív, využitie živín, ale vyrovnáte pH pôdy a prispejete k vytvoreniu nevhodného prostredia pre huby napadajúce tuje.

Okrem nadmernej vlhkosti a pH pôdy napadnutiu hubovými patogénmi sú náchylnejšie tie, ktoré majú nevyváženú výživu, poruchu vstrebávania niektorej zo živín, či stres z nevhodných pestovateľských podmienok. Toutou témou sme spolu prešli v tomto článku v časti Hnojenie tují

 

Škodcovia tují

 

Škodcovia, ktorý si môžu pochutnávať na týchto rastlinách je niekoľko. Pozrime sa na tie, ktoré sa u nás vyskytujú najčastejšie:

 • Lykokaz borievkový(Phymatodes glabratus)
 • Lykokaz tujový(Phloeosinus thujae)
 • Mínerka tujová (Argyresthia thuiella)
 • Priadzovček smrekovcový(Argyresthia dilectella, A. trifasciata)
 • Krasoň borievkový (Lamprodila festiva)
 • Červce(Coccoidea) a puklice 
 • Štítnička borievková (Carulaspis juniperi)
 • Roztočceroztoč červený (Tetranychus urticae)
 • Vošky (Aphidinea alebo Aphidoidea)
 • Méry (Psylloidea)

 

Choroby a škodcovia tují - Lykokaz borievkový(Phymatodes glabratus) Choroby a škodcovia tují - Mínerka tujová (Argyresthia thuiella) Choroby a škodcovia tují - Krasoň borievkový (Lamprodila festiva) Choroby a škodcovia tují - Priadzovček smrekovcový(Argyresthia dilectella)

Lykokaz borievkový(Phymatodes glabratus)

Zdroj: insektarium.net Autor:  Adam Wozniak

Mínerka tujová (Argyresthia thuiella)

Zdroj: insektarium.net Autor:  Witold Kamocki

Krasoň borievkový (Lamprodila festiva)

Zdroj: insektarium.net Autor:  Bernard Nogues

Priadzovček smrekovcový (Argyresthia dilectella)

Zdroj: insektarium.net Autor:   Ricosh

 

U škodcov je niekedy náročné zbaviť sa ich. Mnohí škodcovia majú rôzne obranné mechanizmy či už pred ich prirodzenými predátormi alebo prostriedkami na ich zlikvidovanie. Máme pre vás však dobrú správu. Pri včasnom zachytení škodcu, aj tých náročných, vám vedia produkty z Dvojboja proti škodcom účinne pomôcť. Ich spoločná aplikácia zvýšuje ich účinnosť, a tým pádom znižuje finančné náklady potrebné na boj proti škodcom tují. A čo je skvelé, obidva sú ekologický pomocníci. Ktorí to sú?

Škodcovia tují - Hmyzí trus Hnojík v nádobeJedným z nich je už vyššie spomínaný Hnojík. Je to organické hnojivo, ktoré okrem kvalitnej výživy účinne bojuje proti škodcom. Jeho repelentný účinok na škodcov vďaka Chitínu, pomáha rastlinám sa brániť pri napadnutí. Viac o ňom si môžete prečítať v  Predstaveniu produktu Hnojík, Chitín a Škodcovia a Hnojík.

Hnojenie tují - ZeoSand Sil M20Druhým z Dvojboja proti škodcom je ZeoSand Sil M20. Tento pomocník s certifikátom pre ekologické poľnohospodárstvo sa aplikuje postrekom a posilňuje bunkovú stenu rastlín, čím sťažuje cicavému a žravému hmyzu parazitovať na rastlinách, a zároveň zvyšuje účinnosť pesticídov a biopesticídov (o 30%). Bližšie ho približujeme v článku Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20.

Obidva produkty zároveň dodávajú vyvážené živiny, čím prispievajú k správnej výžive, zamedzujú vzniku porúch vstrebávania jednotlivých živín a prispievajú k lepšej odolnosti rastlín voči stresu.

 

Ďalšie negatívne vplyvy

 

Ďalšími  skutočnosťami, ktoré môžu negatívne ovplyvniť prosperovanie tují je niekoľko. Tieto tri sa vyskytujú najviac:

 • nedostatočné alebo nadmerné zavlažovanie
 • vplyv posypovej soli z blízkych chodníkov a ciest
 • močenie psov 

V prípade zavlažovania je dobré si odsledovať ako rýchlo preschne po zálievke pôda. Závisí to jednak od kvality pôdy, spodných vôd, ale aj od klimatických podmienok. Zvlášť u mladých tují je potrebné pravidelne im dopriať dávku vody. Je vhodnejšie aplikovať bohatšiu zálievku, ako často zalievať v malých dávkach. Ideálny čas na zálievku je skoro ráno ku koreňom. Ďalšiu dávku by ste mali dopriať, keď pôda preschne. Dlhodobé sucho mladé stromčeky znášajú veľmi ťažko. Zvlášť pri pestovaných v kvetináčoch je potrebná pravidelnosť zalievania.Hnojenie tují - Hmyzí trus Hnojík pečiatka kvality 

Zálievku môžete obohatiť o výluh Hnojíka. Ako na to sa dozviete v článku Dávkovanie a aplikácia Hnojíka

 

O negatívnom vplyve posypovej soli používanej na údržbu ciest počas zimných mesiacov asi netreba veľa hovoriť.  Soľ žiadnej rastline u nás pestovanej neprospieva. Je možné nahradiť ju  prírodnými produktami zo zeolitu ako je napríklad ZeoTraction, ktorý pre vás pripravujeme. 

Pre tých, ktorý majú živý plot z tují je venčenie psov častokrát nočnou morou. Je známe, že močenie psov spôsobuje odumretie stromčekov. Zmierniť negatívny vplyv močenia psov je možné okamžitou výdatnou zálievkou. Možnosťou by mohlo byť umiestnenie v blízkosti živého plotu tyče či kameňa, ktoré poslúžia ako kvázi psí záchod. 

  

Nákup v eshope

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:  

Hnojík

4L, 8L, 20L, 24L

HUMAC®Agro

5kg, 10kg, 25kg

KlinoGrow

0,5kg, 15kg

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)Humac Agro - vráti život pôdeKlinoGrow z prírodného Zeolitu 500g

 

 

 

ZeoSand Sil M20

0,5kg,15kg

ZeoSand

4kg25kg

KalciFerro

8kg

ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniuZeoSand komplexný pôdny kondicionérKalciFerro

 

 

Pri pestovaní tují vám prajeme, aby vás všetky nepríjemnosti obchádzali.

 

 

Ekohnojiva.sk z prírody pre prírodu

 

 

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky