Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Pestovanie čučoriedok

Pestovanie čučoriedok - Čučoriedky v dlani

Pestovanie čučoriedok

OBSAH

 1. Čučoriedky
 2. Druhy čučoriedok
 3. Čučoriedka lesná
 4. Čuroriedka kamčatská
 5. Odrody čučoriedky kamčatskej
 6. Pestovanie čučoriedok kamčatských
 7. Čučoriedka kanadská
 8. Pestovanie čučoriedok kanadských
 9. Čučoriedka indiánska
 10. Pestovanie čučoriedok indiánskych
 11. Dvojboj proti škodcom a chorobám
 12. Nákup v eshope

 

Čučoriedky

Pestovanie čučoriedok - Čučoriedky v tvare srdca

 

Sladké, aromatické, chutné tmavofialové (občas aj ružové) bobuľky nabité ohromnou zásobou zdraviu prospešných látok. Vedeli ste, že 1 kg čerstvých čučoriedok dokáže radikálne posilniť imunitu? A ešte keď si ich dopestujete sami... ;-) Poďme sa na ne pozrieť.

 

 

Druhy čučoriedok

 

Čučoriedkami voláme niekoľko odlišných rastlín. Všetky však patria medzi bobuľovité ovocie. Niektoré sú bežne známe, iné menej. Každá z nich, okrem toho, že sú chutné, má pozitívny prínos pre zdravie ľudí. Aké teda poznáme čučoriedky?

 

Čučoriedka lesná 

 

Pestovanie čučoriedok - Čučoriedka lesná s dozretými plodmiČučoriedka lesná  s botanickým názvom brusnica čučoriedková (Vaccinium angustifolium), nájdete na našich horských stráňach. Dorastajú asi do výšky 40 cm s tmavofialovými plodmi veľkými ako hrášok a dozrievajúcimi v júli a auguste. Mne osobne sa spájajú s detstvom a výletmi spojenými s ich zberom. Aj v súčasnosti sa môžete vybrať na vychádzku, kde spájíte príjemné s užitočným a nazbierate si túto zdravú pochúťku.

Dajte však pozor, aby ste čučoriedky nazbierali na miestach chránených zákonom. Namiesto chutných a zdravých bobuliek lesných čučoriedok by ste mohli prísť k nepríjemnej pokute. (Kde by ste ich nemali zbierať si môžete prečítať na stránke Ministerstva životného prostredia SR  - ide o územia v treťom až piatom stupni ochrany.)

Ako deti sme poznali len tieto lesné čučoriedky. S ostatnými druhmi čučoriedok sme sa stretli neskôr, ako sa postupne začali pestovať v našich záhradách.

Čučoriedky lesné na lúke - brusnica čučoriedková (Vaccinium angustifolium)Čučoriedka lesná - brusnica čučoriedková (Vaccinium angustifolium) - detail rastliny s dozretým plodomČučoriedka lesná - brusnica čučoriedková (Vaccinium angustifolium) - rastlina s dozretým plodom 

 

 

Čučoriedka kamčatská 

 

Čučoriedka kamčatská je v súčastnosti prvé dozrievajúce ovocie v našich záhradách. Obľúbené tzv. kamčatské čučoriedky,   teda  zemolez  kamčatský  (Lonicera kamtschatica), dostal pomenovanie aj sibírska čučoriedka alebo indigový drahokam.

Patrí do čeľade Dipsacales a môže dorastať do výšky i šírky 1,5 - 2 m. Nenápadné žltozelené kvety sa objavujú v marci až apríli a prinášajú modré, modrofialové či tmavofialové podlhovasté plody.

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica )

Čučoriedka kamčatská (Lonicera kamtschatica)

Autor: Guryeva Svetlana  Zdroj: wikimedia.org

 

Odrody čučoriedky kamčatskej

 

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - odroda Beauty - plody na dlaniČučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - odroda Berry Blue - plody na dlaniČučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - odroda Blizzard - plody na dlaniČučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - odroda Happy Giant - plody na dlani

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - odroda Beauty - plody na dlani

Zdroj: lovehoneyberry.com

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - odroda Berry Blue - plody na dlani

Zdroj: lovehoneyberry.com

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - odroda Blizzard - plody na dlani

Zdroj: lovehoneyberry.com

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - odroda Happy Giant - plody na dlani

Zdroj: lovehoneyberry.com

 

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - odroda Indigo Gem - plody na dlaniČučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - odroda Tundra - plody na dlaniČučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - odroda Wojtek - plody na dlaniČučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - Kuslapuu Modré vreteno - detail plodu

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - odroda Indigo Gem - plody na dlani

Zdroj: lovehoneyberry.com

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - odroda Tundra - plody na dlani

Zdroj: lovehoneyberry.com

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - odroda Wojtek - plody na dlani

Zdroj: lovehoneyberry.com

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica) - rôzne tvary odrôd  

Zdroj: lovehoneyberry.com

 

Pestovanie čučoriedok kamčatských 

 

Zemolez kamčatský patrí medzi menej náročné rastliny na pestovanie, hoci nemá rád zaburinenie. Dobre prosperuje na slnečnom  stanovisku, ale znesie aj polotieň. No priamom slnku budú plody sladšie. Nevyžaduje vyslovene kyslú pôdu. Ideálne by pôda pre jeho pestovanie mala mať 5,5 - 6,5 pH. Obľubuje hlinito-piesčité priepustné pôdy. Keďže má pomerne plytké korene, pri jeho pestovaní je vhodné použiť mulč napríklad z tzv. lesnej hrabanky, ktorú nájdete pod ihličnatými stromami. Je plne mrazuvzdorný (aj kvety zvládnu mráz do -8 °C).

Na našom trhu je veľký výber odrôd. Odporúča sa pestovať 2 až 3 rôzne odrody. Zvýši sa tým úrodnosť a zníži opadavosť dozretých plodov.

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký ( Lonicera kamtschatica ) - Kuslapuu Modré vreteno - detail plodu

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký (Lonicera kamtschatica)

odroda Modré vreteno - detail plodu. 

Autor: Elina Marková  Zdroj: wikimedia.org

 

 Plody zväčsa dozrievajú postupne. Sú vhodné na priamu konzumáciu i spracovanie. Môžete ich použiť na výrobu kompótov, džemov, ovocných štiav či ovocného vína. Na mrazenie celých plodov i drení. 

Počas letných vysokých teplôt nezabudnite na jeho pravidelnú závlahu. Tú mu doprajte aj po odrodení, kedy sa začína pripravovať pre budúcu sezónu.

Kamčatská čučoriedka počas prvých piatich rokov nevyžaduje rez a odstraňujú sa len poškodené konáre. Neskôr na omladenie a presvetlenie odstraňujte staré a slabé konáre, najlepšie po opade listov na jeseň.  Ak to zanedbáte, bude rodiť len na okrajových častiach konárov. 

Čučoriedka kamčatská - zemolez kamčastký Lonicera caerulea - detail plodu

Čučoriedka kamčatská -  zemolez kamčastký      

(Lonicera caerulea) - detail plodu          

Autor: Niepokój Zbigniew  Zdroj: wikimedia.org

 

Škodcovia a choroby ho v našich podmienkach napádajú veľmi zriedkavo. Húsenica Bielopásovca zemolezového (Limenitis camilla) sa môže živiť listami zemolezu. Ale jej výskyt vo väčšom nebol na našom území zaznamenaní. Ak predsa, odporúčame použiť Hnojík  ZeoSand Sil M20. (Viac o nich a ich účinkoch v časti Predstavenie produktov.)


Čučoriedka kanadská 

 

Kanadské čučoriedky v dlani (Vaccinium corymbosum) s botanickým názvom brusnica chocholičnatáZnáma veľkoplodá čučoriedka kanadská (Vaccinium corymbosum) s botanickým názvom brusnica chocholičnatá patrí medzi obľúbené bobuľovité ovocie našich záhrad. Pamätám si, keď moja mamina vypestovala prvé kanadské čučoriedky a všetci sme s otvorenými ústami pozerali na čučoriedkové tučibomby. Ten názov im u nás ostal až do dnes. ;-)

Kanadské čučoriedky, tak ako lesné, patria do čeľade vresovcovité (Ericaceae). Podľa odrody dorastajú do výšky 1,5 až 3,5 m. Stopkaté zvonkovité kvety rastú zväčša v hroznovitom kvetenstve. Kvety sú od bielej cez ružovkastú až po ružovú farbu. Objavujú sa od apríla - mája.

Plody kanadskej čučoriedky sú oveľa väčšie oproti plodom lesnej čučoriedky. Majú priemer od 6 - 20 mm podľa druhu odrody dozrievajú priebežne počas leta. Majú modrú až tmavofialovú farbu. Po prekrojení plodu je stred biely. Obsahujú vitamíny, minerálne látky, antioxidanty a ďalšie prospešné látky vo veľmi vysokej koncentrácii.

Existujú odrody tzv. ružových kanadských čučoriedok, napríklad odroda  Pink lemonade. Odlišujú sa nielen farbou plodou, ale aj ich  chuťou. Odporúčam vyskúšať, sú naozaj jedinečné. 

 

Pestovanie čučoriedok kanadských

 

Kanadské čučoriedky ako neskutočne chutné a zdravé, sú zároveň v niektorých krajinách pestované ako okrasné rastliny. Vo všeobecnosti sa odporúča vysadiť aspoň dve rôzne odrody. Pestovaním rôznymi kultivarov si môžete zároveň predĺžiť obdobie zberu plodov aj o niekoľko týždňov.

Kanadské čučoriedky potrebujú slnečné stanovisko. Znesú aj polotieň, ale môže sa to odraziť na množstve úrody a sladkosti plodov.

Dôležitá požiadavka pre ich pestovanie predstavuje kyslú pôdu od 4,5 - 5,5 pH, podobne ako u lesných čučoriedok.  Nie je pravda, že ich môžete vysadiť do neutrálnej pôdy a aj tak budú dobre prosperovať a prinášať dostatok úrody. A to ani vtedy, ak by ste im pridali mykorhízne huby. Tie sú skvelé, ale nenahradia potrebné pH pôdy.

Kanadské čučoriedky (Vaccinium corymbosum), botanický názov brusnica chocholičnatá, opeľovanie kvetu

Kanadské čučoriedky (Vaccinium corymbosum

botanický názov brusnica chocholičnatá, opeľovanie kvetu

 

 Preto pri ich vysádzaní odporúčame použiť rašelinu či hrabanku spod ihličnatých stromov alebo zeminu pre pestovanie kyslomilných rastlín.

Môžete ich pestovať ako v záhrade, tak i v dostatočne veľkých kvetináčoch či nádobách. Potrebujú hĺbku 40 - 50 cm a priemer okolo 80 - 100 cm.

Ak ich budete vysádzať priamo do záhrady, je vhodné umiestniť po okraji do výsadbovej jamy nopovú fóliu, aby ste oddelili kyslú pôdu od ostatnej zeminy a nedochádzalo k ich premiešavaniu. 

Jednotlivé vrstvy rašeliny postupne zalievajte, aby nevzniklo suché miesto, cez ktoré sa voda nedostatne ku koreňom rastlín. Dostatok vody je nevyhnutný pri dozrievaní plodov. Ovplyvňuje ich veľkosť a šťavnatosť.

Pri starostlivosti o kanadské čučoriedky nezabúdame na primeranú závlahu a hnojenie, pravidelný jarný rez, či občasné doplnenie rašeliny, mulču a odburinenie. Burinu odstraňujte ručne, neprekopávajte pôdu, lebo čučoriedky majú plytký koreňový systém. Odporúčame nastieľať mulč, aby nevyrastala ďalšia burina. Jarný rez sa vykonáva pre vyrašením listov na jar. Odstraňujú sa najmä staré, poškodené a slabé výhonky. Takiež tie, ktoré sa navzájom križujú.

Pri pestovaní kanadských čučoriedok sa môže vyskytnúť nedostatok železa či nadbytok vápnika. Prejavuje sa to žltnutím listov.

Kanadské čučoriedky (Vaccinium corymbosum), botanický názov brusnica chocholičnatá, opeľovanie kvetu

Kanadské čučoriedky (Vaccinium corymbosum)

botanický názov Brusnica chocholičnatá

pestovaná v kvetináči s dozretými plodmi - pohľad zhora

 

Nadbytok vápnika vyvolaný nesprávnym pH pôdy, alebo zásaditým hnojením vyvoláva u čučoriedok poruchu vstrebávania železa, ktoré treba doplniť. Môžete ho dodať napríklad pomocou FerumOil - postrekom na list. 

Pri pestovaní kanadských čučoriedok je potrebné dopĺňanie živín pomocou hnojenia. Na začiatku vegetácie, počas rastu, až po dozrievanie plodov. Môžete použiť hnojivá pevné, kvapalné, ekologické... Kvapalné hnojivá majú rýchly, ale krátkodobý účinok. Pevné majú dlhodobý, ale s oneskoreným nástupom.  Je vhodné ich kombinovať. Musia byť však určené pre kyslomilné rastliny, ideálne priamo pre čučoriedky. Práve kvôli vyššie uvedenému nadbytku vápnika.

My vám odporúčame  Hnojík - České organické hnojivo,  ktorý môžete použiť ako tekuté i tuhé hnojivo a ako postrek pri napadnutí škodcami či chorobami. (Viac vám ho priblížime v článku Predstavenie produktu Hnojík.)

Okrem nedostatku železa a nadbytku vápnika sa u kanadských čučoriedok iné ochorenia  zvyčajne u nich nevyskytujú. Avšak môžu sa vyskytnúť živočíšny škodcovia. Napríklad škorcom veľmi chutia dozreté plody čučoriedok. Odporúča sa vytvoriť na čučoriedkami ochrannú klietku z konštrukcie a siete proti vtákom. Sieť je potrebné dôkladne uchytiť, aby ju nepodleteli.

Hnojík (České organické hnojivo) s repelentným účinkom na škodcov je vhodné na pestovanie rastlínVýnimočne sa môžu na čučoriedkach vyskytnúť vošky a roztočce.  Zvlášť v rokoch, keď sú škodcovia vo všeobecnosti mimoriadne premnožený. Vtedy odporúčame použiť postrek na list z výluhu Hnojíka

Minulý rok (rok 2022) sme zaznamenali výskyt roztočcov na čučoriedkach kanadských. Máme ich 20 bohato rodiacich rastlín, a tak sme pomoc hľadali u Hnojíka. Aplikovali sme opakovaný postrek z jeho výluhu. (Ako si pripraviť výluh sa dozviete v Dávkovanie a aplikácia Hnojíka a Predstavenie produktu Hnojík.) Postrek z Hnojíka zabral, rastlinám neuškodil, práve naopak. ;-)

 

ZeoSand Sil M20 - odporúčaný aj pre čučoriedky v boji proti hmyzím škodcom a chorobámA pozitívnkou novinkou je, že pre kyslomilné rastliny máme ďalšieho pomocníka v boji proti škodcom a chorobám. Z firmy Zeocem, ktorá vyrába postrek ZeoSand Sil M20, sme dostali správu, že tento postrek sa na kyslomilné rastliny môže použiť. Takže pri výskyte škodcov a ochorení nielen na kamčatských (zemolez kamčastký) a indiánskych čučoriedkach (muchovník), ale i na  kanadských čučoriedkach, je možné aplikovať vo forme postreku ZeoSand Sil M20. (O jeho účinkoch, dávkovaní a odporúčaných termínoch si môžete prečítať v Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20 a Termíny postrekov ZeoSand Sil M20.)

Čučoriedka kanadská (Vaccinium corymbosum) s botanickým názvom brusnica chocholičnatá - kvitnúca rastlinaČučoriedka kanadská (Vaccinium corymbosum) - hroznovito usporiadané nezrelé plody na olistenom konárikuČučoriedka kanadská (Vaccinium corymbosum) plody dozrievajúce na olistenom konáriku

Čučoriedka kanadská

(Vaccinium corymbosum) botanický názov Brusnica chocholičnatá - kvitnúca rastlina

Čučoriedka kanadská 

(Vaccinium corymbosum) - hroznovito usporiadané nezrelé plody na olistenom konáriku

Čučoriedka kanadská  (Vaccinium corymbosum)

 plody dozrievajúce na olistenom konáriku

Čučoriedka kanadská zrelé a nezrelé plody na olistenom konáriku - detailČučoriedka kanadská (Vaccinium corymbosum) jesenné červené listy na konárikuČučoriedka kanadská zrelé plody v miske

Čučoriedka kanadská

(Vaccinium corymbosum) s botanickým názvom Brusnica chocholičnatá - dozrievanie plodov na olistenom konáriku

Čučoriedka kanadská

(Vaccinium corymbosum)

Brusnica chocholičnatá -  jesenné červené listy na konáriku

Čučoriedka kanadská (Vaccinium corymbosum)

s botanickým názvom Brusnica chocholičnatá zrelé plody v miske

 

Čučoriedka indiánska 

 

Čučoriedka indiánska je pomerne málo v našich končinách známy muchovník (Amelanchier), ktorý prináša bohatú a chutnú úrodu. Je škoda, že táto vynikajúca plodina je ešte medzi záhradkármi málo rozšírená.

Muchovník  (Amelanchier) je rod, ktorý záhŕňa asi 20 druhov listnatých opadavých kríkov či malých stromov z čeľade ružovitých (Rosaceae) dorastajúcich do výšky od 0,2 do 20 m

U nás sú najznámejšie dva:  

   • Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia)
   • Muchovník kanadský (Amelanchier canadensis) 

Čučoriedka indiánska - Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia) detail zrelých plodov na konáriku

Muchovník jelšolistý

(Amelanchier alnifolia) detail zrelých plodov na konáriku

Zdroj: wikipedia.org   Autor: Walter Siegmund

 

V našich podmienkach dorastajú do výšky maximálne 3 až 4 m. Keďže výborne znášajú rez, hodia sa do živých tzv. jedlých plotov. Môžete si vybrať z rôznych kultivarov. Kúpite ako dobre rozkonárené košaté - na výsadbu živých plotov, tak i úzke, môžeme povedať stĺpovité. 

Plody indiánskej čučoriedky sú niečo medzi čučoriedkami, čiernymi ríbezľami a plodmi arónie. Dozrievajú od polovice júna. Sú sladké, veľmi chutné, aromatické a plné zdraviu prospešných látok. Tak ako u všetkých rastlín, aj tu existujú drobné rozdiely. Nám z hľadiska chuti najviac vyhovuje odroda Thiessen, čo je podľa nás asi najsladšia odroda. Z asi 30tich kríčkov máme jedlý živý plot, ktorý príjemne rýchlo pribúda do výšky, šírky i na úrode. Muchovník ponúka veľké množstvo odrôd a stojí za to vyskúšať si, ktoré sú pre vás to pravé.  

Čučoriedka indiánska - Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia) kvitnúci kríkČučoriedka indiánska - Muchovník kanadský (Amelanchier canadensis) konárik s rozkvitnutými kvetmiČučoriedka indiánska - Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia var- semiintegrifolia) detail kvetu

Muchovník jelšolistý

(Amelanchier alnifolia)

kvitnúci krík

Autor: Walter Siegmund Zdroj: wikipedia.org

Muchovník kanadský

(Amelanchier canadensis)

konárik s rozkvitnutými kvetmi

Autor: Rasbak Zdroj: wikipedia.org

Muchovník jelšolistý

(Amelanchier alnifolia var- semiintegrifolia)

detail kvetu

Autor: Walter Siegmund Zdroj: wikipedia.org

 

Pestovanie čučoriedok indiánských 

 

Muchovníky sú nenáročné na pestovanie. Oproti lesným a kanadským čučoriedkam neprotrebujú kyslú pôdu. Vyhovuje im skôr neutrálna a priepustná pôda. Majú radi dostatočnú vlhkosť, nie však dlhodobé premočenie. Vyhovuje im slnečné stanovisko a závetrie. (Aj keď v našej záhrade závetrie nemajú, práve naopak sú vystavené severnému vetru. Napriek tomu dobre prosperujú a prinášajú bohatú úrodu.)  Kvitnú od mája (v južnejších oblastiach od apríla) drobnejšími bielymi kvetmi. Tmavomodré až tmavofialové plody sú vhodné ako na priamu konzumáciu, tak i na spracovanie či mrazenie. Pre nás je nezameniteľná bublanina s muchovníkom.

V našich podmienkach je mrazuvzdorný a vhodný aj do vyšších polôh. Každoročným rezom, ktorý dobre znáša si viete prispôsobiť výšku i tvar kríka podľa vašich potrieb. Presvetlenie a kvalitná výživa tiež prispejú k bohatej úrode. V jeseni sa zelené listy menia na jasno oranžové až červené. Napriek tomu, že patrí medzi úžitkové rastliny, sa tak stáva aj okrasným kríkom.

 

Choroby a škodcovia muchovníka - čučoriedok indiánských

 

Choroby, ktoré sa u muchovníkov môžu vyskytnúť sú:

 • múčnatku muchovníka (Phyllactinia maliPodosphaera amelanchieris),
 • škvrnitosti listov muchovníka vyvolaná hubou Diplocarpon mespili (anam. Entomosporium mespili )
 • chlorotická škvrnitosť listov muchovníka, ktorú spôsobuje Apple chlorotic leafspot vírus (CLSV)
 • bakteriálny šarlach (Erwinia amylovora) 

Zo škodcov sa môžu vyskytnúť: 

 • Corythucha cydoniae
 • Empoasca flavescens
 • Empoasca pteridis 

 

Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia) detail nezrelých plodovIndiánska čučoriedka - Muchovník s dozrievajúcimi plodmiMuchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia) - Amelanchier ovalis s dozrievajúcimi a zrelými plodmi

Muchovník jelšolistý (Amelanchier alnifolia) detail nezrelých plodov

Autor: Lazarus000 Zdroj wikipedia.org

Indiánska čučoriedka - Muchovník s dozrievajúcimi plodmi

Autor: John Freeland Zdroj wikipedia.org

Muchovník (Amelanchier ovalis) s dozrievajúcimi a zrelými plodmi

 Autor: I.Sáček,st  Zdroj wikipedia.org

 

Dvojboj proti škodcom a chorobám

 

Ponúkame vám možnosť tzv. Dvojboja proti škodcom a chorobámHnojík  ZeoSand Sil M20

O čo ide? Sú to dva prírodné produkty, ktoré bojujú proti škodcom i patogénom. Prečo dva? Pretože sa navzájom dopĺňajú, podporujú, jeden predlžuje účinok druhého a každý má inú, vlastnú formu boja proti škodcom.

Hnojík České organické hnojivo je súčasť Dvojboja proti škodcom a chorobámHnojík, České organické hnojivo okrem toho, že vyváženou výživou podporuje silnú imunitu rastlín, tak obsiahnutým Chitínom pomáha rastlinám priamo bojovať proti škodcom a patogénom. Chitín odlišuje Hnojík od ostatných organických hnojív. Chitín stimuluje u rastlín obrannú reakciu voči škodcom a rastlina sama začne produkovať repelentné látky, ktoré škodcom nechutia. Viac o účinkoch chitínu si môžete prečítať v článku: Chitín.  Bližšie predstavenie Hnojíka sme pre vás pripravili pod názvom: Predstavenie produktu Hnojík.

 

ZeoSand Sil M20 je súčasť Dvojboja proti škodcom a chorobámZeoSand Sil M20 predstavuje druhú časť Dvojboja proti škodcom. Predstavuje ekologickú ochranu rastlín pred škodlivým hmyzomchorobami a nežiadúcim UV žiarením. Využíva vlastnosti Zeolitu, z ktorého je vyrobený pre efektívnu výživu a ochranu rastlín.Aplikuje sa postrekom a vytvára mikronizovaný film, ktorý je nehostinným prostredím pre škodcov.  Z necho sa mikročastice prichytia na telá škodcov, a tým sa znižuje ich aktivita, pohyb, príjem potravy i rozmnožovanie. Pomocou kremíku, ktorý rastliny z neho absorbujú, vytvárajú dodatočnú minerálnu bariéru pokrývajúcu bunky rastliny. Zároveň vďaka svojej štruktúre zvyšujú účinok biopesticídov (Hnojík) o 30%. Je oveľa viac, čo dokáže ZeoSans Sil M20. Preto viac o ňom sa dozviete v Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20. O princípoch, na ktorých funguje sa môžete dozvedieť v Poznáte Zeolit?.

 

Nákup v eshope

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:  

 

HNOJÍK

 

ZeoSand Sil M20

 

 Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo) ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu 

 

 

 

   

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi