Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. O pôde a rastlinách
  3. Rady, tipy, návody
  4. Vypestujte si vlastné priesady

Vypestujte si vlastné priesady

10 TIPOV AKO USPIEŤ: Vlastné priesady

Vypestujte si vlastné priesady - mladé priesady paradajky s pravými lístkami a zvyškom semena

 

Výhody vlastných priesad

 

  • Základnou výhodou je náskok pred vegetačným obdobím. Vďaka predpestovaniu sa dočkáte úrody skôr a s veľkou pravdepodobnosťou i jej väčšieho množstva.
  • Predpestovaním získate niekoľko vzácnych týždňov pestovateľského času.

Teplomilné rastliny i tie s dlhou dobou rastu, ako paradajky, paprika, uhorky, melón či baklažán, ale i niektoré druhy letničiek, by v našich klimatických podmienkach nemali dostatok teplých pestovateľkých dní na to, aby bez predpestovania dozreli. 

paradajka s dozretými plodmi umiestnenými v strapci

Baklažán stonka s listami a tmavofialovým dozretým plodomVypestovaný vodný melón na materskej rastlineDozreté plody červenej papriky kápie na materskej rastlineUhorka ťahajúca sa do výšky s listami a plodmi

gazánie (Gazania hybrida) odroda s okvetnými lístkami bieložltej farby pri strede kvetu s tmavou škvrnouLobelka (Lobelia erinus) kvitnúca fialovomodrými kvietkamimuškát (Pelargonium zonale) na bielo kvitnúce kvetyslamihovka (Helichrysum bracteatum) otvárajúce sa kvetyagerát (Ageratum houstonianum) s kvetmi fialovej farby a púčikmi

  • Pri vlastných priesadách máte záruku kvality.

Niektoré predpestované sadenice možno kúpiť pestované kvalitne, no iné môžu byť nekvalitné, vypestované s nedostatočnou výživou, nevhodne chemicky ošetrované, napadnuté, či inak neprospievajúce. Keď si zo semien predpestujete vlastné sadenice, je predpoklad, že ich budete mať zdravšie, kvalitnejšie, odolnejšie, pretože im venujete starostlivosť od prvého dňa a viete, čo záhŕňa starostlivosť o ne. Sadenice v dlani s koreňami ukrytými v hline sa starajte s láskou, aby boli zdravé

  • Pri predpestovaní si vyberáte semená podľa odrôd, ktoré vy sami chcete.  Nemusíte sa výberom prispôsobovať len tým odrodám sadeníc, ktoré sú dostupné v predaji.
  • Predpestovaním si sami môžete naplánovať výsadbu do záhrady. Nemusíte sa sprispôsobovať druhovej a časovej dostupnosti kupovaných sadeníc.
  • Predpestovanie zo semien vás cenovo výjde oveľa lacnejšie. Nákup už vypestovaných priesad rastlín je finančne náročnejší ako cena osiva.

netýkavka (Impatiens walleriana) svetloružová s ružovým panšovaním na okvetných lístkochrudbekia (Rudbeckia hirta) - záhon kvitnúcich kvetov so žltými okvetnými lístkami a tmavohnedým stredomLimonka (Limonium sinuatum) odroda kvitnúca s fialovými a bielymi kvietkamikrasuľka (Cosmos bipinnatus) lúka bielokvitnúcich kvetovplamenník (Celosia argentea) v troch farebných odrodách s listami a rozkvitnutými kvetmiSkrutec (Heliotropium peruvianum) odroda Heliotropium Indicum s bielymi kvetmikleoma (Cleome spinosa) ružová odroda s rozkvitnutými kvetmiPetúnia (Petunia hybrid) rozkvitnuté fialovobielé kvetygeorgína (Dahlia pinnata) v krásnej červenožltej farebnej kombinácii kvetuSkrutec (Heliotropium peruvianum) odroda s nádhernými fialovými kvetmišalvie (Salvia splendens) ohnivočervený kvet

 

Ako vypestovať priesady

 

Aby ste uspeli so semiačkami a získali zdravé a prosperujúce vlastné sadenice, je potrebné dodržať niekoľko jednoduchých pravidiel:

1. DEZINFIKUJTE 

Kvetináče na pestovanie vlastných priesad je potrebné vydezinfikovať

 

Dezinfikujte všetky nádoby, ktoré použijete na výsádzanie, či ide o minipareniská, zakoreňovače, kvetináče... Nemusíte kupovať nové, ale môžete použiť takmer akýkoľvek druh nádoby s minimálnou hĺbkou 5 cm a otvormi na odtekanie vody. Ak svoje kvetináče nevyčistíte, môže dôjsť prenosu patogénov na vaše sadenice a prispejete tak  k následným nepríjemnostiam pri pestovaní.

 

 

2. SEMIENKA NA SADENIE A OBALY OSIVA - PREČÍTAJTE SI INFORMÁCIE

 

Na obaloch semien získate množstvo informácií potrebných k pestovaniu –  požiadavky na svetlo, pôdu, vodu, kedy začat s predpestovaním či vysádzaním priamo do záhonu, hĺbku a vzdialenosť výsevu a podobne. Tieto informácie sú dôležité pre úspešné pestovanie.Kalendár ako potrebná pomôcka na správne načasovanie vysievania semien

Správne si naplánujte čas výsevu! Vďaka spomínaným informáciám sa viete správne zariadiť. Preto nezačínajte s vysievaním osiva príliš skoro! Toto býva najväčšia chyba pri predpestovaní. Pri výpočte termínu radšej pripočítajte niekoľkodňovú rezervu, ak by nastalo nepriaznivé počasie v plánovanom čase výsadby do záhrady.

Čas vysievania naplánujte podľa posledných mrazov vo vašej oblasti. U každej rastlinky je to osobitné, ale všeobecne platí 6 až 8 týždňov pred poslednými mrazmi. Ak máte možnosť vysievať semená vo vykurovanom skleníku, napríklad u paradajok a papriky môžete začať už v januári. V nevykurovaných skleníkoch v polovici februára. 


3. POUŽITE KVALITNÚ ZEMINU

 

Pri použití zeminy je dôležité mať kvalitný substrát. Aby mal dobré fyzikálné vlastnosti, s schopnosť zadržiavať v sebe vodu a živiny. Dôležité sú aj chemické vlastnosti ako napríklad správne pH pôdy, ale aj obsah živín nevyhnutných pre priaznivý vývoj mladých rastlín.

Z tohoto dôvodu sa odporúča pri predpestovaní používanie zeminy určenej na vysievanie semien. Klasická záhradná pôda je príliš ťažká a nevyhovujúca pre klíčiace priesady. Použitím správneho substrátu so správnymi vlastnosťami sa vyhnete nepríjemnostiam pri pestovaní. Semienka budú mať vhodné pôdne podmienky pre svoj rast a minimalizujete možnosť napadnutia mladých rastliniek patogénmi či hubámi. 

 

PRODUKTY NA ZLEPŠENIE VLASTNOSTÍ PÔDY

 

Pred výsievaním odporúčame ešte obohatiť zeminu o HNOJÍK , ZeoSand a HUMAC® Agro.

 

Organické hnojivo z Hmyzie trusu Hnojík (České organické hnojivo) v bareli s pečiatkov kvality

Hnojíkje organické hnojivo.  Od začiatku zabezpečí správne vyváženú výživu s dlhodobým uvoľňovaním živín pre klíčiace rastlinky, ich zdravý rast,  prosperovanie a  podporí ich imunitu voči chorobám a škodcom a vďaka Chitínu pôsobí repelentne na škodcov. (Viac na tému škodcov a vplyvu Hnojíka na nich sa dočítate v článku Škodcovia a Hnojík. Predstavenie účinnej látky Chitín nájdete tu: Chitín.) Čo vám ponúka České organické hnojivo z hmyzieho trusu Hnojík nájdete v článok Predstavenie produktu Hnojík - České organické hnojivo, Dávkovanie a aplikácia Hnojíka

Humac agro je odporúčaný prírodný stimulant úrodnosti pôdy a jej detoxikátor

 

HUMAC®Agro je organického pôdovu. Je to prírodný stimulátor úrodnostosti pôdy,pôdny detoxikant s aktivovanými humínovými kyselinami. Pomáha v pôde udržať vodu, zásobuje rastliny živinami a podporuje potrebné pôdne mikroorganizmy. Pomôže rastlinkám od začiatku lepšie hospodáriť so živinami a vodou a zníži obsah toxických látok v pôde. (Viac o jeho účinkoch sa dozviete v článku Predstavenie produktu HUMAC® Agro)

 

ZeoSand zkvalitňuje a detoxikuje pôdu, zvyšuje využitie živín rastlinamiZeoSand je vyrábaný z prírodného Zeolitu. Zkvalitňuje a detoxikuje pôdu, zvyšuje využitie živín rastlinami a prevzdušňuje pôdu. Zvyšuje úrodnosť pôdy, udržiava v pôde vodu a zabraňuje vyplavovaniu živín do spodných vôd. Zvyšuje účinnosť a využitie živín v pôde. Je prírodným transportérom biopesticídov. O prínosoch produktu ZeoSand sa viac dozviete v článku Predstavenie produktu ZeoSand. O princípe jeho fungovania si môžete prečítať príspevok pod názvom Poznáte Zeolit?.

 

4. AKO VYSIEVAŤ SEMENÁ  

 

Po pripravení substrátu a jeho obohatení, si vydezinfikované zakoreňovacie nádoby naplňte zeminou. Nedajte ju však úplne po vrch. Maximálne 3 cm od hornej hrany zakoreňovača.  Semená rastlín sa vysievajú do rôznych hĺbok a vzdialeností od seba. Informácie o tom nájdete na obale osiva.

Vo všeobecnosti platí, že semiačka vysievame do hĺbky podľa ich veľkosti: veľkosť krát 3. Takže pri väčších semenách po ich vysadení je potrebná na zasypanie väčšia vrstva zeminy. Tomu prispôsobte množstvo substrátu v zakoreňovači. Najmenšie druhy semiačok, ktoré rovnomerne vysejete, nie je väčšinou nevyhnutné zakryť zemou. No je vhodné prekryť ich napríklad tenkým papierovým obrúskom, aby sa nevyplavili na jedno miesto. 

Nakoniec nezabudni semiačkam dopriať vlahu. Ideálne je použiť rozprašovač

 

5. OZNAČTE VŠETKO  

 

Menovkami označené zasadené klíčiace semiačka v zakoreňovačoch

Pri vysievaní sa často sa stáva, že máme pocit, že si budeme na 100% pamätať, čo sme kde vysiali. Skúsenosť hovorí, že pri klíčení viacerých druhov rastlín, nevieme rozoznať, o aké sedenice ide. Väčšinou vyzerajú podobne, že nevieme ich správne určiť. Zvlášť to platí pri pestovaní viacerých odrôd rovnakej rastliny. Aby ste ich vedeli odlíšiť, nezabudnite si označiť vysadené semiačka a ich odrodu, prípadne dátum výsevu. Možete použiť či už vlastné alebo kupené menovky.

 

5. SVETLO JE ROZHODUJÚCE

 

Svetlo žiariaceho slnka, ktoré je nevyhnutné pre rastlinyZvyčajne v čase predpestovania sadeníc sú svetelné podmienky vo všeobecnosti slabšie. Preto ideálnym priestorom je skleník, fóliovník či parenisko. Ak ich nemáte, môžete použiť parapetné dosky.

Po vyklíčení rastlín ich umiestnite na miesto, kde budú mať väčšinu dňa dostatok svetla. Keďže svetelené nároky klíčiacich rastlín sú pomerne vysoké, na zabezpečenie primeranej svetlosti môžete použiť špeciálnu lampu určenú na pestovanie rastlín. Teplomer a barometer pomáha pri pestovaní zachovať ideálnu teplotu a vlhosť

Každá rastlina má individuálne nároky na podmienky, v ktorých dokáže klíčiť. Niektoré potrebujú vyššiu, iné nižšiu teplotu, ako v následujúcom období rastu. Teplotný rozsah je  skutočne široký: od 10°C až do 28°C. Ale väčšina u nás pestovaných rastlín sa pohybuje okolo 18° až 20 °C, ako u hlúbovín či šalátu, alebo okolo 25 °C ako u plodovej zeleniny. 

Ak potrebujete vyššiu klíčiacu teplotu, môžete využiť ako hrejúce radiátory, už spomínané pestovateľské lampy, tak i výhrevné podložky. Ich používanie však prispôsobte potrebám priesad.

Po vyklíčení semien, znížte teplotu vzduchu približne o 5 °C. Tým zabezpečíte dostatočne silné, podsadité a pevné stonky rastlín. Vyššia teplota a nižšia svetelnosť vedú k slabým, vytiahnutým rastlinám s oslabenou stonkou. Také sú náchylné na napadnutie hubovými ochoreniami a padanie klíčiacich rastlín, čo sa prejavuje ohýbaním rastlín k zemi a postupným a uhynutím.

V období rastu pravých listov môžete teplo mierne zvýšiť. Pamätajte však, že rozdiel v dennej a nočnej teplote  by mal predstavovať približne 3° C

 

6. PIKÍROVANIE - PRESAĎTE SADENICE  

 

Pikírovanie vlastných priesad do vopred pripravených kvetináčov so zeminou obohatenou Humacom Agro a HnojíkomV čase keď mladé sadeničky majú zvyčajne 2 a viac pravých listov, je potrebné ich pikírovať, presádzať do samostatných kvetináčov. Rastlinám po vyklíčení sa vyvinú ako prvé na pohľad dva malé lístky, ktoré sú v skutočnosti zdrojom pre klíčiace semená. Ďalšie listy, ktoré im narastú sú už vzhľadovo odlišné, tvarované a označujú sa ako pravé listy. V nich už prebieha fotosyntéza.

Pred pikírovaním sadeníc opäť dodajte zemine Hnojík, ZeoSand a HUMAC® Agro. 

 

7. POZOR NA PRIESADY

 

Mladé priesady v kvetináčoch vypestované zo semien s prvotnými lístkami.

Zaobchádzajte s nimi opatrne a presaďte ich o niečo hlbšie do samostatných kvetináčov.  Vytvoria nové korene pozdĺž zasadenej stonky. Ale s hĺbkou to nepreháňajte.

Ak vaše rastlinky prerastú svoje kvetináče skôr, ako ich stihnete vysadiť vonku, znovu ich presaďte do väčších nádob. Tak budú mocnieť a rásť, kým príde ich čas vysadiť do záhrady.

 

8. HNOJTE A ZALIEVAJTE 

 

Bez vody niet života. To platí aj pre klíčenie a rast rastlín. Voda je nevyhnutná. V počiatočnej fáze môžete vodu dodávať vo forme postrekov pomocou rozprašovača. V minipareniskách sa vlhkosť prirodzene udržiava, preto pri pestovaní v iných nádobách pamätajte na udržiavanie dostatočnej vlhkosti. Môžete použiť na prekrytie napríklad potravinársku fóliu alebo sklo.

Pečiatka kvality organického hnojiva Hnojík s repelentným účinkom na škodcov vďaka chitínuVyhnite sa  dlhodobému premáčaniu a doprajte svojim budúcim rastlinkám pravidelné vetranie. Voda, ktorou dopĺňate potrebnú vlhkosť by mala mať teplotu vzduchu. 

Ako zálievka je vhodný výluh z Hnojíka, vďaka čomu dodáte potrebnú vlhkosť a zároveň aj vyváženú výživu. Ako si pripraviť výluh si môžete prečítať v článku DÁVKOVANIE A APLIKÁCIA HNOJÍKA. Takto hnojte približne 1x za týždeň a pokračujte v pravidelnom hnojení počas celej vegetácie. Bez pravidelnej výživy budú vaše rastliny oslabené, čo sa prejaví aj na veľkosti úrody aj na náchylnosti na ochorenia.

Mladé priesady v zakoreňovači označené menovkami pod špeciálnym osvetlením na pestovanie rastlín

Ak budete používať zalievanie do spodnej misky pod kvetináčom, po približne 30-tich minútach prebytočnú zálievku zlejte. Môžete ju využiť pre svoje ďalšie rastliny. Ak korene sadeníc budú dlhodobo premočené, môže dochádzať k odhnívaniu koreňovej časti rastlín.

Nadmerná vlhkosť vedie aj k už vyššie spomínaným hubovým ochoreniam a padaniu klíčiacich rastlín. Skúsenosť ukazuje, že často tomu predchádza vznik plesne na pôde. Tu je vhodné opatrne narušiť, aby ste neublížili rastlinkám. Posyp ZeoSandom po pôde okolo rastlín pomáha proti tejto pôdnej plesni. 


9. ZABEZPEČTE JEMNÉ PRÚDENIE VZDUCHU

 

 Štúdie ukazujú, že rastliny pri pestovaní vystavené jemnému vánku sú odolnejšie oproti tým, ktoré sú pestované v pokojnom prostredí. Pri starostlivosti o svoje rastliny nezabúdajte aj na každodenné vyvetranie. Jemné prúdenie vzduchu a pravidelné vetranie pôsobia zároveň preventívne proti padaniu klíčiacich rastlín i hubovým chorobám.

Proti padaniu a ochoreniam odporúčame použiť aj ZeoSand Sil M20, ktorý sa v týchto prípadoch ukázal ako skvelý pomocník. Aplikuje sa postrekom a posilňuje rastliny a vytvára pre patogénya škodcov nepriaznivé podmienky. Viac o ňom nájdete v článku Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20  alebo Termíny postrekov - ZeoSand Sil M20.

 

Vysievanie osiva do výsadbovej zeminy v zakoreňovačiKlíčiace semiačko v kvetináči dvíhajúce prvovné lístky zo zeme

 

10. VYSADENIE PRIESAD - NAJPRV ICH OTUŽUJTE 

 

 

Približne 2 týždne pred výsadbou do záhrady začnite postupne rastliny otužovať. Tým ich pripravíte na prechod z interiéru do exteriéru. Tento prechod je pre rastliny veľmi náročný, preto nevynechajte tento dôležitý krok.Otužovanie rastlín pred výsadbou do exteriéru na záveternom a pred priamy slnkom chránom mieste

Neuponáhľajte to! Začnite 1 hodinou denne. Umiestite do vonkajšieho priestoru svoje sadenice mimo priame slnečné žiarenie a do závetria. Postupne pridávajte čas, ktorý doprajete svojim rastlinám na otužovanie. Ku koncu druhého týždňa odkladajte rastliny do vnútra už len počas noci.

Posledným krokom otužovania je nechať ich vo vonkajšom priestore aj v noci. To už sú aklimatizované a pripravené na vysadenie do exteriéru.

Mladé priesady papriky s pravými listami v zakoreňovacích kvetináčoch vhodné na pikírovaniePriesady s pravými listami na podložke pripravené na pikírovanie

 

Prajeme vám veľa úspechov, ale i trpezlivosti pri predpestovávaní vlastných priesad a radosť z pestovania!

 

 

Produkty, ktoré vám pomôžu pri vypestovaní vlastných sadeníc nájdete v našom eshope:

 

 

HNOJÍK

České organické hnojivo

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)

Humac Agro

5kg, 10kg, 25kg

Humac agro

ZeoSand 4kg

ZeoSand 25kg

ZeoSand komplexný pôdny kondicionér

ZeoSand Sil M20

 

ZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: almanac

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi