Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. O pôde a rastlinách
 3. Okrasná záhrada
 4. Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec a jeho pestovanie

Vavrínovec a jeho pestovanie

 

Vavrínovec a jeho pestovanie

 

OBSAHKvitnúci vavrínovec lekársky

 1. Vavrínovec
 2. Využitie vavrínovca
 3. Vavrínovec druhy
 4. Pestovanie vavrínovca
 5. Vavrínovec hnojenie
 6. Vavrínovec ako živý plot
 7. Vavrínovec na kmienku
 8. Kedy a ako sadiť vavrínovec
 9. Ako strihať vavrínovec
 10. Vavrínovec rozmnožovanie
 11. Nákup v eshope

 

Vavrínovec

 

Vavrínovec  odborne nazývaný vavrínovec lekársky (latinsky Prunus laurocerasus) je okrasný stálozelený krík alebo malý stomček. Je súčasťou rodu Prunus a patrí do čeľade ružovité (Rosaceae). Anglicky je označovaný ako Čerešňový vavrín (Cherry laurel).

Jeho lesklé listy usporiadané striedavo pozdĺž stonkydekoratívne počas celého roku. Avšak podľa odrody sa líšia veľkosťou, tvarom i farbou. Na jar tvorí elegantné voňavé biele päťlupienkové kvety vo vzpriamených asi 12 cm dlhých strapcoch, ktoré prilákajú motýle i včely. Z opelených kvetov sa utvoria najprv červené, neskôr čierne plody

 Krásne kvitnúci Vavrínovec lekársky - Čerešňový vavrín s bielymi voňajúcimi kvetmi Vavrínovec lekársky - jeho listy a plody 
 

Krásne kvitnúci Vavrínovec lekársky - Čerešňový vavrín

s bielymi voňajúcimi kvetmi

 

Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasu)

detalný záber jeho listov a plodov

 

 

Využitie vavrínovca

 

Vavrínovec lekársky je vhodný ako do živých plotov, tak i ako solitérna rastlina a nájdete aj pôdopokryvné kultivary. Je vhodný ako tmavšie pozadie ku vyšším trvalkám a skoro kvitnúcim nižším kríkom. 

Nelíšia sa len vzhľadom, habitusom, ale i rýchlosťou rastu. Nájdete medzi nimi odrody citlivé na mráz i úplne mrazuvzdorné. Preto pri výbere kultivaru si dajte záležať a premyslite si nielen účel, na ktorý chcete tento čerešňový vavrín pestovať, ale zohľadnite aj klimatické podmienky vo vašej oblasti, kde sa nachádzate. 

Zaujímavosťou je, že ak pomliaždite listy vavrínovca lekárského, môžete zacítiť jemnú čerešňovú vôňu.

 Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) kultivár Baumgartner

Pozor!

Bobule, semená, listy i stonky sú pre domácich miláčikov i ľudí jedovaté! Preto sa neodporúča vysádzať ho k jedlým rastlinám a do blízkosti detí a domácich zvierat.

 

Vavrínovec lekársky kultivár Baumgartner

Zdroj: wikimedia.org Autor: Gmihail na srbskej Wikipédii

 

Vavrínovec druhy

 

Prunus laurocerasusVavrínovec lekársky, môžeme nájsť vo viac ako 40 odrodách. Líšia sa nielen vzrastom, ale i mrazuvzdornosťou, farbnosťou, dĺžkou a šírkou listov. V našich podmienkách sú najčastejšie pestované tieto kultivary: 

Vavrínovec "Etna"

- hustá textúra s výškou do 2m, hnedočervené mladé výhony, mrazuvzdornosť do – 27 °C

Vavrínovec "Zabeliana"

- s výškou do 1m až 1,3m, šírka do 2,5m, úzke listy, mrazuvzdornosť do – 24 °C

Vavrínovec "Rotundifolia"

- kompaktný vzrast s výškou  do 3m, šírka do 1,5m, veľké okrúhle listy,mrazuvzdornosť do – 21 °C

Vavrínovec "Caucasica"

- vzpriamený rast s výškou do 3m až 4m, úzke zelené listy, mrazuvzdornosť do – 27 °C

Vavrínovec "Novita"

- rýchlorastúci s výškou  do 3m až 5m, šírka do 2m až 3m, veľké listy, mrazuvzdornosť do – 30 °C

Vavrínovec "Kleopatra"

- s výškou do 2m, medené mladé výhonky, lesklé svetlozelené listy, mrazuvzdornosť do – 21 °C

Vavrínovec "Otta Luyken"

- kompaktný s výškou do 1,2m, šírka do 2m, úzke listy, kvety po celú vegetáciu, mrazuvzdornosť do – 24 °C

Vavrínovec "Mano"

- s výškou do 2m, lesklé okrúhle sýtozelené listy, mrazuvzdornosť do – 23 °C

 

 

Pestovanie vavrínovca

 

Bohato kvitnúci Čerešňový vavrín s bielymi voňajúcimi kvetmi

Najradšej má vhlkú (nie podmáčanú), priepustnú pôdu s mierne kyslým pH. Hoci znesie aj neutrálne až mierne zásadité pH pôdy. Je dôležité dobré odvodnenie pomocou drenáže, aby nedochádzalo k zahnívaniu koreňov. Dospelé rastliny zvládajú kratšie obdobie sucha, ale mladé potrebujú pravidelný prísun vlahy. Vavrínovec miluje plné slnko. No bude vám rásť aj v polotieni či miernom tieni.

Tieto rastliny, ak nie sú upravované rez, dokážu vyrásť do pomerne veľkých rozmerov. Po odkvitnutí ich pomocou rezuprispôsobte svojim požiadavkám. Ak si túto stálozelenú rastlinu vysadíte do svojej záhrady, priláka vám opeľovačov a užitočné vtáctvo.

Mladým rastlinám je vhodné na zimné obdobie korene prekryť čečinou, slamou alebo mulčom. Pri mrazoch pod – 21°C  môžu niektoré kultivary na koncových konárikoch mierne omrznúť. Výhodou je, že toto omrznutie predstavuje vážny problém a na jar sa rastlina opäť zregeneruje

 

Vavrínovec hnojenie

 

Tak ako všetky rastliny potrebujú kvalitnú výživu, tak isto aj tieto rýchlorastúce stálozelené rastliny. Správnym hnojením prispejete k zdravému a vyrovnanému rastu, peknému, bohatému olisteniu a dobrej prosperite celej rastliny.

Pri klasických hnojivách, si musíte dávať pozor na množstvo hnojiva, kedy ktoré hnojivo použiť, použiť správnu aplikáciu. Ak to nedodržíte, môže dôjsť k prehnojeniu a zmene sfarbenia listov,  poruche príjmu živín či popáleniu listov či koreňov. Toto všetko zvyšuje náchylnosť na choroby a škodcov.

Hmyzí trus Hnojík v bareli s pečiatkou kvalityPonúkame vám jednoduché, efektívne,odskúšané riešenie. Organické hnojivo Hnojík z hmyzieho trusu. Okrem správne vyváženej výživy v každej fáze rastu, ponúka jednoduchú aplikáciu (formou posypu, postreku alebo zálievky). Zároveň vďaka neutrálnemu pH nedochádza k popáleniu rastlín, ani kich prehnojeniu. Ak ho sypnete viac, nič sa nedeje, rastlina si postupne bude brať živiny, ktoré potrebuje.

Pomocou Hnojíka podporíte zdravú imunitu rastlín a ich obranyschopnosť voči patogénom. Veľkou výhodou oproti iným organickým hnojivám je Chitín, ktorý obsahuje. Vďaka nemu má Hnojík  repelentný účinok na škodcov

(Viac o ňom si môžete prečítať v článkoch: Predstavenie produktu Hnojík, Dávkovanie a aplikácia Hnojíka, Chitín, Škodcovia a Hnojík.  

 

 

Vavrínovec ako živý plot

 

Ak premýšľate nad vavrínovcovým živým plotom, je jedným z najobľúbenejších a vavrínovec ako živý plot  je ideálny pre 1,5m 5m vysoké živé ploty. No neznamená to, že z neho nemôžete mať aj krásny nižší živý plot

Je typický svojím rýchlym rastom a podľa kultivaru majú tieto rastliny ročný prírastok od 30cm do 60cm za rok. Pri každej výške živého plotu sa vyžaduje pravidelný rez, ktorý dobre zvláda. Ak vám po strihaní vadia poškodené listy po použití plotostrihu, využite na jeho úpravu iné možnosti.

Jeho prednosťou je odolnosť a nenáročnosť na pestovanie. Ale aj hustý a stálozelený vzhľad z veľkých kožovitých listov. Taktiež celoročné súkromie, ktoré vavrínovcový živý plot ponúka. Ak sa vám žiada jeho spestrenie, vhodné sú hlohyne, cesmíny či  rododendrony.

 Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) výsadba kríkov tesne k stene panelového domu Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) - živý plot  
 

Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) Výsadba kríkov tesne k stene panelového domu

Zdroj: wikimedia.org Autor: I.Sáček,st

 

Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus)   ako živý plot

Zdroj: wikimedia.org  Autor: Burginio Monti Clemente

 

 

Vavrínovec na kmienku

 

Vavrínovec na kmienku - Psík ležiacina kvetináči so zasedeným stromčekom

V poslednom období je v obľube pestovať vavrínovec na kmienku ako okrasný stromček. Napriek tomu, že vavrínovce sú prirodzene kríky, je to možné. Potrebuje od začiatku byť správne formovaný na jeden hlavný silný výhon a pravidelne udržiavaný rezom v požadovanom tvare.

Je vhodné, aby mal stabilné ukotvenie. Môže byť pestovaný v záhrade i na balkóne či terase v dostatočne veľkom a stabilnom kvetináči.

 

 

Kedy a ako sadiť vavrínovec

 

fúrik s pôdou a lopatouTak ako u väčšiny voľnokorenných stromov a kríkov, aj pri vavrínovci platí, že ideálny čas na sadenie je jeseň, prípadne jar. Jesenné sadenie je možné, kým pôda nie je zamrznutá. Vysádzanie na jar sa robí tesne po rozmrznutí pôdy. Kontajnerované rastliny je možné vysádzať celoročne, mimo odbodia zamrznutia pôdy v zime. Nie príliš vhodné je sadenie počas letných horúčav, kedy je pre rastliny náročnejšie zakorenie a vyžadujú zvýšenú závlahu. Ale aj u kontajnerovaných vavrínovcov je najideálnejší čas na výsadbu jeseň.

Po výbere správneho miesta je potrebné pripraviť výsadbovú jamu. Jej veľkosť určíte podľa veľkosti koreňového systému - rozmery koreňov krát 2. Pri výsadbe viacerých rastlín vedľa seba alebo živého plotu sa odporúčajú rozostupy medzi výsadbovými jamami 0,5m- 0,8m.

ZeoSand komplexný pôdny kondicionér je vhodný aj ako drenážAk nemáte dostatočne priepustnú pôdu, výsadbovú jamu urobte hlbšiu a na jej dno umiestnite drenážnu vrstu. Môžete pôužiť piesok, štrk... Vhodným je aj prírodný zeolit v produkte ZeoSand. Aplikujte 0,3 -0,5 kg (podľa kvality pôdy) do vykopanej jamy a jeho vrstvu prekryte zeminou. HUMAC®Agro - detail produktu

Pôda, do ktorej vysadíte svoj ker, by mala byť bohatá na živiny. Je vhodné obohatiť ju o humus napríklad z dobre rozležaného kompostu alebo pridaním HUMAC®Agro, ktorý dokáže zároveň udržiavať v pôde potrebnú vlhkosť. Na doplnenie živín pre zdravý a vyvážený rast odporúčame do pôdy zapracovať Hnojík, ktorý pôsobí aj ochranne voči škodcom a chorobám. Ak máte ílovitú pôdu, je vhodné ju premiešať so ZeoSandom, ktorý nielen zlepšuje kvalitu pôdy, ale zároveň zvyšuje účinnosť a využitie živín v pôde a dodáva stopové prvky ako napríklad horčík, mangán, železo, vápnik, molybdén. (Viac o ZeoSande, HUMAC®Agro a Hnojíku sa dočítate v sekcii Predstavenie produktov.)

Hmyzí trus Hnojík v bareli s pečiatkou kvalityPri samotnej výsadbe kríkom jemne potriasajte, aby sa pôda dostala medzi jednotlivé korene. Po prihrnutí celého koreňového systému pôdu utlačte a výdatne zalejte. 

Po výsadbe je odporúčané zkrátiť nadzemnú časť vavrínovca, kvôli jeho stabilizácii a ľahšiemu zakoreneniu. Nezabúdajte na pravidelnú zálievku, zvlášť počas prvého mesiaca, keby dochádza k zakoreneniu.

 

Ako strihať vavrínovec

 

Tento rýchlorastúci krík  dobre znáša rez. Ak by sa vám stalo, že sa vám nevydarí jeho strih, či zistíte, že potrebujete, aby bol vyšší, nemusíte čakať dlhé obdobie, kým dorastie a dopracujete sa k požadovanému výsledku. 

Ideálnym obdobím  na strihanie vavrínovca je obdobie vegetačného pokoja počas skorej jari, keď ešte nepučí a zároveň už nehrozia silné mrazy. Pravidelným rezom raz za rok zabezpečíte primeranú výšku vavrínovcov a ich kompaktný vzhľad. Pri živom plote podporíte tak dostatočné zahustenie a zabezpečenie súkromia, pričom vám postačí živý plot o šírke 0,5m. 

 

Ako strihať vavrínovec (Prunus laurocerasus) - živý plot

Vavrínovec lekársky (Prunus laurocerasus) - živý plot

Zdroj: wikimedia,org Autor: I.Sáček,st

 

Vavrínovec rozmnožovanie

 

Vyzretý kvalitný kompost v rukáchNajjednoduchšou a zároveň najbežnejšou formou je rozmnožovanie odrezkami. Keďže počas skorej jari sa vykonáva strihanie, z neho máte k dispozícii dostatok mladých zdravých asi 10 - 15cm dlhých konárikov. Nechajte na nich vrchné 2 až 3 listy, skráťte ich približne na polovicu a ostatné listy odstráňte. 

Hmyzí trus Hnojík v nádobePripravte si výživnú a priepustnú pôdu, ktorú môžete obohatiť o Hnojík, aby rastlinka od prvých momentov dostávala všetko, čo potrebuje a dobre sa zakorenila. Ak na pripravenom odrezku nie je hladký rez, zarovnajte ho a zasaďte asi 3cm hlboko do pôdy a zalejte. Zasadeným odrezkom nájdite vhodné miesto v polotieni a nezabudnite udržovať pôdu vlhkú

Približne za mesiac by mali byť odrezky zakorenené a môžete ich presadiť.

 

Nákup v eshope

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ TIETO PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy:

 

HNOJÍK

České organické hnojivo

 

HUMAC®Agro

5kg,10kg,25kg

 

ZeoSand 4kg

ZeoSand 25kg

 

 Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo) Humac Agro - vráti život pôde ZeoSand komplexný pôdny kondicionér 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky