Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Dulovec a jeho pestovanie

Nádherne kvitnúci červený kultivar Dulovca japonského

 

Dulovec a jeho pestovanie

 

 

OBSAH

  1. DulovecDulovec kvitnúci ružovobielymi kvetmi
  2. Druhy Dulovca
  3. Pestovanie Dulovca
  4. Použitie Dulovca
  5. Kultivyry Dulovca
  6. Choroby a škodcovia Dulovca 
  7. Dvojboj proti škodcom a chorobám
  8. Nákup v eshope

 

Dulovec

 

Nenáročný ker zdobiaci nejednu záhradu či park. Mnohí z nás ho spoznajú ako nádherne bohato kvitnúci ker v jarnom období.

 

 

Dulovec(latinsky Chaenomeles ) patrí do čeľade Rosaceae . Zahŕňa veľké množstvolistnatých opadavých drevín, ktoré na prvý pohľad môžu pôsobiť trochu „neučesane“ vďaka tvaru vetiev. Tento opadavý ker dorastá do výšky 1 až 3 m. Má lesklé, tmavozelené listy, vajcovitého podlhovastého tvaru s pílkovitým okrajom listov.

Kvitne v marci až apríli , kvety sú obvykle usporiadané do súkvetia po 2 – 4 kvietkoch. Farba kvetných lupienkov má bohatú farebnú škálu: od bielej, oranžovej, ružovej, červenej až po karmínovočervenú. Vedľa púčikov vyrastajú dlhé ostré tŕnie.

Dulovec je mrazuvzdorný do -26 °C až -29 °C. Napriek tomu sa odporúča mladé kríky pred zimou prikryť napríklad čečinou. Kvety kvitnúce v jarnom období znesú mrazy do -5 °C. Vďaka tejto vlastnosti je možné pestovať dulovce aj vo vyšších polohách.

 

Plody Dulovca:

Plodmi sú malvice veľké približne 4 – 8 cm pripomínajúce zelené, zelenožlté či zelenočervené jablká. V minulosti botanici kvôli podobnosti plodov dulovce považovali za súčasť rodu jabloní, hrušiek či neskôr dúl.

 

Plod malvica opadavého kríka DulovecZelený nezdrelý plod, malvica Dulovca ChaenomelesPlod dulovca so zvyškom kvetuDozrievajúce plody malvice okrasného kríka DulovecDozreté plody okrasného kríka Dulovec

 

Pôvod Dulovca: 

Pochádza z východnej Ázie. Neskôr bol privezený do Japonska a v 18. storočí sa dostal aj do Európy. Na našom území datujeme začiatky jeho pestovania v období 60-tych rokov 19. storočia, kedy bol ponúkaný ako obľúbený okrasný ker.

 

Použitie vo výsadbe:Červené kvety na vetve Dulovca so žiarivo žltými kvetmi Zlatovky ľudovo nazývanej Zlatý dážď

Dulovec sa používa ako solitér, ale aj do skupinovej výsadby, napríklad živého plotu, kde okrem iného zabráni svojimi tŕňmi prechodu neželaných návštevníkov, ako psov alebo mačiek. Podobne ako v hlohyni, aj v živých plotoch z dulovca si vtáky s obľubou robia hniezda. Cítia sa v nich bezpečne kvôli ich tŕňom.

Tento krík si skvelo rozumie so Zlatovkou (Forsythia), ľudovo volanou Zlatý dážď. Obe rastliny rozkvitajú skoro na jar. Žlté kvety zlatovky krásne dopĺňajú kvety dulovca.

 

Druhy Dulovca

 

Z botanického hľadiska rozlišujeme niekoľko druhov dulovcov:

 

- Dulovec japonský  (Chaenomeles japonica)

- Dulovec ozdobný  (Chaenomeles speciosa)

- Dulovec tibetský   (Chaenomeles thibetica)

- Dulovec čínsky   (Chaenomeles sinensis)

- Dulovec nádherný (Chaenomeles superba)

 

Pestovanie Dulovca

 

Dulovce sú veľmi prispôsobivé a nemajú príliš vysoké nároky na pestovanie. Niektoré dulovce sú samosprašné , iné cudzoprašné , preto je dobré vysadiť k sebe rôzne kultivary.

 

Výsadba:

Dulovec môžeme vysádzať počas celého roka okrem zimných mesiacov, kedy je zamrznutá pôda. Ale najvhodnejším obdobím na vysádzanie sú jarjeseň.

Záhradné náradieDulovcom sa dobre darí na slunku aj v polotieni. Pri vysadení do tieňa nebude kvitnúť tak bohato, ako na mieste s priamym slnečným žiarením. Dobrou správou je, že si dulovce dokážu poradiť ako s letnými suchami, tak aj nízkymi teplotami.

Pred výsadbou je vhodné namočiť korene kríka do vody na 6 – 12 hodín .

Pred samotnou vysadbou je potrebné pripraviť pôdu. Prekopať, prerýľovať, odburiniť. Na skvalitnenie pôdy, výživy dulovca a zníženie nákladov na ďalšie pestovanie, odporúčame pred výsadbou zapracovať do pôdy ZeoSand .  

ZeoSand zlepšuje vlastnosti pôdy, prevzdušňuje pôdu a zvyšuje jej úrodnosť . Vďaka svojej jedinečnej struktúre viaže vodu a živiny v pôde a robí ich pre rastliny dostupnejšími po dlhšiu dobu. Tak znižuje potrebu ako hnojiva , tak aj  vody , ktoré sú potrebné pre pestovanie. Viac o jeho vlastnostiach sa môžete dočítať v článku:  Predstavenie produktu ZeoSand .

Do vykopanej jamy podľa veľkosti kríka nasypte 0,25 - 0,5 kg produktu ZeoSand , túto vrstvu prekryte vrstvou zeminy.fúrik s pôdou a lopatou

Do ďalšej zeminy určenej na zasypanie kořenov dulovca odporúčame primiešať 2 - 4 polievkové lžíce  (podľa veľkosti kríku) organického hnojiva z hmyzieho trusu Hnojík  (Dávkovanie a aplikácia Hnojíka). Postupné dávkovanie vyvážených organických živínHnojíka podporených účinkom ZeoSandu zabezpečí dlhodobú vyváženú výživu vášmu kríku.

Pred výsadbou skontrolujte korene , poškodené odstráňte záhradnými nôžnicami, aby nedošlo k ich zahnívaniu. Do pripravenej jamy vysaďte dulovec. Pri zasypávaní kořenov ním jemne potriasajte , aby sa zemina dostala medzi korene. Najvrchnejšiu vrstvu zeminy odporúčame obohatiť o 200 – 300g  Humac Agro  (dávkovanie závisí od kvality pôdy) . Ten dodá do pôdy potrebný humus , organický uhlík , zvýši rast kořenového systému , podporí rast a rozmnožovanie užitočných pôdnych baktérií a mikroorganizmov . A mnoho ďalšieho, o ktorom sa môžete dočítať tu: Predstavenie produktu Humac Agro .

 Vrchnú vrstvu zeme okolo kríka dobre utlačte nohou, aby sa vytlačil vzduch a korienky poriadne sa prepojili s pôdou. Vytvorte na povrchu tzv. zálievkovú misku , do ktorej dobre zalejte váš vysadený dulovec.

Keď sa o neho takto postaráte, bude nádherne kvitnúť a prinášať radosť aj 20 rokov .

 

Rez Dulovca:

Prvý rez dulovca sa odporúča hneď po výsadbe. Následne sa každoročne skracujú konáre podľa potreby. Najvhodnejším obdobím je jar po odkvitnutí, aby ste si v neskoršom termíne rezom neostránili nové puky na budúcoročné kvitnutie. Výchovný rez podporí rozkonárenie a v ďalších rokoch sa robí rez pre udržanie tvaru. Dulovec dobre znáša aj radikálny zmladzovací presvetľovací rez. V priebehu rastu je vhodné priebežne odstraňovať staré či poškodené vetvy.

Priečne rozrezaný plod s vybranými semenami - Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa)

 

Ako rozmnožovať Dulovec:

Na rozmnožovanie dulovcov môžeme použiť niekoľko spôsobov. Asi najobľúbenejším spôsobom je pomocou podzemných výbežkov (tzv. odkopkov). Ďalším sú drevité odrezky, ktoré necháme zakoreniť. Dvojročné vetvy sa môžu prichytiť k zemi a zasypať zeminou, aby sa zakorenili. A nakoniec je možné množenie pomocou semien (tzv. generatívne množenie).

Zdroj fotky: wikimedia.org Autor: Hladáč

Hnojenie Dulovca:

Hmyzí trus Hnojík v odmerke)

 

Ker každý rok na jar a v priebehu leta pravidelne 1 krát za 14 dní prihnojte. Odporúčame organické hnojivo Hnojík s repelentným účinkom na škodcov. Okrem toho, že bude krásny, dostatkom kvalitných živín podporíte aj jeho imunitu a prirodzenú odolnosť voči chorobám a škodcom. Viac o Hnojíku sa dočítate v článku Dávkovanie a aplikácia Hnojíka.

 

 

Použitie Dulovca

 

Priečne rozrezaný plod dulovca s viditeľným usporiadaním semien

Dulovec je v prvom rade súčasť okrasnej zelene. Avšak tento nádherne kvitnúci ker si vybudoval cestu aj k ovocinárom. Zrelé plody majú vysoký obsah vlákniny, pektínu a vitamínu C a široké spektrum ovocných kyselín a aminokyselín. Pri zbere na jeseň sú veľmi tvrdé.

Ak sa plody po zbere nespracujú, môžu sa zamraziť. Pre ich tvrdosť a trpkú chuť na konzumáciu v surovom stave nie sú veľmi vhodné. Surové sa však môžu použiť na ochutenie čajov namiesto citrónu. Pri spracovaní sú z nich veľmi chutné a aromatické sirupy, pyré, kompóty, džemy, likéry, vína či nealkoholické nápoje. Pridávajú sa aj na ochutenie do málo výrazných lekvárov či sirupov, prípadne do džemov z plodov, ktoré majú nízky obsah pektínu.

 

Kultivary Dulovca

 

Dulovec japonský (Chaenomeles japonica) kultivar Victory

Dulovec japonský

(Chaenomeles japonica) kultivar Victory

Autor: Megan Hansen

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec japonský (Chaenomeles japonica) kultivar Atsuya Hamada

Dulovec japonský

(Chaenomeles japonica)  kultivar Atsuya Hamada

Autor: Megan Hansen

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec japonský (Chaenomeles japonica) kultivar Quince

Dulovec japonský

(Chaenomeles japonica) kultivar Quince, 

Autor: H.Zell

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec japonský (Chaenomeles japonica) kultivar Rosales

Dulovec japonský

(Chaenomeles japonica) kultivar Rosales

Autor: Emoke Dénes

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec nádherný (Chaenomeles superba) World

Dulovec nádherný

(Chaenomeles superba) World -1

Autor: HQ

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec nádherný (Chaenomeles superba) kultivar Cameo

Dulovec nádherný

(Chaenomeles superba) kultivar Cameo

Autor: Krzysztof Ziarnek

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec nádherný (Chaenomeles superba) kultivar Elly Mossel

Dulovec nádherný

(Chaenomeles superba) kultivar Elly Mossel

Autor: Leonora Enking

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec nádherný (Chaenomeles superba) kultivar Knap Hill Scarlet

Dulovec nádherný

(Chaenomeles superba) kultivar Knap Hill Scarlet

Autor: HQ

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec nádherný (Chaenomeles superba) kultivar Nicolina

Dulovec nádherný

(Chaenomeles superba) kultivar Nicolina

Autor: Dominicus Johannes Bergsma

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec nádherný (Chaenomeles superba) World

Dulovec ozdobný

(Chaenomeles speciosa) kultivar Kinshiden

Autor: Krzysztof Ziarnek

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa) kultivar Falconnet Charlet s bieloružovými kvetmi

Dulovec ozdobný

(Chaenomeles speciosa) kultivar Falconnet Charlet

Autor: Leonora Enking

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa) kultivar Falconnet Charlet

Dulovec ozdobný

(Chaenomeles speciosa) kultivar Falconnet Charlet

Autor: Krzysztof Ziarnek

Zdroj : wikimedia.org

Oranžovo kvitnúci Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa) kultivar Mochou Red

Dulovec ozdobný

(Chaenomeles speciosa) kultivar Mochou Red

Autor: HQ

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa) kultivar Moerloosei má biele jednoduché kvety s nádychom ružovej farby

Dulovec ozdobný

(Chaenomeles speciosa) kultivar Moerloosei 

Autor: Steve Law

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa) kultivar Pink Lady

Dulovec ozdobný

(Chaenomeles speciosa) kultivar Pink Lady

Autor: Aislinn Wildrose

Zdroj : wikimedia.org

Dulovec ozdobný (Chaenomeles speciosa) kultivar Red Peony - Červená pivonka

Dulovec ozdobný

(Chaenomeles speciosa) kultivar Red Peony

Autor: HQ

Zdroj : wikimedia.org

 

Choroby a škodcovia Dulovca

 

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že dulovec je veľmi odolný voči chorobám aj škodcom. Aj preto je radosť ho pestovať. Stačia mu vhodné podmienky, dostatok živín, slnka a primerane vlahy a prináša potešenie a úžitok.

Ale ak predsa, na oslabenom kríku by sa teoreticky mohli vyskytnúť niektoré nepríjemnosti:

- bakteriálne ochoreniaSpála jadrovín

- hubové ochoreniaSeptoria cydoniae (Listové škvrny s pyknidiami - dutými plodnicami húb), Aleternaria alternata (čierna pleseň), Bytrytis cinerea (sivá pleseň), Múčnatka (ak je dulovec zaštepený na podpníku dula)

- živočíšni škodcoviapuklica, voška, roztoč

 

Hnojík, České organické hnojivo vhodné aj pre DulovecV prípade výskytu niektorého vyššie uvedeného problému, ponúkame vám riešenie. Je možné aplikovať Hnojík  obsahujúci Chitín s jeho repelentným účinkom. K Hnojíku odporúčame pridať, ako dvojboj proti škodcom a chorobám ZeoSand Sil M20, ktorý sa aplikuje vo forme postreku. Ponúka ekologickú ochranu pred škodlivým hmyzom, chorobami a silným UV žiarením.ZeoSand Sil M20 je vhodný pre ochranu a pestovanie Dulovca

 

Dvojboj proti škodcom a chorobám

škodcovia - značka Zákaz škodcov

 

Prečo odporúčame tento Dvojboj proti škodcom a chorobám?

Jedno podporuje a dopĺňa druhé, zvyšuje a predlžuje účinok a šetrí finančné náklady. 

Hnojík okrem iných vyvážených dôležitých živín obsahuje Chitín. Ten jezodpovedný za repelentný účinok. Chitín stimuluje obranyschopnosť rastliny, ktorá vedie k zvýšenej odolnosti proti škodcom, chorobám a plesniam. ZeoSand Sil M20 je ideálne používať v kombinácii s ekohnojivami a bio-pesticídami, u ktorých zvyšuje a predlžuje účinok. ZeoSand tiež vytvára ochranný povlak na vnútrobunkovej úrovni rastliny a obsiahnutý kremík rastlina použije na ochranu proti patogénom vo forme dodatočnej minerálnej bariéry pokrývajúcej bunky. Kyselina kremičitá zároveň v listoch pôsobí ako dodatočná bariéra pred sacími škodcami.

 

Ako použiť kombináciu Hnojík a ZeoSand Sil M20?

 

1. Ako prvý si pripravte výluh z Hnojíka: Na 10 L výluhu použite 10 polievkových lyžíc Hnojíka (1 polievková lyžica (15ml) na 1L vody). Hotový výluh preceďte a zvyšky Hnojíka dajte ku koreňom rastliny.

2. Do hotového precedeného výluhu z Hnojíka pridajte ZeoSand Sil M20: 3 polievkové lyžice / odmerky (15 g) na 10 litrov výluhu z Hnojíka.

3. Tento kombinovaný výluh Hnojík + ZeoSand Sil M20 aplikujte postrekom, pri postreku občas premiešajte napríklad zašejkrovaním s postrekovačom ;)

 

 

Viac informácii o produktoch Dvojboj proti škodcom a chorobám sa dozviete tu:

Škodcovia a Hnojík , Dávkovanie a aplikácia Hnojíka, Predstavenie produktu ZeoSand Sil M20

 

 

Nákup v eshope

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy

 

Hnojík

Hmyzí trus Hnojík ako súčasť Dvojboja proti škůdcom a chorobám

 

ZeoSand Sil M20

ZeoSand Sil M20 ako súčasť Dvojboja proti škůdcom a chorobám

 

 

 

 

 

Zdroj: agroporadenstvo.sk, radimeako.sk, wikipedia.org,stavba-az.sk, zahradnictvocaklov.sk

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi