Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

 1. Úvod
 2. O pôde a rastlinách
 3. Choroby a škodcovia
 4. Poznáte choroby paradajok? (1.časť Skrútené listy)

Poznáte choroby paradajok? (1.časť Skrútené listy)

 

Choroby paradajok - SKRÚTENÉ LISTY

 

Paradajky

 

Paradajky v drevenom vedierku na trávniku so sedmikráskamiRajčiak jedlý (Solanum lycopersicum) známy ako Paradajka  predstavuje obľúbený druh plodovej zeleniny. Paradajky zaraďujeme do čeľade ľuľkovité. Keďže tieto rastliny milujú teplo, v našich klimatických podmienkach sa zvyčajne pestujú ako  jednoročné rastliny.

Potrebujú výživnú priepustnú pôdu s dostatočným slnečným žiarením, primeraným prúdením vzduchu, dostatočnou vlahou a kvalitnou výživou. Pri splnení týchto podmienok by pestovanie paradajok nemalo byť veľmi náročné. Náročnosť do procesu pestovania vnášajú choroby napadajúce tieto rastliny.

 

Ako rozlíšiť choroby paradajok

 

Choroby listov paradajok na rastline s nedozretými plodmiPri pestovaní paradajok je nutné, aby ste do starostlivosti o ne zaradili systematickú kontrolu rastúcich rastlín. Ochorenia, ktoré rajčiny napádajú, často vedú k čiastočnému alebo úplnému znehodnoteniu plodov či k odumretiu samotnej paradajky a následnému rozšíreniu ochorenia na ďalšie rastliny. 

Častokrát sa na rastlinách či ich plodoch objavujú typické príznaky, pomocou ktorých je potrebné správne identifikovať ochorenie paradajok, aby ste im vedeli podať pomocnú ruku. Častokrát sa totiž zamieňajú jednotlivé ochorenia, pretože majú podobné príznaky.

 

Rozdelenie chorôb paradajok

 

Choroby paradajok majú rôzny pôvod a podľa neho ich môžeme rozdeliť na:

 • FYZIOLOGICKÉ, za ktorými nestojí konkrétny patogén, ale stres z nevhodných podmienok. Hoci neskôr sa môžu pridať k poškodeniu niektoré patogény
 • BAKTERIÁLNE- ktoré vyvolávajú baktérie rôzneho druhu
 • VÍRUSOVÉ- spôsobné vírusmi vyvolávajúce tzv. virózy 
 • HUBOVITÉ- kde napadajúcim patogénom sú huby
 • PLESNE- vyvolané patogénom plesní, ktoré niekedy radíme pod hubovité ochorenia

 

Sú prípady, kedy rastlinu oslabí jeden druh ochorenia a pridruží sa k nemu ďalší. Toto trápenie s chorobami rajčín môže viesť k znechuteniu. Preto sa pozrime bližšie na jednotlivé príznaky.

 

Choroby listov paradajok - Skrútené listy

 

Choroby paradajok - paradajka s napadnutými listami

 

Medzi klasické choroby listov paradajok patrí tzv. Kučeravosť listovparadajky.  Je častým príznakom vyskytujúcim sa pri pestovaní paradajok. Príčiny môžu byť od fyziologických až po bakteriálne. Ako ich teda rozlíšiť?

 

 

Kučeravosť listov - FYZIOLOGICKÉ CHOROBY PARADAJOK 

 

Príznaky kučeravenia listov rajčiaka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce prejavy. Pri nich by ste mali spozornieť, či majú vaše rastliny vhodné podmienky na pestovanie. Vhodnú pôdu, dostatočné svetlo, teplo, vlahu a výživu.

Ideálna teplota by sa mala pohybovať okolo 28°C cez deň a 18°C ​​v noci. Väčšie rozdiely ako 10 °C medzi dňom a nocou môžu spôsobovať zvlnenie listov paradajok.

Je potrebné kontrolovať vlhkosť pôdy a vzduchu. Dlhodobý nedostatok vody môže byť takisto  príčinou tohto prejavu. Pri vysokých teplotách a nedostatočnej zálievke niekoľko dní môže dôjsť k zvinutiu listov s následným hnednutím ich okrajom pred nenávratným poškodením celej rastliny. Preto pravidelná zálievky na zem bez zamokrenia najmä listov je vhodnou prevenciou. Polievanie na listy a stonky paradajky môže viesť k rozvoju hubových ochorení.

 TFyziologické choroby paradajok - Paradajky polievané vodou z krhlyInterierový teplomer na zabezpečenie primeranej teploty pri pestovaní paradajokfúrik s pôdou a lopatou 

Priepustná, mierne kyslá pôda s pH 5,5 - 6,5, bohatá na organické zložky je ideálna na pestovanie paradajok. Doplnenie organickej hmoty pred pestovaním o  dobre vyzretý hnoj, kompost, vápnik, organické hnojivá (Hnojík, Humac Agro) prírodné látky, ktoré ju zlepšujú kvalitu a výživnosť pôdu, detoxikujú ju, (ZeoSand, Humac Agro)  podporujú v pôde žijúce prospešné mikroorganizmi (Humac Agro) a následné pravidelné dopĺňanie vyvážených živín počas pestovania je priam nevyhnutné. 

 

žiariace slnko a jeho lúče na oblohe

 

Stáčanie listov paradajok smerom nahor spôsobuje neprimerane silné slnečné žiarenia pri nedostatku vody a vylamovanie tzv. zálistkov za prudkého slnka. Preto pri takýchto  pri horúcich dňoch, kedy si slnko veľmi silno páli, vytvorte počas najhorúcejšej časti dňa svojím rastlinám polotieň a ráno alebo večer im doprajte dostatočnú zálievku k koreňom.

 

 

linoGrow z prírodného Zeolitu 500g

Stáčanie listov a ich odfarbovanie (najmä u starších listov) býva u paradajky pri nedostatočnem príjme vápnika. Stáva sa to často pri kolísaní teplôt, nízkej vzdušnej a zároveň vysokej pôdnej vlhkosti, kedy dochádza k poruchám príjmu žívín u rastlín. Ďalším príznakom, ktorý nasleduje, je zmena sfarbenia SPODNEJ strany listov. Mení sa na tmavozelenú s mierne fialovým nádychom. Skrútené vrchy a okraje listov následne odumierajú. Pomoc v tejto situácii ponúka KlinoGrow vo forme postreku na list minimálne 2 x vo vegetačnom období. 

 

Meď - jej nedostatok pri pestovaní paradajok spôsobuje zvlnenie vrchných listovZvlnenie VRCHNÝCH listov rajčiny má inú príčinu ako v predchádzajúcom prípade. Ide o poruchu vo výžive rastliny spôsobenú nedostatočným príjmom medi. Staršie vrchné listy sa rúrkovito stáčajú, najmladšie listy sa zmenšujú, listy sú tuhé a stopky skrátené. Poruchy príjmnu medi, môžu byť vyvolane aj nadmerným hnojením dusíkom či fosfórom a vysoké pH pôdy nad 6,5. V tomto prípade je vhodné otestovať pH pôdy, obmedziť prísun dusíka, fosfóru a aplikovať hnojivá na báze medi.

 

Mangán - jeho nedostatok vo výžive paradajok vedie ku kučeravitosti najmladších listov paradajky a ich deformáciiKučeravosť NAJMLADŠÍCH listov a ich DEFORMÁCIA môže byť vyvolaná ťažkosťami s príjmom mangánu. Zmena farby listov na sivohnedú a následné nekrotizovanie okrem nedostatku mangánu vyplýva opäť z vysokého pH, nadmernej pôdnej vlhkosti, nedostatku svetla alebo prehnojením inými zložkami pri používaní nevyvážených hnojív. Opäť je tu vhodné otestovať pH pôdy a upraviť množstvo zálievky.

Ako zabezpečiť dostatok svetla? Ak pestujete paradajky v kvetináči, premiestnite ich na slnečné miesto. Ak pestujete priamo v pôde môžete si napríklad pomôcť zrkadlom, ktoré nasmerujete tak, aby odrážalo slnečné lúče na rastlinu. Ak máte nablízku elektrickú prípojku, môžete tiež využiť špeciálne lampy na pestovanie rastlín. Tie však potrebujú na svoju prevádzku určité podmienky, preto sa pri ich používaní riaďte ich návodom na použitie.

Prevenciou jednostranného prehnojenia a nedostatočné príjmu jednotlivých živín je aplikácia VYVÁŽENÝCH hnojív. Odporúčame České organické hnojivo Hnojík s repelentným účinkom na škodcov. Ku kvalitnému príjmu živín rastlín významne prispievajú (a zároveň znižujú náklady) aj Humac Agro a ZeoSand. Zabraňujú vyplavovaniu živín z pôdy, pomáhajú pôde udržať vodu i živiny,  a mnoho ďalšieho. Ich bližšiemu predstaveniu sa venujeme v časti O pôde a rastlinách --> Predstavenie produktov
Prírodný zeolit frakcie 0,5 - 1Hmyzí trus Hnojík v bareli s pečiatkou kvalityHumac agro - detail produktu
 

Zvlnenie listov paradajok - BAKTERIÁLNA RAKOVINA

 

 Bakteriálna rakovina paradajok spôsobujúca zvlnenie listov predstavuje mimoriadne nebezpečnú chorobu. Zdrojom nákazy môžu byť ako infikované semená, pôda, ale i kontakt s infikovaným záhradníckym náradim či rukami človeka, ktorý predtým bol v kontakte s napadnutou rastlinou.

Prejavy napadnutia môžeme spravidla zbadať niekoľko týždňov po vysadení sadeníc alebo vo fáze nasadenia ovocia. Pred zvlnením listov môžeme pozorovať nezvratné vädnutie rastliny. A to celej alebo jednej jej strany, pričom druhá strana sa javí ako zdravá. Toto vädnutie začína v spodnej časti rastliny a rýchlo postupuje smerom nahor

Pri silnom napadnutí sa môžu na rastline objaviť praskliny, vredy či vytekanie slizu. Prejavy napadnutia u plodov bývajú zriedkavé, ale ak sa objavia, majú na sebe škrvny tmavej farmy s  okolo ktorých je svetlý okraj priemerom asi 2 mm,.

Bakteriálna rakovina na paradajke spôsobuje jej zvlnenenie listov a vädnutie rastlinyV súčasnej dobe neexistujú u nás odrody paradajok odolné voči bakteriálnej rakovine. Avšak podľa zistení kríčkové odrody paradajok sa zdajú byť voči nej odolnejšie. Napadnuté rastliny a ich časti sa odporúčajú odstrániť a spáliť, aby sa predišlo rozšíreniu infekcie. Nesmú sa dávať na kompostovanie! Všetky náradia, ktoré prišli do kontaktu s napadnutou rastlinou je potrebné dezinfikovať. A na zdravé rastliny sa odporúča aplikovať postrek meďnatými prípravkami. 

Jedinou možnosťou, ako účinne bojovať proti bakteriálnej rakovine je PREVENCIA.

Zdroj: poradnikogrodniczy.pl

ODPORÚČANIA:

  • Vysádzajte len ZDRAVÉ semená a sadenice.
  • Pri pestovaní udržiavajte OKOLIE RASTLÍN čisté, odburinené. Napadnuté rastliny spáľte.
  • DEZINFIKUJTE svoje záhradnícke náradie i oblečenie a ruky. 
  • Dbajte na silnú IMUNITU RASTLÍN - rozhoduje o obranyschopnosti pred patogénmi. 
  • Skvalitnite PÔDU a doprajte svojim rastlinám kvalitnú VÝŽIVU a vhodné podmienky.
  • Používajte EKOLOGICKÉ PROSTRIEDKY a vyhnite sa chemickým pokiaľ to len bude možné. 
  • Využívajte PREVENTÍVNE prírodné prostriedky na ochranu pred škodcami.
  • Pravidelne KONTROLUJTE svoje rastliny a starajte sa o svoje rastliny s LÁSKOU

 

Zvlnenie listov paradajok- napadnutie voškami

 

Okrem fyziologických a bakteriálnych príčin stáčania listov paradajok,  je časté napadnutie škodcami sajúcimi rastlinné šťavy, najmä voškami. S pomedzi obrovského množstva rôznych vošiek (3 500 druhov) u nás žije 600 – 700 druhov. Paradajky asi najviac chutia voške broskyňovej (Myzus persicae).

Vplyvom vošiek sa konce listov a vrch deformujú, skrúcajú nadol, do tzv. lyžičkového prehnutia. Listy bývajú pokryté lepkavou medovicou vylučovanou voškami. Vošky sa veľmi rýchlo rozmnožujú a zoskupujú sa vo veľkých kolóniach. 

Nymfy vošky broskyňovej Myzus persicae (Sulzer). Autor fotografie Lyle J. Buss , University of Florida.Okrídlená dospelá voška broskyňová, Myzus persicae (Sulzer). Autor fotografie Lyle J. Buss , University of Florida.Zelená voška broskyňová, nymfa Myzus persicae (Sulzer). Autor fotografie Lyle J. Buss , University of Florida.
 

Voška broskyňová (Myzus persicae)

Zdroj fotiek: https://entnemdept.ufl.edu/

 

Pri napadnutí paradajok voškami odporúčame použiť výluh z Hnojíka. (Ako ho pripraviť sa dozviete  v článku Dávkovanie a aplikácia Hnojíka.) Do hotového výluhu z Hnojíka zarobte ZeoSand Sil20 a postriekajte napadnutú rastlinu. Tento postrek môžete aplikovať preventívne aj na zdravé rastliny.

V prípade potreby zopakujte postrek čisto z Hnojíka(bezZeoSand Sil20). Tento môžete aplikovať každé 3 dni

Postrek z prírodného zeolitu ZeoSand Sil20stačí opakovať v prípade potreby po 21 dňoch.

Každý z týchto prírodných produktov pôsobí iným spôsobom na škodcov, a čo je skvelé, navzájom sa dopĺňajú a podporujú. Bližšie predstavenie týchto dvoch skvelých pomocníkov v boji proti škodcom vám prinášame v článkoch Predstavenie produktu ZeoSand Sil20aŠkodcovia a HnojíkaChitín (účinná repelentná látka obsiahnutá v Hnojíku).  

 

 Pri napadnutí pamätajte, že nápomocný sú aj drobný pomocníci v záhrade ako lienky, zlatoočky i sýkorky. Vytváraním pre nich vhodných podmienok, budú vám nápomocný.

Lienka sedembodková požierajúca zelenú vošku broskyňovúSýkorka veľká (Parus major) je prirodzený predátor vošiekZlatoočka obyčajná (Chrysopa carnea) sa živí požieraním vošiek
Lienka sedembodková (Coccinella septempunctata)Sýkorka veľká  (Parus major)Zlatoočka obyčajná (Chrysopa carnea)
Zdroj fotiek: wikipedia.org

 

V našom eshope Ekohnojiva.sk nájdete skvelé ekologické produkty ako na skvalitnenie pôdy, tak na správne vyváženú výživu i ochranu pred škodcami a chorobami. Prečítať o nich si môžete priamo v popise jednotlivých produktov v eshope. A ďalšie informácie o nich (ale nielen o nich) sa dočítate aj v časti O pôde a rastlinách.

 

V NAŠOM ESHOPE SI MÔŽETE ZAKÚPIŤ NASLEDOVNÉ PRODUKTY

pre vstup do eshopu môžete použiť nasledujúce odkazy

HNOJÍK

České organické hnojivo

Humac Agro

5kg, 10kg,25kg

KlinoGrow

 

ZeoSand 4kg

ZeoSand 25kg

ZeoSand Sil M20

Hmyzí trus Hnojik (České organické hnojivo)Humac agro

KlinoGrow z prírodného Zeolitu 500g

ZeoSand komplexný pôdny kondicionérZeoSand Sil M20 účinný postrek proti škodcom, patogénom a UV žiareniu

 

V boji proti chorobám paradajok vám prajeme veľa úspechov!

 

Ekohnojiva.sk z prírody pre prírodu

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi