Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Pestovanie jahôd zo semiačka Pestovanie jahôd zo semiačka
Premýšľali ste niekedy nad tým, vypestovať si vlastné sadenice jahôd? Poznať ich a venovať sa im úplne od začiatku, od semiačka? Ak vás myšlienka vype... čítať celé
Tuja a jej pestovanie Tuja a jej pestovanie
Tuja patrí medzi najobľúbenejšie ihličnany. Poznáte druhy tuje? Nájdete v nich rýchlo i pomaly rastúce, veľké i drobné, vo farbách od smaragdovozelene... čítať celé
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Molice

 

Molice (Aleyrodoidea) je nadčeľaď veľmi drobného hmyzu patriaca do radu Hemiptera

 

 

 

-------------------------------------------------

Imága Aleyrodidae (móre) sú malý okrídlený hmyz zvyčajne žlto-bielej farby; niektoré druhy nesú sivé znaky na krídlach alebo sú tmavšie, až hnedočierne. Nedospelé jedince môžu byť nesprávne identifikované ako vošky alebo šupinatý hmyz, ale „vaziformný otvor“ pomôže pri oddeľovaní molíc od iných skupín v kuklíkoch nasadených na sklíčko a sfarbených do červena. Všetky instary vylučujú vosk v tvare prášku, kučier, nití alebo ako sklovité vrstvy. Pre ich celkový belavý vzhľad sa nazývajú „móry“. Väčšinou sú bisexuálne, ale niekoľko druhov alebo „kmeňov“ vykazuje arynotokóznu aj lytokóznu partenogenézu, zvyčajne vo vzťahu k inseminácii. Postembryonálny vývoj je neometabolický, pozostáva zo štyroch larválnych instarov, kukiel (nehybných a nekŕmiacich sa) a dospelých jedincov. Biele muchy zdieľajú s ostatnými Sternorrhyncha piercing-sacie ústne časti a špecializovanú „filtračnú komoru“ v strede čreva. Vyciciavajú rastlinnú šťavu, zabíjajú svoje hostiteľské rastliny pri silnom zamorení a vylučujú hojné tekuté výkaly ako kvapky medovice. Tieto kvapky pokrývajú napadnuté rastliny, ktoré potom sčernejú v dôsledku kolonizácie sadzovitými plesňami. Sčernené rastliny alebo produkty sú neobchodovateľné v dôsledku sadzovej plesne. Molice môžu tiež spôsobiť fyziologické zmeny a prenášať vírusy. V oblasti Stredozemného mora žijú molice väčšinou na drevinách trvácich. Programy prirodzenej alebo klasickej biologickej kontroly úspešne kontrolovali súčasné alebo potenciálne druhy škodcov zavedením účinných prirodzených nepriateľov. Aleurocanthus spiniferus Quaintance je v súčasnosti hlavným záujmom citrusovej kultúry v oblasti Stredozemného mora, pretože bola nedávno zavedená a zdá sa, že ju neovládajú žiadni domorodí prirodzení nepriatelia. Tak ako v minulosti, nežiaduce zavlečené molice sa môžu stať kľúčovými škodcami citrusov v oblasti Stredozemného mora.

 


Kľúčové slová: Citrónová kultúra , Stredomorský región , citrusové molice , bioekológia škody , kontrola

http://www.eurekaselect.com/chapter/339

 

 

---------------------------------------------- - - 

Biele muchy sú drobný hmyz sajúci šťavu, ktorý sa môže hojne vyskytovať v zeleninových a okrasných výsadbách, najmä počas teplého počasia. Vylučujú lepkavú medovicu a spôsobujú žltnutie alebo odumieranie listov. Ohniská sa často vyskytujú, keď je narušená prirodzená biologická kontrola. Riadenie je ťažké, keď je počet obyvateľov vysoký.

IDENTIFIKÁCIA A ŽIVOTNÝ CYKLUS

Napriek svojmu názvu biele muchy nie sú skutočné muchy (v hmyzom poradí Diptera), ale patria do radu Hemiptera, príbuzné vošky, šupiny a múčniky. Svoj názov odvodzujú od múčneho bieleho vosku pokrývajúceho krídla a telo dospelých. Dospelí jedinci sú drobný hmyz so žltkastým telom a štyrmi belavými krídlami. Hoci dospelí jedinci niektorých druhov majú výrazné znaky krídel, mnohé druhy sa dajú najľahšie rozlíšiť v poslednom štádiu nymfy (nezrelé), ktoré je bez krídel a nemá viditeľné nohy. V závislosti od druhu sa nymfy molíc líšia farbou od takmer priehľadnej žltej alebo belavej až po čiernu s bielym lemom ( tabuľka 1 ).

Biele muchy sa rýchlo rozvíjajú v teplom počasí a populácie sa môžu rýchlo hromadiť v situáciách, keď sú prirodzení nepriatelia neúčinní a keď počasie a hostiteľské rastliny podporujú prepuknutie. Na spodnej strane listov sa často vyvíjajú veľké kolónie. Najbežnejšie druhy škodcov – ako napríklad molica skleníková ( Trialeurodes vaporariorum ) a molica batátová ( Bemisia tabaci ) – majú širokú škálu hostiteľov, ktorá zahŕňa mnoho burín a plodín. Tieto druhy sa množia po celý rok v teplejších častiach Kalifornie a presúvajú sa z jedného hostiteľa na druhého, keď sa rastliny zbierajú alebo vysychajú.

Ďalším druhom molice so širokým rozsahom hostiteľov je molica obrovská, Aleurodicus dugesii, ktorá napadla južnú Kaliforniu začiatkom 90. rokov 20. storočia. Teraz sa vyskytuje v pobrežných oblastiach a vnútorných údoliach vo veľkej časti štátu na množstve tropických a semitropických okrasných druhov. Viac informácií o tomto druhu nájdete v Pest Notes: Giant Whitefly . Iné druhy molíc, najmä tie na drevinách, majú často obmedzenejší rozsah hostiteľov. Tabuľka 1 uvádza bežné molice v kalifornských záhradách a krajinách.

Biele muchy zvyčajne kladú svoje drobné podlhovasté vajíčka na spodnú stranu listov. Vajíčka sa liahnu a mláďatá molíc postupne zväčšujú svoju veľkosť prostredníctvom štyroch nymfálnych štádií nazývaných instary. Prvé štádium nymfy (plazák) je sotva viditeľné aj s ručnou šošovkou. Pásače sa pohybujú niekoľko hodín, kým sa usadia, aby začali kŕmiť. Neskoršie štádiá nymfy sú nehybné, oválne a sploštené, s výrazne zmenšenými nohami a tykadlami, ako drobný hmyz. Okrídlený dospelý jedinec vychádza z posledného štádia nymfy (niekedy nazývanej kukla, hoci molice nemajú skutočnú úplnú premenu). Všetky štádiá sa živia cicaním rastlinných štiav z listov a vylučovaním prebytočnej tekutiny vo forme kvapiek medovice, keď sa kŕmia.

POŠKODENIE

Biele muchy používajú svoje piercingové, ihličnaté náustky na vysávanie šťavy z floému, tkanív vedúcich potravu v stonkách a listoch rastlín. Veľké populácie môžu spôsobiť, že listy žltnú, vyzerajú suché alebo opadávajú rastliny. Podobne ako vošky, molice vylučujú sladkú tekutinu zvanú medovica, takže listy môžu byť lepkavé alebo pokryté čiernou sadzovou plesňou, ktorá rastie na medovici (pozri Poznámky k škodcom: Pleseň sadzová ). Medovka priťahuje mravce, ktoré zasahujú do činnosti prirodzených nepriateľov, ktorí môžu kontrolovať molice a iných škodcov.

Kŕmenie nedospelým bemisia tabaci môže spôsobiť deformáciu rastlín, zmenu farby alebo striebrenie listov a môže spôsobiť vážne straty na niektorých zeleninových plodinách. Niektoré molice prenášajú vírusy na určité zeleninové plodiny. Biele muchy nie sú zvyčajne problémom ovocných stromov, hoci ich populácie sa môžu hromadiť v citrusoch, granátových jablkách a avokáde.

Niekoľko druhov molíc sa vyskytuje na okrasných stromoch a kríkoch (pozri tabuľku 1 ), ale väčšina z nich nie je bežná kvôli prirodzeným kontrolám, ako sú parazity a predátori. Väčšina molíc na stromoch má obmedzený rozsah hostiteľov. Nízke hladiny molíc zvyčajne nie sú škodlivé. Dospelí jedinci sami o sebe nespôsobia významné škody, pokiaľ neprenášajú rastlinný patogén. Vo všeobecnosti k stratám rastlín nedochádza, pokiaľ nie je významná populácia molíc.

ZVLÁDANIE

Riadenie silného napadnutia molicami je ťažké. Najlepšou stratégiou je zabrániť vzniku problémov vo vašej záhrade alebo krajine. V mnohých situáciách prirodzení nepriatelia zabezpečia primeranú kontrolu molíc; ohniská sa často vyskytujú, keď sú prirodzení nepriatelia narušení aplikáciou insekticídov, prašnými podmienkami alebo zásahmi mravcov. Vyhnite sa alebo odstráňte rastliny, ktoré opakovane hostí vysoké populácie molíc.

V záhradách môžu byť populácie molíc v skorých štádiách populačného vývoja zadržané ostražitým programom odstraňovania napadnutého lístia alebo oplachovaním vodou. Reflexné mulče môžu odpudzovať molice zo zeleninových záhrad a žlté lepkavé pasce možno použiť na monitorovanie alebo pri vysokých úrovniach na zníženie počtu molíc. Ak sa rozhodnete použiť insekticídy, insekticídne mydlá alebo oleje, ako je neemový olej, môžu znížiť, ale nie odstrániť populáciu. Systémové insekticídy môžu byť účinnejšie, ale môžu mať negatívny vplyv na užitočný hmyz a opeľovače.

Tabuľka 1. Hlavní ekonomickí hostitelia niektorých bežných molíc.
molica popolavá
(Siphoninus phillyreae)

Dospelý a dve dospelé nymfy jaseňovej molice

Hostiteľské rastliny: mnoho listnatých stromov a kríkov vrátane jaseňa, citrusov, hrušiek Bradford a iných kvitnúcich ovocných stromov, granátového jablka, červenice, toyonu.

Charakteristika: Nymfy štvrtého instaru majú na chrbte veľmi hrubý pás vosku a strapce malých trubičiek, z ktorých každá má na konci kvapôčku tekutiny. Dospelí sú bieli. Molica popolavá je teraz v CA pod dobrou biologickou kontrolou, takže sa zriedkavo vyskytuje vo vysokých počtoch.

Muška skleníková
(Trialeurodes vaporariorum)

Dve dospelé molice skleníkové

Hostiteľské rastliny: veľmi široké vrátane väčšiny zeleniny a bylinných okrasných rastlín. Môže sa vyskytnúť aj na avokáde, fuchsii, gardénii, lantane a červenom.

Charakteristika: Nymfy štvrtého instaru majú veľmi dlhé voskové vlákna a okrajové strapce. Dospelí jedinci majú biele krídla a žltý povrch alebo substrát.

Moucha pásavá
(Trialeurodes abutilonea)

Dospelý a nymfy molice pásikavé

Hostiteľské rastliny: veľmi široké vrátane bavlny, tekvice a inej zeleniny.

Charakteristika: Nymfy štvrtého instaru majú okolo okrajov krátke voskové vlákna. Dospelí jedinci majú na krídlach hnedasté pásy a ich telo je sivé.

Iris whitefly
(Aleyrodes spiraeoides)

Iris whitefly vajcia, nymfy a samice

Hostiteľské rastliny: kosatec, gladioly, veľa zeleniny, bavlník a iné bylinné rastliny.

Charakteristika: Nymfy štvrtého instaru nemajú žiadne strapce ani voskové vlákna, ale nachádzajú sa v blízkosti výrazných voskových kruhov, kde prebiehalo znášanie vajíčok. Dospelí jedinci majú bodku na každom krídle a sú dosť voskové.

Citrusová muška
(Dialeurodes citri)

Dospelé nymfy citrusových molíc

Hostiteľské rastliny: citrusy, gardénia, jaseň, fikus, granátové jablko.

Charakteristika: Nymfy štvrtého instaru nemajú na okrajoch žiadne strapce, ale majú výrazný tvar Y na chrbte. Dospelí sú bieli.

Morušový molice ( Tetraleurodes
mori)

Kukla moruše molice.

Hostiteľské rastliny: avokádo, citrusy, moruše, iné stromy.

Charakteristika: Nymfy majú čierne, oválne telá s bielymi, voskovými strapcami. Dospelí jedinci majú červenkasté až sivé znaky krídel.

Muška korunková
(Aleuroplatus coronata)

Crown whitefly nymfy

Hostiteľské rastliny: dub, gaštan.

Charakteristika: Nymfy štvrtého instaru sú čierne s veľkým množstvom bieleho vosku usporiadaného do korunového vzoru. Dospelí sú bieli.
Sladká muška
(Bemisia tabaci)

Dospelá molica batátová.

Hostiteľské rastliny: veľmi široké, vrátane mnohých bylinných a niektorých drevín vrátane kukuričných plodín, bavlny, tekvicovitých rastlín, paradajok, papriky, myrty, lantany, ruží a ibišteka.

Charakteristika: Nymfy štvrtého instaru nemajú žiadne voskové vlákna ani okrajové strapce. Dospelí jedinci majú biele krídla a žlté telo; držia svoje krídla mierne naklonené k povrchu alebo substrátu.

Biela muška obrovská
(Aleurodicus dugesii)

Dospelé obrie molice so strakatým sivým vzorom krídel.

Hostiteľské rastliny: avokádo, begónia, ibištek, obrovský raj, orchidea, banán, moruše, zelenina a mnoho okrasných rastlín.

Charakteristika: Dospelí jedinci dosahujú dĺžku 0,19 palca. Na listoch zanechávajú voskové špirály. Nymfy majú dlhé voskové vlákna, ktoré môžu byť dlhé až 2 palce a dodávajú listom fúzatý vzhľad. Ďalšie informácie nájdete v časti Poznámky k škodcom Giant Whitefly .

molica vlnená ( Aleurothrixus
floccosus)

Vlnená molica, Aleurothrixus floccosus, nymfy a voskové vlákna, ktoré pokrývajú kolónie.

Hostiteľské rastliny: citrusy, eugénia.

Charakteristika: Nymfy sú pokryté nadýchanými, voskovými vláknami. Dospelí sú bieli.

Biologická kontrola

Biele muchy majú veľa prirodzených nepriateľov a prepuknutia sa často vyskytujú, keď sú títo prirodzení nepriatelia narušení alebo zničení pesticídmi, hromadením prachu alebo inými faktormi.

Medzi všeobecných predátorov patria škrkavky , ploštice veľkooké a drobné pirátske ploštice . Bielymi muškami sa živí niekoľko malých chrobákov vrátane Clitostethus arcuatus (na moloch jaseňovej) a šupinatých predátorov, ako sú druhy Scymnus alebo Chilocorus , a ázijská viacfarebná lienka Harmonia axyridis .

Biele muchy majú množstvo prirodzene sa vyskytujúcich parazitov, ktoré môžu byť veľmi dôležité pri kontrole niektorých druhov. Encarsia spp. parazity sú komerčne dostupné na uvoľnenie v skleníkových situáciách; všeobecne sa však neodporúčajú na vonkajšie použitie, pretože nie sú dobre prispôsobené na prežitie v miernych pásmach.

Stupeň prirodzeného parazitovania vo vašich rastlinách môžete vyhodnotiť kontrolou prázdnych puzdier molíc. Tie, ktoré boli parazitované, budú mať okrúhle alebo oválne výstupné otvory a tie, z ktorých sa vynorila zdravá dospelá molica, budú mať výstupný otvor v tvare T. Nymfy molíc môžu byť niekedy skontrolované na parazitizáciu pred objavením sa tak, že si všimnete stmavnutie ich farby. Niektorí paraziti molíc však nesfarbia hostiteľov na čierno; a niektoré druhy molíc, ktoré sa vyskytujú na okrasných rastlinách, sú v zdravom, neparazitovanom stave čierne.

Vyhýbanie sa používaniu insekticídov, ktoré zabíjajú prirodzených nepriateľov, je veľmi dôležitým aspektom manažmentu molíc. Produkty obsahujúce karbaryl*, pyretroidy alebo imidakloprid (najmä ako aplikácia na list) môžu byť obzvlášť rušivé. Dôležitá môže byť aj kontrola prachu a mravcov, ktoré chránia molice pred ich prirodzenými nepriateľmi, najmä pri citrusoch alebo iných stromoch.

Odstránenie

Ručné odstraňovanie listov alebo rastlín silne zamorených nepohyblivými štádiami nymfy a kukly môže znížiť populáciu na úroveň, ktorú môžu obsahovať prirodzení nepriatelia. Po zbere odstráňte a zničte rastlinky zeleniny napadnuté molicami. Pred umiestnením nových rastlín do skleníka alebo záhrady vždy skontrolujte, či neobsahujú mušky a nymfy.

Ak máte vždyzelené viacročné rastliny, ktoré v zimnom období neustále hostí vysoké populácie molíc, možno budete chcieť tieto rastliny odstrániť, aby ste znížili prezimujúce populácie. Ak máte v skleníku vysokú populáciu molíc, odstránenie všetkých hostiteľských rastlín zo skleníka na najmenej 2 týždne (a uistenie sa, že žiadne molice nemôžu vniknúť zvonku) môže odstrániť problémy.

Vodné spreje (striekačky) môžu byť tiež užitočné pri vytláčaní dospelých. Polievanie môže tiež znížiť horúce a suché prašné podmienky, ktoré uprednostňujú molice a bránia ich prirodzeným nepriateľom.

Reflexné mulče

Lesklý stavebný papier s kovovým povrchom alebo reflexné plastové mulče môžu odpudzovať molice, najmä ďaleko od malých rastlín. Prípadne môžete číry plastový mulč nastriekať striebornou farbou. Reflexné plastové mulče sú dostupné online a v niektorých záhradkárskych predajniach.

Keď dávate do záhrady reflexný mulč, najskôr odstráňte všetku burinu. Umiestnite mulč na záhony s rastlinami a okraje zahrabte zeminou, aby držali dole. Keď je mulč na mieste, vyrežte otvory s priemerom 3 až 4 palce a do každého zasaďte niekoľko semien alebo jednotlivé priesady. Ak použijete natieraný stavebný papier alebo iný porézny mulč, ak je dostatočne pevný, aby toleroval kropenie, môžete svoje záhony ryhovať alebo posypať. Plastové mulče budú vyžadovať kvapkovú závlahu.

Okrem odpudzovania molíc, vošiek a listonožcov mulč zlepší rast plodín a reguluje burinu. Ukázalo sa, že reflexné mulče odrádzajú škodcov, ktorí prenášajú vírusy v komerčných zeleninových plodinách, a možno tak pomáhajú znižovať výskyt chorôb a straty na úrode. Keď sú letné teploty vysoké, odstráňte mulčovanie, aby ste zabránili prehriatiu rastlín.

Pasce

V zeleninových záhradách môžu byť okolo záhrady rozmiestnené žlté lepkavé pasce na pasce dospelých jedincov. Takéto pasce neodstránia poškodzujúce populácie, ale môžu ich trochu znížiť ako súčasť integrovaného riadiaceho programu, ktorý sa spolieha na viaceré taktiky. Biele muchy nelietajú veľmi ďaleko, takže môže byť potrebných veľa pascí. Možno budete potrebovať až jednu pascu na každé dve veľké rastliny, pričom lepkavá žltá časť pasce je na úrovni napadnutia molicami. Pasce umiestnite tak, aby lepkavá strana smerovala k rastlinám, ale mimo priameho slnečného žiarenia.

Pasce sú najužitočnejšie skôr na monitorovanie a detekciu molíc ako na ich kontrolu. Komerčné pasce alebo lepiace karty sú dostupné v obchodoch a online. Okrem toho si môžete vyrobiť pasce z 1/4-palcovej preglejky alebo masonitovej dosky, natreté svetložltou farbou a pripevnené na špicaté drevené kolíky. Zapichnite kolíky do pôdy v blízkosti rastlín, ktoré majú byť chránené. Hoci komerčne dostupné lepkavé materiály, ako napríklad Tanglefoot, sa bežne používajú ako nátery pascí, možno budete chcieť skúsiť vyrobiť si vlastné lepidlo z jednozložkovej vazelíny alebo minerálneho oleja a jednozložkového domáceho čistiaceho prostriedku. Tento materiál sa dá ľahko vyčistiť z dosiek mydlom a vodou, zatiaľ čo na odstránenie ostatných lepidiel sa musí použiť komerčné rozpúšťadlo.

Insekticídne spreje

Biele muchy môže byť ťažké kontrolovať pomocou insekticídov. Väčšina menej toxických produktov, ako sú insekticídne mydlá, neemový olej alebo oleje na báze ropy, kontroluje iba tie molice, ktoré sú priamo nastriekané. Preto musia byť rastliny dôkladne pokryté postrekovým roztokom a môžu byť potrebné opakované aplikácie. Nezabudnite zakryť spodné strany všetkých napadnutých listov; zvyčajne sú to najnižšie listy a najťažšie dosiahnuteľné. Používajte mydlá alebo oleje, keď rastliny nie sú stresované suchom a keď sú teploty nižšie ako 90 °F, aby ste zabránili možnému poškodeniu rastlín „popálením“. Podvečer, keď je dostatok svetla na bezpečnú aplikáciu produktov, ale keď slnko nesvieti priamo na rastliny, môže byť vhodný čas na postrek.

Systémový insekticíd imidacloprid aplikovaný v pôde môže ničiť nymfy molíc. Imidakloprid môže mať negatívny vplyv na prirodzených nepriateľov, včely medonosné a iných opeľovačov v záhrade, najmä ak sa aplikuje ako postrek na list alebo ako aplikácia do pôdy na rastliny, ktoré kvitnú alebo čoskoro kvitnú. Môže tiež spôsobiť prepuknutie roztočov. Vyhraďte si jeho použitie pre špeciálne situácie, kde je možné týmto problémom predísť. Vyhnite sa používaniu iných pesticídov (okrem mydiel a olejov) na kontrolu molíc; nielenže väčšina z nich zabíja prirodzených nepriateľov, molice si voči nim rýchlo vybudujú odpor a väčšina z nich nie je príliš účinná v záhradných situáciách.

*Od 1. augusta 2020 sú pesticídy obsahujúce aktívnu zložku karbaryl materiály s obmedzeným použitím v Kalifornii. Na ich držbu a používanie je potrebný platný preukaz aplikátora pesticídov. Viac informácií nájdete na webovej stránke Kalifornského ministerstva pre reguláciu pesticídov .

https://ipm.ucanr.edu/PMG/PESTNOTES/pn7401.html

 

------------------------------------------------

https://tasmanianinsectfieldguide.com/hexapoda/insectsoftasmaniahemiptera/insectsoftasauchenorrhyncha-sternorrhyncha/superfamily-aleyrodoidea/

------------------------------------------

Molica skleníková

Tu je návod, ako sa zbaviť molice biologickým spôsobom, šetrným k okolitému prostrediu

Molice - Tento malý sajúci hmyz si vyvinul rezistenciu voči mnohým syntetickým pesticídom. Molica väčšinou napáda izbové rastliny a rastliny pestované v skleníkoch a foliovníkoch. Molica ( Trialeurodes vaporariorum ) je sajúci hmyz, ktorý sa často vyskytuje vo veľkých množstvách na spodnej strane listov. Ak sú na napadnutých rastlinách rušené, tak sa okrídlení dospelí jedinci združujú do hustých mrakoch nad porastom. Nymfy aj dospelé jedince poškodzujú rastliny vysávaním šťavy z rastlín a spôsobujú zakrpatený rast, žltnutie listov a nižšie výnosy. Rastliny sa stávajú slabé a náchylné na choroby. Rovnako ako vošky, aj molice vylučujú medovicu, od ktorej sú rastliny prerastené čiernou hnilobou. Sú tiež zodpovedné za prenos niekoľkých rastlinných vírusov. Mravce sa kŕmia ich medovicou, a preto budú chrániť tohto škodcu pred ich prirodzenými nepriateľmi. Napádajú zemiaky, uhorky, paradajky, papriky, baklažán, fuksie, vinič a mnoho ďalších rastlín. Dospelí jedinci so snehovo bielymi krídlami podobné moliam dorastajú do veľkosti asi 2 mm. Sú ľahko rozpoznateľné a často sa nachádzajú v blízkosti vrcholov rastlín alebo na koncoch stonky. Bezkrídle nymfy sú sploštené a oválne. Neskôr sa pripútajú k spodnej strane listov a začnú vysávať svojho hostiteľa.

Životný cyklus molice

Mladé nymfy prezimujú na listoch hostiteľskej rastliny. V neskorej jari dospelé samice nakladú 200-400 vajíčok na spodných aj horných listoch. Z vajíčok sa liahne počas 5-10 dní prvý instar lariev, ktoré sa podobajú malým červcom a sú nazývané prehľadávačmi, nakoľko sa presúvajú kúsok od vajíčka na kŕmenie. Zostávajúce nymfy 2.3. a 4. stupňa sa nepohybujú. Neskôr sa celý cyklus opakuje. Molice vytvoria veľké množstvo generácií za rok. Molice sa vyvíjajú z vajec dospelých približne 25 dní, závisle od teploty. Dospelí jedinci môžu žiť jeden až dva mesiace. Poznámka: Všetky vývojové štádiá sú ľahko prehliadnuteľné. Obvykle sú svetlé, takmer priesvitné, a splývajú s farbou listu, ku ktorému sú pripojené.

Biologická ochrana proti moliciam

 • Žlté lepové doštičky sú užitočné pre monitorovanie a potláčanie dospelej populácie.
 • Môžete použiť silný tlak vody a škodcov takto z časti decimovať zmývaním z povrchu rastlín.
 • Umožniť ich prirodzením predátorom usídliť sa v skleníku, alebo vo fóliovníku. Ich prirodzenými predátormi sú larvy lienok a zlatoočky, ktoré sa živia ich vajíčkami a ničia nymfy a kukly.
 • Nasadiť predátora Amblyseius swirskii, dravého roztoča veľkosti 0,5 mm. Vyhľadáva, napáda a vysáva larvy strapiek a molíc. Dospelý roztoč denne vysaje asi 3 larvy strapiek.
 • Nasadiť predátora Encarsia formosa, drobnú parazitickú osičku veľkosti asi 0,6 mm. Samice kladú vajíčka do lariev molic. Jedna samica Encarsie formosi kladie 10 až 15 vajíčok za deň. Celkom až 300 vajíčok.
 • Použiť prírodný insekticíd SpinTor získaný fermentačnou činnosťou baktérií Saccharopolyspora spinosa, ktorá sa bežne vyskytuje v pôde. SpinTor pôsobí ako požerový a kontaktný insekticíd a doteraz nebola preukázaná rezistencia škodcov k tomuto prípravku a ani krížová rezistencia s inými účinnými látkami. K uhynutiu škodcov dochádza po niekoľkých hodinách.
 • Aplikovať preventívne pred výskytom tekuté hnojivo FerrumOil s obsahom železa, horčíka a amoniakálneho dusíka určený na zabránenie alebo liečenie chlorózy (žltnutie listov). Prírodné mastné kyseliny a terpény v hnojive zabránia napadnutiu rastliny savými a žravými škodcami, ako aj múčnatkou.
 • Preventívne použite kvapalné listové hnojivo PREV – B2  s obsahom bóru, na báze pomarančového oleja alebo hnojivo BorOil. Toto hnojivo obmedzuje napadnutie škodcami ako sú vošky, kohútiky, molice, strapky a roztoče.
 • V skleníkoch môžeme použiť prípravok na vydymenie Biodym skleník. Cesnakový olej sa postupne uvoľňuje zo zapálenej dymovnice vo forme dymu, zvyšuje disperziu živín a dodáva rastlinám látky, ktoré zvyšujú ich obranyschopnosť a odpudzuje široké spektrum škodlivého hmyzu a roztočov.
 • Použite selektívny insekticíd NeemAzal, ktorý zastavuje požerovú aktivitu škodcov už za niekoľko hodín po aplikácii a za niekoľko dní sa populácia ďalej nevyvíja a skolabuje.
 • Použite špeciálne kvapalné kokosové mydlo Cocana pre poľnohospodárske použitie, ktoré poškodzuje bunkovú stenu mikroorganizmov a vonkajšiu kostru tela škodlivého hmyzu vysušením.
 • Vytvorte si výluh z quassiového dreva. Toto drevo pochádza z tropického kríku Quassia amara. Tento tropický ker Quassia amara vo svojom dreve obsahuje horké látky quassin a neoquassin, ktoré majú insekticídne účinky proti rade škodcom kultúrnych rastlín.

https://eshop.ekoclovek.sk/molica-sklenikova/

 

---------------------------------------------------

Molica skleníková

Charakteristika

Molica skleníková (Trialeurodes vaporariorum) je známa pod názvom biela muška. Je to nebezpečný škodca, ktorý sa vyskytuje na izbových a skleníkových rastlinách ale aj na rôznych druhoch zeleniny. Ide o drobný lietavý hmyz, ktorý sa zhromažďuje na spodnej strane listov a vo vrcholovej časti rastliny.

Molica vyciciava rastlinné šťavy a vylučuje veľké množstvo lepkavej medovice. Pri dotyku napadnutých rastlín, dospelé molice začnú húfne odlietať.

Aké sú možnosti ochrany?

V päť dňových intervaloch je potrebné uskutočniť najmenej tri ošetrenia. Prípravky počas ošetrenia je potrebné striedať. Na ošetrenie použijeme napr. prípravok Karate Zeon 5 CS,
NeemAzal T/S v koncentrácii 0,3 % alebo DECIS PROTECH. Pri aplikovaní chemických prípravkov dbáme na dostatočný prívod vzduchu.

Na odchyt dospelých molíc alebo na zistenie ich prítomnosti sa používajú žlté lepové doštičky. Doštičky sú natreté nevysychavým lepidlom.Ich výrazná žltá farba je mimoriadne atraktívna pre dospelé jedince. Na doštičky nalietávajú alebo skáču a následne sú lepidlom zachytené. Tieto lepové doštičky sú určené na ochranu rastlín v interiéroch.

Pri biologickej ochrane dbáme na hygienu a dezinfekciu pestovateľského priestoru, kontrolu čistoty sadby pri nákupe… Účinným prostriedkom je omývanie listov prúdom vody. To však iba za predpokladu, že listy rastlín rýchlo uschnú, aby sme zabránili rozvoju ďalších chorôb. Účinné v boji proti moliciam je aj nasadenie dravých predátorov.

https://www.zahradkar.sk/sk/molica-sklenikova/

----------------------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky z nášho blogu

Pestovanie jahôd zo semiačka
Pestovanie jahôd zo semiačka
Premýšľali ste niekedy nad tým, vypestovať si vlastné sadenice jahôd? Poznať ich a venovať sa im úplne od začiatku, od semiačka? Ak vás myšlienka vype... čítať celé
Tuja a jej pestovanie
Tuja a jej pestovanie
Tuja patrí medzi najobľúbenejšie ihličnany. Poznáte druhy tuje? Nájdete v nich rýchlo i pomaly rastúce, veľké i drobné, vo farbách od smaragdovozelene... čítať celé
Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk