Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Pestovanie jahôd zo semiačka Pestovanie jahôd zo semiačka
Premýšľali ste niekedy nad tým, vypestovať si vlastné sadenice jahôd? Poznať ich a venovať sa im úplne od začiatku, od semiačka? Ak vás myšlienka vype... čítať celé
Tuja a jej pestovanie Tuja a jej pestovanie
Tuja patrí medzi najobľúbenejšie ihličnany. Poznáte druhy tuje? Nájdete v nich rýchlo i pomaly rastúce, veľké i drobné, vo farbách od smaragdovozelene... čítať celé
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

Strapky

 

Strapky (radu Thysanoptera) je vytvorený zo starogréckych slov θύσανος ( thysanos =  strapec) a πτερόν ( pteron = krídlo) pre lemované krídla hmyzu.

 

Počas hromadných letov sa výskyt niektorých druhov strapiek stane veľkolepým, keď sa do vzduchu vznesú nespočetné množstvo jedincov pripomínajúcich tmavé oblaky. Tieto javy sú iniciované horúcimi poveternostnými podmienkami a objavujú sa väčšinou počas letných dní s vysokou pravdepodobnosťou búrok. Vďaka tomuto rojovému správaniu niektorých taxónov žijúcich v tráve ( Limothrips ) si Thysanoptera vo všeobecnosti vyslúžili pomenovanie hromozvody, hromovky alebo hromozvody, s najväčšou pravdepodobnosťou dávno predtým, ako boli v roku 1744 uznané za vlastný hmyz.

 

Veľkosť tela: Vo všeobecnosti sú strapky dlhé asi 1 až 2 mm a vyzerajú štíhle a predĺžené. Napriek svojej malej veľkosti tela ich možno odlíšiť od ostatného drobného hmyzu typickým červovitým plazivým pohybom. Obrie formy do dĺžky tela asi 15 mm sa vyskytujú iba v tropických oblastiach.

 

Thrips sa líši od ostatného hmyzu asymetriou ich prenikavých a sacích úst . Labrum, stipes a labium tvoria dozadu smerovaný ústny kužeľ obsahujúci tri mandibles: ľavá čeľusť je nepárový, predĺžený, ale pevný mandrén, zatiaľ čo oba laciniae sú vyvinuté ako štíhle maxilárne mandrény. Mnohé druhy sú schopné stiahnuť tieto vodiče hlboko do hlavovej kapsuly. Pozdĺžne sú navzájom prepojené systémom pera a drážky, aby vytvorili prívodnú trubicu so subapikálnym otvorom a jedným centrálnym kanálom, ktorý tiež slúži na vstrekovanie sekrétov slín. Pravá čeľusť sa nevyvíja za embryo.

 

Životná história strapiek je na rozdiel od iných druhov hmyzu. Po dvoch aktívne sa živiacich larválnych štádiách existujú dve (tri medzi Phlaeothripidae) nekŕmiace sa štádiá kukly predtým, ako sa vytvorí dospelý jedinec. Rad Thysanoptera je považovaný za súčasť Hemipteroidného komplexu, Paraneoptera. Životná história však túto skupinu odlišuje a najlepšie sa považuje za exopterygota, ktorý nezávisle prijal holometaboliu.

 ----------------------------------------------------------- -

Monitoring Thrips

Monitoring Thrips, os pre návrh integrovaného programu riadenia

Akademický tím Inštitút ENTOMA

Čo som našiel, prišlo to alebo sa to narodilo v rastline?   Normálne dospelí, jediné štádium, ktoré lieta, môžu dosiahnuť novú rastlinu, ale ak sa zistí poškodenie a iné štádiá vývoja, môžu to byť nové generácie, ktoré dokončili svoj cyklus na tej istej rastline.

Monitoring Thrips

Samičky kladú vajíčka na rastlinu a zaručujú potravu pre nové generácie, preto pri pozorovaní niekoľkých nedospelých štádií na tom istom mieste je zrejmé, že ide o nové generácie a že dospelí už mali možnosť presadiť sa v ohnisku. (miesto, kde je reprodukcia).

Monitoring Thrips

V záznamoch, ktoré sa robia v rámci monitoringu, je veľmi dôležité rozlišovať štádiá vývoja strapiek a mať tak väčšiu presnosť pri výbere manažérskeho nástroja, takto je potrebné zahrnúť, ak ide o: a ) nymfy , b) pseudoprepupae/pseudopupae a c) dospelí jedinci.

Monitoring Thrips

Na základe vývojových štádií prítomných v plodine a fenológie rastliny je potrebné upraviť a prehodnotiť program riadenia, pretože existujú kontrolné nástroje, ktoré pôsobia výlučne na špecifické štádiá vývoja.

Čo ešte hľadať?

Jednou z evolučných stratégií , vďaka ktorej sú strapky úspešné, je ich schopnosť skrývať sa a zostať skrytá, na čo je potrebné otriasť štruktúrami rastliny , kde sa nachádzajú, ako sú púčiky a kvety . Odporúča sa vykonávať ich na povrchu farby, ktorý umožňuje rozlíšiť vývojové štádiá, ako je sivá, čo uľahčuje pozorovanie tmavých aj svetlých.

Monitoring Thrips

Pri priamom odbere vzoriek sa odporúča zaznamenať rôzne štádiá vývoja a sledovať rastliny s príznakmi ako hnednutie, škvrny, skrútenie a napadnuté kvety. Priame monitorovanie zahŕňa aj kontrolu buriny vo vnútri a okolo plodiny .

migračný front

Migrácia thrips sa môže vyskytnúť cez podobné sektory a monitorovanie umožní identifikovať tieto fronty presunu, ktoré súvisia s ročným obdobím, podmienkami prostredia a okolitými plodinami . Monitorovacie pasce strategicky umiestnené okolo kŕdľov môžu pomôcť pri tomto týždennom monitorovaní a identifikácii týchto dôležitých migračných sektorov.

Monitoring Thrips

Nepriamy odber vzoriek sa vykonáva na monitorovacích pasciach , ktorých použitie je podľa niektorých plodín regulačné pre karanténnych škodcov . Tieto umožňujú, aby sa k analýze vzťahovalo viac informácií, a tým sa dosiahli úspešné programy riadenia.

Monitoring Thrips

Je dôležité vziať do úvahy, že každá plodina , každý technik a každý región majú autonómiu pri rozhodovaní. Inštitút ENTOMA pozýva na rekonfiguráciu ochrany proti škodcom , aby sa do analýzy zahrnuli rôzne aspekty uvedené v tomto zhrnutí. Týmto spôsobom to uľahčí rozhodovateľom v predpovedi predvídať pomocou solídnych informácií, ktoré usmerňujú ich programy riadenia a zahŕňajú rôzne nástroje dostupné v každom regióne spôsobom, ktorý má najmenší vplyv na životné prostredie , je sociálne prijateľný a ekonomicky životaschopný. trvalo udržateľné poľnohospodárstvo .

 

 

 

https://www.entoma.org/monitoreo-de-trips-eje-para-el-diseno-del-programa-de-manejo-integrado/

-------------------------------------------------------------- -

zákaz fotiek - treba dovolenie http://www.thrips-id.com/en/thrips/

------------------------------------------------

 

thrips , (rad Thysanoptera), ktorýkoľvek z približne 5 000 druhov hmyzu, ktorý patrí medzi najmenší okrídlený hmyz a je hojný v tropických a miernych oblastiach sveta. Thrips sú ekonomicky dôležité, pretože niektoré druhy prenášajúrastlinné vírusy. Kŕmenie strapkami môže znížiť produkciu semien, zdeformovať kvety a plody a poškodiť listy rastlín. V teplých oblastiach mnohé z nich spôsobujú hálky rastlín a rolovanie listov. Na druhej strane, niekoľko druhov sa živí deštruktívnymi roztočmi a šupinami a mnohé z nich môžu pomôcť pri opeľovaní kvetov.

Väčšina strapiek má dĺžku 1,5 až 3 mm (0,06 až 0,12 palca), pričom najmenšia je asi 0,6 mm (0,02 palca) a najväčšia asi 15 mm (0,6 palca). Vďaka svojej malej veľkosti môžu vniknúť do najmenších kvetov alebo najmenších prasklín v stonkách a kôre. ichkrídla , ak sú prítomné, sú úzke a so strapcami , odtiaľ názov Thysanoptera (lat. „krídla so strapcami“). Napriek svojej liliputánskej veľkosti sú strapky často bohato zdobené šesťhrannými vzormi, tŕňmi alebo prírubami tela. Štetiny (setae) niektorých sú rozšírené na špičkách alebo predĺžené, alebo môže byť stena tela rozšírená do hrotov alebo vidličiek. Larvy strapiek majú tendenciu byť jasne sfarbené (červené, oranžové alebo žlté), zatiaľ čo dospelí sa pohybujú od belavých po hnedé alebo čierne. Dospelí majú roztiahnuteľné močové mechúre na tarsi nôh, ako naznačuje bežný názov nohy močového mechúra. Výraz thrips je jednotné aj množné číslo.

 

Prírodná história

 

Životný cyklus

Po štádiu vajíčka nasledujú dve štádiá lariev, počas ktorých dochádza k všetkému nezrelému kŕmeniu. Vývoj strapiek je nezvyčajný v tom, že hoci patria do skupiny hmyzu, ktorý zvyčajne prechádza jednoduchou metamorfózou , majú kukly podobné tým, ktoré sa vyskytujú u hmyzu, ktorý prejde úplnou metamorfózou. Môže existovať jedno, dve alebo tri štádiá kukly, v ktorých nedochádza k žiadnemu kŕmeniu.

Primárna metóda reprodukcie medzi strapkami je obojpohlavným spojením. Samce často žijú kratšie ako samice a k páreniu často dochádza na začiatku života, keď sa prvýkrát objavia dospelí. Je známe, že príležitostne dochádza k reprodukcii neoplodnenými vajíčkami (partenogenéza).

Tŕne v podrade Terebrantia vždy kladú vajíčka, rovnako ako väčšina strapiek z pokročilejšieho podradu Tubulifera. Liahnutie vajíčok v rámci samice (ovoviparita) sa vyskytuje u niektorých vysoko vyvinutých členov Tubulifera. Vajcia sú predĺženéoválneho až obličkovitého tvaru, slabo až výrazne tvarované, a ako je to v prípade iného drobného hmyzu, sú proporčne veľké, často zaberajú dva alebo tri brušné segmenty samice pred znáškou. Vajíčka Terebrantia sa zvyčajne vkladajú do živého rastlinného tkaniva v štrbine pripravenej pílovitým vajcovodom samice. Naproti tomu vajíčka Tubulifera, ktorých samice nemajú vajconosné bunky, sú zatlačené pod kôru, do kvetov a listových pošiev alebo medzi nimi, alebo sú nalepené na povrch listov alebo kôry. Liahnutie vajíčok trvá 3 až 16 dní v závislosti od druhu a podmienok.

Hoci sú larvy strapiek v celkovej forme podobné dospelým jedincom, sú menšie a majú jednoduchšiu štruktúru. Dlhé análne štetiny charakteristické pre larvy môžu obsahovať kvapôčky vylúčenej tekutiny, ktoré sa ukladajú na povrch listov. Prítomnosť tmavo sfarbených škvŕn výkalov priľahlých k svetlým kŕmnym zónam sú niektoré typické príznaky poškodenia strapiek.

Prvé larválne štádium je krátke, trvá len niekoľko dní. Druhá môže trvať až mnoho mesiacov, keď nastane estivácia alebo hibernácia. V Terebrantia sa larva v druhom štádiu premení na prepupu, zatiaľ čo v Tubulifera je skrátená forma, primipupa, súčasťou postupnosti vývoja a je nasledovaná prepupal formou. Štádium predkukly trvá len niekoľko hodín až niekoľko dní a vedie ku konečnému štádiu kukly, ktoré môže mať krátke alebo dlhé trvanie. Kuklenie sa uskutočňuje v zemi v hlinených bunkách (v prípade mnohých pokročilých Terebrantia), v zámotkoch (v mnohých primitívnych Terebrantia) alebo na hostiteľskej rastline (v mnohých pokročilých Terebrantia a Tubulifera). Niektoré strapky, napríklad strapka ušná, majú len jednu generáciu za rok, zatiaľ čo iné, ako napríklad strapka cibuľová, môžu mať každá niekoľko generáciívegetačné obdobie .

 

Ekológia

V oblastiach s chladnými zimami sa strapky ukladajú na zimný spánok ako dospelí alebo nezrelé formy v troskách , dutých stonkách alebo v zemi. Tie, ktoré zahynú chladom, sú každoročne nahradené jarnými migrantmi z teplejších oblastí. V trópoch je veľa strapiek aktívnejších vo vlhkom ako v suchom období. Niektoré strapky sú citlivé na relatívnu vlhkosť . Hoci sa larvy zvyčajne nachádzajú na tienistých miestach, na spodnej strane listov alebo konárov, dospelí sa občas vyskytujú na hornej strane listov pri jasnom svetle. Väčšina strapiek tesne prilieha k žilkám listov alebo v štrbinách. Sú aktívne hlavne počas denného svetla.

Thrips sú korisťou mnohých hmyzu (vrátane iných strapiek), roztočov, vtákov, mlokov a jašteríc. Silné dažde, vietor a prach sú však pre strapky pravdepodobne rovnako ničivé ako dravce.

 
 
 

Forma a funkcia

 

Larva

U lariev sú zložené oči zložené z niekoľkých faziet, chýbajú jednoduché oči (ocelli), tykadlových segmentov je menej ako u dospelých jedincov, stredná časť tela (hrudník) je jednoduchá, spodná časť nohy ( tarsus) je vždy segmentovaný (hoci aj občas u niektorých dospelých jedincov) a krídla a pohlavné orgány nie sú vyvinuté. Larválne štetiny (setae) sa často líšia tvarom, počtom a usporiadaním od dospelých setae. Príležitostne sa na larvách nachádzajú ďalšie procesy, ako sú tŕne, hrebene a platničky.

 

Dospelý

Hlava strapky je mierne skosená s ústnym kužeľom smerujúcim dozadu. Vo všeobecnosti sú antény, ktoré sú u väčšiny druhov deväťsegmentové, často zmenšené fúziou a vyčnievajú dopredu pred oči. Z ústnych ústrojov je vyvinutá iba jediná ľavá čeľusť a maxily sú upravené na piercingové vodiče. Maxillae aj labium nesú segmentované senzorické výbežky (palpy).

Stredná časť tela (hrudník) nesie nohy. Prvá časť hrudníka (prothorax) strapiek nesie predné končatiny, ktorých vnútorné časti (koxae) môžu vykazovať vyvýšeniny, ktoré pri trení ostrohami zo spodných častí (stehenných kostí) vydávajú zvuky, hoci ich ľudské ucho nedokáže zachytiť bez zosilnenia. Zvyšok hrudníka (pterothorax) nesie krídla, ako aj stredné a zadné nohy. Krídla sú zvyčajne pomerne jednoduché a podobné pásom. V kľude sú položené cez brucho, ale nikdy nie zložené. Krídla majú typicky dlhé zadné chlpaté strapce s kratšími strapcami vyskytujúcimi sa na prednom okraji.

Brucho je predĺžené a vo všeobecnosti sploštené dorzo-ventrálne, najmä v tubuliferách. Nachádza sa tu 10 výrazných segmentov s rudimentom 11. Prvý a ôsmy brušný segment nesú dýchacie otvory (spirakuly). Často v Tubuliferách má niekoľko setae na chrbte tvar S a zahákne sa do okrajov krídel, aby držali krídla v pokoji. V Terebrantia je terminálny segment u samcov zaoblený a u samíc rozdelený ventrálne až po ôsmy segment. V tubuliferách je koncový segment rúrkovitý.

Mužské pohlavné orgány sa skladajú z párových príveskov a nepárového kopulačného orgánu (aedeagus), ktoré sa všetky sťahujú do brucha. Párové semenníky a pomocné žľazy s ich kanálikmi sa vyskytujú v zadnej polovici brucha. Samica terebrantia má zvyčajne vajconos zložený z dvoch párov pílovitých čepelí. Tie v Tubuliferách chýbajú. Existuje osem vajcových vačkov (ovariolov) a sférická, často pigmentovaná, semenná schránka na uchovávanie spermií získaných počas párenia.

 

Evolúcia, paleontológia a klasifikácia

Thysanoptera sú súčasťou fyletickej línie hmyzu Psocoptera alebo Corrodentia-Hemiptera. Ich pôvod mohol súvisieť s vývojom ľavej dolnej čeľuste ako účinného dláta na prepichovanie peľových granúl. Možno v období, keď boli rodové typy živiteľmi peľu, skoré strapky sa rozmnožili do odlišného rádu, ktorý sa odvtedy stal rôznorodým . Kvôli ich malej veľkosti bol vývoj krídel so strapcami zdanlivo uprednostňovaný, aby sa prekonal neúmerný ťah pri zdvihu krídel.

Najstaršia fosília, Permothrips longipennis , sa zdá byť najbližšie k čeľade Aeolothripidae, najvšeobecnejšiemu a možno aj rodovému typu. Všetky existujúce rodiny sú známe z fosílií uložených v jantáre. Najvyspelejšími skupinami sú čeľade Thripidae a Phlaeothripidae. Terebrantské rodiny si väčšinou zachovávajú zvyk živiť sa cievnatými rastlinami a peľom. Mnoho členov jedinej existujúcej čeľade tubiferánov Phlaeothripidae sa prispôsobilo kŕmeniu v detrite .

 

Rozlišovacie taxonomické znaky

Aj keď žiadna konkrétna štruktúra absolútne nenaznačuje taxonomickú úroveň, mnohé funkcie sú užitočné pri oddeľovaní hlavných skupín Thysanoptera. Tvar tykadiel a ich príveskov, tvar a štruktúra predného krídla, brušné znaky vrátane tvaru vajcovodu u samíc a umiestnenie žliaz a setálov sú dôležité znaky pre určenie rodinných vzťahov. Na generickej a druhovej úrovni sú detaily antény, náustky a tvarovanie tela užitočnými taxonomickými znakmi spolu s farbou a usporiadaním štetín.

Komentovaná klasifikácia

Tu prezentovaná klasifikácia vychádza z klasifikácie H. Priesnera (1957, 1960) .

 • OBJEDNAJTE SI THYSANOPTERA
  Hmyz v priemere asi 2 mm; unikátne v tom, že pravá čeľusť je atrofovaná, čo vedie k asymetrickému náustku; krídla, ak sú prítomné, nesú dlhé strapce. Rozšíriteľné močové mechúre na tarsi dospelých.
  • PodradTerebrantia
   10. a posledný brušný segment, zriedkavo rúrkovitý, vždy rozdelený ventrálne, hlavné análne sety vychádzajú zo subapikálnej oblasti, nikdy nie z oddelených krvných doštičiek; s pilovitým vajcokladom u žien; krídla zvyčajne s jemnými chĺpkami (mikotrichia) a aspoň 1 pozdĺžnou žilkou; larvy so strednými anténnymi segmentmi nesúce krúžky a mikrosety; kukly s tykadlovými pošvami buď vysunutými pred hlavu alebo ležiacimi nad hlavou; vajcia bez polárneho zahusťovania. 2 fosílne čeľade, Permothripidae a neurčená čeľaď, sú z obdobia permu a jury. Súčasné rodiny zahŕňajú nasledujúce.
   • RodinaAeolothripidae
    Oligocén (baltský jantár) až po súčasnosť. Celosvetovo . Antény 9-segmentové; vajcoklad môže byť prevrátený alebo rovný; predné krídla široké a na špičkách zaoblené, povrch s mikrotrichiami a niekoľkými pozdĺžnymi a krížovými žilami; anténne senzory na medzisegmentoch vo forme lineárnych alebo kruhových diskov.
   • RodinaMerothripidae
    Oligocén (baltský jantár) až po súčasnosť. celosvetovo. Antény 8- alebo 9-segmentové; vajconos klesnutý, často slabo vyvinutý; predné krídla úzke, povrch hladký; anténne snímače na medzisegmentoch disklike.
   • RodinaHeterothripidae
    Krieda (jantár z cédrového jazera) až po súčasnosť. Západná pologuľa a India. Antény deväťsegmentové; ovipositor znížený; predné krídla úzke, povrch s mikrotrichiami; anténne senzory na medziľahlých segmentoch ako ploché disky alebo vyčnievajúce kolíkové kužele.
   • RodinaThripidae
    Oligocén (baltský jantár) až po súčasnosť. celosvetovo. Antény 6- až 9-segmentové; vajconos klesnutý, zriedkavo slabo vyvinutý; predné krídla úzke, s mikrotrichiou; anténne snímače na medzisegmentoch ako jednoduché alebo vidlicové snímacie kužele.
  • PodradTubulifera
   10. brušný segment rúrkovitý, nikdy nerozdelený, hlavný análny sedae vyrastajúci zo samostatných doštičiek priľahlých k rúrke; samice bez vajíčka; krídla bez pozdĺžnych žíl alebo okrajov; larvy s tykadlovými segmentmi hladké nekrúžkované; kukly s tykadlovými pošvami rohovité alebo zakrivené okolo (nie cez) hlavu; vajíčka často s tuberkulom na prednom póle.
   • Čeľaď Phlaeothripidae
    Toto je jediná rodina, ktorá je momentálne priradená k podradu. Zástupcovia vyskytujúci sa na celom svete sú známi od oligocénu (baltský jantár) až po súčasnosť.
 

Kritické hodnotenie

Podriadené usporiadanie strapiek je dobre zavedené, ale vyššie uvedené poradie rodinných skupín spochybňujú niektorí, ktorí by povýšili rodiny na nadrodinnú úroveň. Objednávka bola skôr (1838) označená ako Physapoda od H. Burmeistera v narážke na opuchnuté tarsi, takzvané nohy močového mechúra.

Lewis Judson Stannard
https://www.britannica.com/animal/thrips/Annotated-classification
---------------------------------------

KOĽKO DRUHOV STRAPIEK (THYSANOPTERA) U NÁS ŽIJE A KTORÉ SÚ NEBEZPEČNÉ?

Podľa najnovšej publikácie z dielne tímu aplikovanej ekológie hmyzu v zložení dr. Zvaríková, dr. Masarovič, prof. Fedor a prof. Prokop, máme v súčasnosti na Slovensku popísaných 189 druhov strapiek (Thysanoptera). Aj keď veľkú väčšinu tvoria druhy, ktoré sú ekonomicky a fytosanitárne len málo významné, 35 druhov predstavuje nebezpečné rastlinné škodceFrankliniella occidentalis je zaradená do zoznamu EPPO A2 ako škodca, ktorého výskyt je potrebné monitorovať a regulovať kvôli potenciálnym veľkým ekonomickým konsekvenciám spojeným s premnožením tohto druhu. Strapky sú celosvetovo vnímané ako hrozba aj kvôli tomu, že sú schopné prenášať veľmi nebezpečné rastlinné tospovírusy. Takých máme súčasnosti na Slovensku 5 druhov. Súčasný fenomén synergie globalizácie a klimatickej zmeny značne podporuje invázny potenciál niektorých polyfágnych, dokonca aj tropických druhov ako napríklad Hercinothrips femoralisMicrocephalothrips abdominalis (nepôvodné elementy), či Limothrips cerealium a L. denticornis (naše pôvodné druhy)...

Viac sa dočítate na tomto linku:

https://www.agriculturejournals.cz/web/pps.htm?type=article&id=87_2020-PPS 

Article doi: 10.17221/87/2020-PPS 

https://fns.uniba.sk/pracoviska/environmentalna-sekcia/kem/zaujimavosti-z-vedy/kolko-druhov-strapiek-thysanoptera-u-nas-zije-a-ktore-su-nebezpecne/

------------------------------------------------

 

Aktualizovaný kontrolný zoznam strapiek zo Slovenska s dôrazom na hospodárske druhyPôvodný papier

Martina Zvaríková, Rudolf Masarovič, Pavol Prokop; Peter Fedor *
Katedra environmentálnej ekológie, Prírodovedecká fakulta, Univerzita Komenského, Bratislava, Slovensko

Takmer šesťdesiat rokov po prvej zverejnenej prosbe o systematickejší výskum strapiek na Slovensku si kontrolný zoznam nepochybne vyžaduje primeranú revíziu s osobitným dôrazom na ekonomické dôsledky klimatických zmien a synergické efekty globalizácie obchodu s biologickými komoditami, po ktorých nasledujú dynamické a výrazné zmeny v pôvodnej biodiverzite v dôsledku introdukcie cudzích druhov. Aktualizovaný zoznam obsahuje 189 druhov evidovaných z územia Slovenska, z troch čeľadí: Aeolothripidae Uzel, 1895 (15 druhov), Thripidae Stephens, 1829 (113 druhov) a Phlaeothripidae Uzel, 1895 (61 druhov), z toho 7 benefičných a 35 hospodárskych prvky škodcov, ako je jeden karanténny škodca A2 EPPO ( Frankliniella occidentalis ) a päť potenciálnych prenášačov tospovírusov (F. occidentalis, F. intonsa, F. fusca, Thrips tabaci, Dictyothrips betae ). Niektoré druhy (napr. Hercinothrips femoralis, Microcephalothrips abdominalis, F. occidentalis, T. flavus, T. tabaci, Limothrips cerealium, L. denticornis atď.) môžu mať silný introdukčný a invázny potenciál s dobre vyvinutými mechanizmami na úspešnú disperziu.

https://pps.agriculturejournals.cz/artkey/pps-202004-0006_an-updated-checklist-of-thrips-from-slovakia-with-emphasis-on-economic-species.php,

 

--------------------------------------------------------

 

Thysanoptera: strapka

Charakteristika
Thrips je malý okrídlený hmyz s veľkosťou od 0,5 do 15 milimetrov na dĺžku. Sú úzko príbuzné s plošticami (Hemiptera) s podobnými sacími ústami, ale možno ich rozlíšiť podľa nasledujúcich znakov:

Thrips australis (eukalyptus Thrips)
Thrips australis THRIPIDAE
(Eucalyptus Thrips)

 • Štíhle, valcovité, predĺžené telo
 • Sacie a chrapľavé ústočká
 • 2 páry štíhlych blanitých krídel, ktoré sú lemované dlhými vlasmi. Niektoré druhy sú bezkrídlové
 • Nohy, ktoré končia mechúrovitými orgánmi, nie typickým tarzálnym pazúrom

Thrips australis patrí do čeľade THRIPIDAE a je bežný medzi eukalyptovými kvetmi, kde sa predpokladá, že sa živí nektárom.

Thrips životného cyklu
kladú vajíčka buď na živnú rastlinu do štrbín v rastlinnom tkanive alebo roztrúsené tam, kde sa samica kŕmi. Pri vyliahnutí sa nymfy začnú okamžite kŕmiť rastlinou vedľa svojich rodičov. Nymfy vyzerajú podobne ako dospelí, ale nemajú krídla Nymfy sa vyvíjajú v niekoľkých štádiách predtým, ako prejdú pred kuklou a potom fázou kukly , kým sa stanú plne reprodukčnými dospelými.

Kŕmenie
Thrips sú hlavne kŕmidlá pre rastliny, ktoré vysávajú tekutiny z listov a kvetov širokej škály rastlín. Niektoré druhy sa živia hubami, zatiaľ čo iné sú dravé . Mnohé strapky, ktoré sa živia rastlinami, sú škodcami poľnohospodárskych a záhradných plodín.

Habitat
Thrips sú široko rozšírené po celej Austrálii a možno ich nájsť na širokej škále rastlinných druhov, pôvodných aj introdukovaných. Mnohé druhy sa vyskytujú aj v listovej podstielke alebo pod kôrou stromov.

https://www.ento.csiro.au/education/insects/thysanoptera.html

--------------------------------------------------

http://thrips.info/wiki/Main_Page

komplexná stránka (odkazy) s obrázkami - dobrý zdroj

 

------------------------------------

https://www.discoverlife.org/mp/20q?search=thysanoptera

Thysanoptera
THRIPS
Life   Insecta

 

 

Odkazy
Thysanoptera
Autorské práva na fotografiu Thysanoptera David Lampe

Na túto stránku sme analyzovali nasledujúce informácie naživo z webu. Takýto obsah spravuje jeho pôvodná stránka a neukladá sa do vyrovnávacej pamäte na Discover Life. Pošlite spätnú väzbu a opravy priamo zdroju. Pozrite si originál týkajúci sa autorských práv a podmienok používania.
 
Prehľad
Thysanoptera znamená v latinčine „fringed okrídlený“." Thrips sú malý štíhly okrídlený alebo bezkrídly hmyz. Ak sa krídla úplne rozvinú, majú štyri, sú takmer rovnaké a sú veľmi tenké s malou žilnatinou a množstvom chĺpkov tvoriacich strapce. okolo okraja. Keď sú prítomné, krídla sú tenké a so strapcami, preto dostali názov Thysanoptera. Hoci mnohé sú okrídlené, často sú to neochotní letci s predispozíciou na búrky ako vhodný čas letu, preto sa im hovorí „hromové mušky“ "alebo "hromové chrobáky" na niektorých miestach. Sú možno najmenším okrídleným hmyzom, ktorý meria 1,5 až 3 milimetre. Najväčší druh vyskytujúci sa v rode Phasmothrips. Majú prepichujúce sacie úštepy.

Sú hojné v tropických a miernych oblastiach sveta a bolo opísaných približne 5000 druhov. Thrips má ekonomický význam, pretože niektoré druhy môžu prenášať rastlinné vírusy, znižovať produktivitu rastliny, redukovať kvety a plody alebo skelatonizovať (požierať) listy rastlín. Na druhej strane, niekoľko druhov sa živí deštruktívnymi roztočmi a šupinatým hmyzom a mnohé z nich môžu pomáhať pri opeľovaní kvetov a nepriamo aj pri tvorbe plesní na listoch. Larvy strapiek majú tendenciu byť jasne sfarbené, dospelí sa pohybujú od belavých po hnedé alebo čierne. Dospelí majú roztiahnuteľné močové mechúre na tarsi nôh, preto sa bežne označujú aj ako nohy močového mechúra. Rad Thysanoptera sa delí na dva odlišné podrady. Podrad Terebrantia obsahuje štyri čeľade a podrad Tubulifera obsahuje dve.

Poradie je rozdelené na základe prítomnosti alebo neprítomnosti ovipositora (trubice na znášanie vajec). Samice Terebrantia si ponechali vajcovod, zatiaľ čo samice Tubulifera utrpeli sekundárnu stratu, keď sa brušný (najzadnejší) segment spojil do trubice. Fosílne strapky sú známe len z obdobia jury, vďaka čomu sú relatívne moderné, pokiaľ ide o hmyz.

 
Identifikácia
Thrips má niekoľko definujúcich vlastností, ktoré možno hľadať.
 • asymetrické ústne ústroje s pravou mandibulou stratené
 • dva alebo tri pokojné, predimaginálne instary
 • pretarsus s vyčnievajúcim "močovým mechúrom", ktorý sa pri kontakte nohy so zemou vysunie von.
 • krídlo lineárne s dlhými okrajovými nástavcami

Základným morfologickým znakom, ktorý treba hľadať, sú asymetrické ústa. V ktorej sa ľavá čeľusť javí oveľa väčšia ako zanechaná pravá.

 
Fotografie
[Druh: E. americanus. ]
[Druh: Frankliniella fusca ]
[Druh: Frankliniella trictici ]
[Druh: Gynaikothrips ficorum ]

 

Poškodenie Thysanoptera
Životné štádiá Thysanoptera
Thysanoptera
Poškodenie Thysanoptera
Poradie: Thysanoptera
Photo Copyright Tree of Life

 

[Druh: Limothrips cerealium ]
Poškodenie Thysanoptera
Samica Thysanoptera
Thysanoptera setae
Poradie: Thysanoptera
Photo Copyright Rhodos University
Druh: Franklinothrips vespiformis
Foto Copyright Mark S Hoddle
Životný cyklus Thrips
Photo Copyright Mark S Hoddle
Poradie: Thysanoptera
Photo Copyright Bugpeople
Čeľaď: Phlaeothripidae
Photo Copyright Honey Bee Lab
Druh: Scirtothrips perseae
Foto Copyright Mark S. Hoddle
Druh: Frankliniella occidentalis
Foto Copyright Mark S Hoddle
Druh: Heliothrips haemorrhoidalis
Foto Copyright Mark S Hoddle

 

 
Geografické rozloženie
Výskyty Thripa sú rôznorodé v distribúcii. Rodiny môžu byť prítomné na viacerých kontinentoch. Aeolothripidy sú široko rozšírené a vyskytujú sa v Európe, Ázii, Afrike, na Havaji a v Severnej Amerike. Jediný bežný druh Merothripidae, Merothripidae morgani, je však endemický na východe Spojených štátov. Heterotripidy sa vyskytujú najmä v Severnej Amerike. Druhy z rodu Oligothrips sa vyskytujú najmä v Oregone a Kalifornii. Avšak rod Heterothrips je široko rozšírený po celom kontinente. Thripidae je ďalšia čeľaď, ktorá je široko rozšírená a vyskytuje sa v mnohých miernych a tropických oblastiach. Phlaeothipidy sa vyskytujú v Austrálii aj Severnej Amerike.
 
Prírodná história
Vývoj strapiek prebieha vo vajíčku v dvoch larválnych štádiách, počas ktorých dochádza k všetkému nezrelému kŕmeniu, av jednom, dvoch alebo troch štádiách kukly, v ktorých nebolo pozorované žiadne kŕmenie. Hoci zmeny, ktoré sa vyskytujú v kuklách Thysanoptera, sa podobajú tým, ktoré sa vyskytujú u hmyzu, ktorý prejde úplnou metamorfózou, strapky patria do skupiny hmyzu, ktorý zvyčajne prechádza jednoduchou metamorfózou. Hlavnou reprodukčnou stratégiou Thrips je pohlavné rozmnožovanie. Partenogenéza je známa, ale zriedkavá. U niektorých členov radu Tubulifera sa môže vyskytnúť aj ovoviparita. Samce sa dožívajú kratšieho veku ako samice, preto k páreniu často dochádza na začiatku života. Vajíčka sú podlhovasté, oválne až obličkovité, slabo až výrazne tvarované a ako u iného drobného hmyzu sú proporčne veľké,

Vajíčka sa vkladajú do pletív živých rastlín, zatláčajú sa pod kôru, vkladajú sa do kvetov a listových pošiev alebo medzi nich alebo sa lepia na povrch listov alebo kôry atď. Stratégia používaná pri kladení vajíčok závisí od druhu, a teda od prítomnosti alebo neprítomnosti a tvaru vajcokladu. Vyliahnutie vajíčok môže trvať až šestnásť dní. Hoci sú larvy strapiek v celkovej forme podobné dospelým jedincom, majú slabšiu a jednoduchšiu štruktúru. Dlhé análne štetiny charakteristické pre larvy môžu obsahovať kvapôčky vylúčenej tekutiny, ktoré sa ukladajú na povrch listov. Prvá etapa je krátka (niekoľko dní); druhá môže trvať až mnoho mesiacov, keď nastane estivácia alebo hibernácia. V závislosti od čeľade sa larvy môžu transformovať priamo do prepupal formy alebo môžu prejsť cez skrátenú intermediárnu formu nazývanú primpupa.

Kliknutím sem zobrazíte životný cyklus Thrip.

Štádium predkukly má krátke trvanie (niekoľko hodín až niekoľko dní) a vedie ku konečnému štádiu kukly, krátkeho alebo dlhého trvania, z ktorého nakoniec vznikne dospelý jedinec.

Kuklenie prebieha v zemi v hlinených bunkách, v zámotkoch alebo na hostiteľskej rastline. Niektoré strapky, napríklad strapka ušná, majú len jednu generáciu za rok; iné, ako napríklad strapka cibuľová, môžu mať v každom vegetačnom období niekoľko generácií.

V oblastiach so zimným chladom sa strapky ukladajú na zimný spánok ako dospelí alebo nezrelé formy v detrite, dutých stonkách alebo v zemi. Tie, ktoré zahynú chladom, sú každoročne nahradené jarnými migrantmi z teplejších oblastí. V trópoch mnohé strapky vykazujú sezónne výkyvy, pričom sú aktívnejšie vo vlhkom období ako v období sucha. Niektoré strapky sú citlivé na relatívnu vlhkosť. Larvy sa zvyčajne nachádzajú na tienistých miestach, na spodnej strane listov alebo konárov. Imága sa občas vyskytujú na hornej strane listov pri jasnom svetle. Väčšina strapiek tesne prilieha k žilkám listov alebo v štrbinách. Sú aktívne hlavne počas denného svetla. Thrips sú korisťou mnohých hmyzu (vrátane iných strapiek), roztočov, vtákov, mlokov a jašteríc. Silné dažde, vietor a prach sú však

 
Ako sa stretnúť
Thrips možno nájsť v kvetoch, listoch, ovocí, kôre, hubách a troskách. Aeolothripidy sa vyskytujú na rôznych rastlinách, ale sú bežné najmä na kvetoch ďateliny. Merothripidy sa vyskytujú pod kôrou, v troskách a v hubách. Heterotripidy sa vyskytujú najmä v stromoch (napr. dub, vŕba), v kvetoch (napr. azalka, jalec v kazateľnici) alebo v púčikoch divého hrozna. Členovia čeľade Thripidae možno nájsť napádajúce hrušky, slivky, čerešne, cibuľu, tabak, fazuľu alebo obilniny. Ide o veľkú a rôznorodú skupinu a rôzne druhy sa zameriavajú na rôzne časti rastliny. Prítomnosť tmavo sfarbených škvŕn výkalov susediacich so svetlými zónami kŕmenia sú niektoré typické príznaky poškodenia strapiek. Môžu sa zbierať rôznymi spôsobmi. Napríklad druhy nachádzajúce sa na vegetácii možno zbierať zametaním.
 
Odkazy na iné stránky
 
Referencie
 • Borror J., Triplehorn CA a Johnson N. Úvod do štúdia hmyzu. Šieste vydanie. Objednávka Thysanoptera Saundera College Publishing Chicago, IL 350-356
 • www.britannica.com
 • www.earthlife.net
 
Poďakovanie
Aeneas Murnane, odbor biológia, University of Georgia, Atény.

Ďakujeme Sabine Gupta, Denise Lim a Dr. Johnovi Pickeringovi za technickú a webovú podporu pri vývoji tejto stránky.

 
Podporovaný
 

 

-----------------------------------------

 

 

 

 

 

 

 

 

Novinky z nášho blogu

Pestovanie jahôd zo semiačka
Pestovanie jahôd zo semiačka
Premýšľali ste niekedy nad tým, vypestovať si vlastné sadenice jahôd? Poznať ich a venovať sa im úplne od začiatku, od semiačka? Ak vás myšlienka vype... čítať celé
Tuja a jej pestovanie
Tuja a jej pestovanie
Tuja patrí medzi najobľúbenejšie ihličnany. Poznáte druhy tuje? Nájdete v nich rýchlo i pomaly rastúce, veľké i drobné, vo farbách od smaragdovozelene... čítať celé
Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk