Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
Blog
Škodcovia rastlín: BZDOCHY Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Zobraziť všetky články
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

tuja a jej pestovanie - detailný záber konárikov

 

Tuja a jej pestovanie

 

 

OBSAHTuja a jej pestovanie - tuja so samičími kvetmi
 1. Tuja
 2. Tuja a jej druhy
 3. Pestovanie tuje
 4. Vavrínovec hnojenie
 5. Vavrínovec ako živý plot
 6. Vavrínovec na kmienku
 7. Kedy a ako sadiť vavrínovec
 8. Ako strihať vavrínovec
 9. Vavrínovec rozmnožovanie
 10. Nákup v eshope

 

Tuja

 

Tuja a jej pestovanie - vtáčik s našuchoreným perím sediaci na konáriku tujeTuja (Thuja) predstavuje rod stálozelených ihličnatých drevín - stromov, v ktorom všetci zástupcovia majú jedného spoločného predka. Takýto rod sa označuje ako monofyletický a zahŕňa 5 druhov. Tuje patria do čeľade  cyprusovité  (Cupressaceae). 

Ich listy sú typu ihlica, označované ako ihlicovité listy, ľudovo nazývané ihličie. Sú šupinovité, s obsahom éterických olejov. Z vrchnej strany sú jemne lesklé, tmavozelené, zo spodnej matné, žltozelené. Na hlavných výhonoch sú dlhšie (oproti bočným) a pichľavé. Na bočných sú približne polovičné (oproti hlavným), pritisnuté ku výhonku v oprotistojacich pároch.  

 

Tuja a jej druhy

 

Rod tují v sebe zahŕňa 5 rozličných druhov. V minulosti bolo do tohoto rodu zaradených 6 druhov. Patria tu:Tuja - konáriky s kvapkami vody

  • Tuja západná (Thuja occidentalis)
  • Tuja japonská (Thuja standishii)
  • Tuja sečuánska (Thuja sutchuenensis)
  • Tuja riasnatá (Thuja plicata)
  • Tuja kórejská(Thuja koraiensis)
 •  
 • Tuja východná (Thuja orientalis) či správne Tujovec východný (Platycladus orientalis syn. Biota orientalis) - v minulosti tento ihličnan patril do rodu tují, v súčastnosti sa radí do samostatného rodu.

 

Tuja a jej druhy - zaujímavo tvarované kultivary na záhradeV našich podmienkach sa stretneme s Tujou západnou (Thujaoccidentalis), Tujou riasnatou (Thuja plicata), Tujou kórejskou (Thuja koraiensis) a Tujovcom východným (Platycladus orientalis) - niektorí predajcovia ho stále uvádzajú pod starým názvom Tuja východná (Thuja orientalis).

Nájdeme u nich veľké množstvo kultivarov. Vďaka tomu nájdeme veľkú rozmanitosť tvarov, veľkosti i farieb. Vysoké, krovité, zakrpatené i plocho rozložité. Stromovité, kužeľovité, úzke, stĺpovité, guľovité, vajcovité, pravidelného i nepravidelného tvaru. V odtieňoch od tmavozelenej cez svetlozelenú až po zlatožltú farbu, ale i s modrým nádychom.

Výber je naozaj široký a môžete ich pestovať ako solitérne rastliny, v skalkách, skupinovej výsadbe, ako žitý plot, ale i v pestovateľských nádobách na balkónoch či terasách.

 

Pestovanie tuje

 

Tuje sú medzi okrasnými ihličnanmi asi najvyhľadávanejšie. Veľké pozitívum prinášajú svojím  celoročnom dekorom a jednoduchosťou pestovania. Nevyhovuje im ťažká a ílovitá pôda.  Obľubujú výživnú, priepustnú pôdu. Zvládajú rôzne poveternostné podmienky, preto sú vhodné aj ako vetrolamy. Zvlášť mladé stromčeky potrebujú pravidelnú zálievku, no aj pre staršie je  nevyhnutná zvlášť v období sucha. Osobitne tuje pestované v pestovateľských nádobách alebo kvetináčoch počas suchej zimy potrebujú dostatočnú zálievku.

 

 

Živý plot

Pre výsadbu živých plotov sa hodia odrody husté, rýchlo rastúce, nepoliehajúce pod ťarchou snehu ako 'Brabant', 'Frieslandia' alebo obľúbený 'Smaragd'. Výška živého plotu by mala byť do troch metrov, na meter sa vysádzajú dve až tri rastliny. Najčastejšie ponúkaný a cenovo dostupný 'Smaragd' má symetrický kužeľovitý rast, strihá sa, až dorastie do požadovanej výšky. Rez sa vykonáva pravidelne raz ročne v júni - prerastené rastliny neznášajú rez do starého dreva, ktoré by už neobrástlo. Zastrihávajú sa vrcholky rastlín, aj boky z pohľadových strán. Tuje sa rozrastajú aj do šírky, takže časom vytvoria zapojený porast. Živý plot môže byť aj nestrihaný, voľne rastúce, len s upravenou výškou. Výborným pomocníkom vám budú elektrické nožnice na živé ploty.

 

Pozrite si našu ponuku stromčekov vnodných do živých plotov

Výsadba tují v živom plote

 • Ideálna doba výsadby je od marca do novembra (pôda musí byť rozmrznutá)
 • Sadenice sadíme od seba v závislosti od ich výšky a rozvetvenia

Tuje

 • Sadenice dáme do vyhĺbenej jamky, zalejeme vodou, nasypeme hlinu a utlačíme. V závislosti od typu pôdy môžeme dať na dno vrstvu štrku pre lepši odtok vody. Alternatívou sadenia do zeme je sadenie do kopčeka, ktorý zabraňuje tomu, aby voda stála v pôde
 • Sadíme tak hlboko, aby bol celý koreňový bal pod úrovňou zeme. Nad terénom by mali trčať prvé výhonky.
 • Vhodné je záhon mulčovať kôrou, alebo trávou pokosenú z kosačky (udržuje vlhkosť). Pokosenú trávu zo záhonu na jeseň vyberáme, držia sa tam hlodavce. Kôra, či piliny sa neodstraňujú.
 • Záhon udržujeme v čistote a pravidelne zalievame.

 

Hnojenie

 • vykonávame každé tri týždne až mesiac, od mája do augusta. Hnojíme špeciálnymi hnojivami na ihličnany.
 • neaplikujte nedostatočne rozložený kravský a konský hnoj
 • hnojenie vykonávame naposledy v auguste
 • pozor na močenie psov, stromček odumrie (môžeme zmierniť okamžitou výdatnou zálievkou)

Strihanie

 • Vykonávame jeden krát od mája do konca augusta, avšak, čím častejšie sa strihá, tým hustejší je plot. Preto sa oplatí strihať čerstvo zasadené ploty dvakrát ročne - v lete (koncom augusta) a vo februári, tesne pred obdobím vegetácie. Po zakorenení nových sadeníc striháme hneď prvý rok - špičky, druhý rok takisto. Tretí rok a ďalšie sa už vykonáva strih z boku a zvrchu.
 • Ideálne je, keď sa ploty strihajú do kónického tvaru, aby malo svetlo prístup k dolným častiam a ploty nezostali odspodu bez listov. Spodná časť by mala byť o 20 - 30 cm širšia ako spodná.
 • Steny živého plota by mali mať sklon 5 -10%. 5% sklon znamená, že pri dvojmetrovej výške plota s 1m širokou základňou je šírka koruny 80 cm. U drevín, ktoré majú nižšie nároky na svetlo, sa môže použiť zvislý profi

 

Sadenie tuje - samostatne

Pred samotnou výsadbou je vhodné upraviť pôdu a vyhĺbiť dostatočne hlbokú jamu. Saďte tak hlboko, aby bol celý koreňový bal pod úrovňou zeme, nad zemou by mali byť prvé výhonky. Pre samostatne stojaci strom pripravte jamu v rozmere aspoň 25 x 25 cm, pôda by mala byť s dostatkom vlahy. Sadenice vložíme do vyhĺbenej jamy, zalejeme vodou, zasypeme hlinou a pôdu udusíme. Môžeme tiež posypať rašelinou alebo substrátom na okrasné dreviny . Stromy sadíme aspoň 50 cm od seba, väčšina odrôd tují vyrastie do kužeľovitého tvaru a pri zemi by pri menších rozstupoch nemali priestor. Iná situácia nastáva pri tvorbe živého plotu, kde je účelom, aby medzi jednotlivými stromami nebol priestor.

 

Tuje v skalkách a črepníkoch

Tuje sa hodia naozaj všade, takže aj v skalke môžete mať zakrpatené formy mnohých tvarov. Guľovitá 'Danica' alebo 'Tiny Tim' nedorastajú viac ako osemdesiat centimetrov. Poteší preto aj majiteľov malých predzáhradiek, kam sa bez problémov zmestia. Obľuba tují ako kvetináčových rastlín pre terasy alebo schodisko je vysoká. Väčšina tují je plne mrazuvzdorná, pri dobrej starostlivosti (a zálievke v bezmrazových dňoch) vydrží v nádobe niekoľko rokov a potom sa dajú vysadiť do voľnej pôdy, kdekoľvek budete potrebovať.

https://www.fragaria.sk/article/sk/pestovanie-tuji

---

Tuje patria medzi najvyhľadávanejšie okrasné ihličnany, a to najmä kvôli ich špecifickým tvarom a farbám. Existuje veľa druhov tuje, všetky sa však ľahko pestujú a zachovávajú si svoje dekoratívne vlastnosti po celý rok. Sú skutočne nenáročné, tolerantné voči poveternostným podmienkam a chorobám. Zalievanie je nevyhnutné predovšetkým v období sucha. Tuje sú nenáročné na pôdu, v ktorej rastú. Budú rásť v akejkoľvek pôde, ale najlepšie na dobre hnojených pôdach a mokradiach.  Bezprostredne po výsadbe je vhodné sadenice v kvetináči hnojiť špeciálnym hnojivom pre ihličnany. Pri rastlinách zakúpených s holými koreňmi sa však hnojenie bezprostredne po výsadbe neodporúča. Rezanie tuje závisí od odrody. Pravidelné prerezávanie je potrebné najmä pre tie, ktoré rastú vo forme živého plotu. Obľúbené sú napríklad SMARAGD či zakrslá MIRJAM.

https://www.zahradnici.sk/index.php?route=product/category&path=18

---

 

 

 

 

 

---------

Descripcion:

-Tuja je jeden z najelegantnejších ihličnanov. Veľmi rýchlo sa rastie, je to jeden z najčastejšie používaných druhov drevín zakladanie živých plotov.

-Tuja ako rod stromov pochádza pôvodom zo severnej Ameriky, odkiaľ sa potom dostala v 16. storočí aj do Európy. Thuja occidentalis Smaragd je krásny vždyzelený ... 

-

 

Novinky z nášho blogu

Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Škodcovia rastlín: BZDOCHY
Poznáte bzdochy? Dokážu byť riadne otravné a neskutočne smradľavé. A sú aj nepríjemnými škodcami rastlín. Ale nie všetky. Spoznajte ich a zistite ako ... čítať celé
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Trávnik: Ako ušetriť na starostlivosti o trávnik
Starostlivosť o trávnik si vyžaduje čas, energiu, aj investície. Čas a energia sú pre krásny a zdravý trávnik nevyhnutné. Viete ako ušetriť na staros... čítať celé
Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec a jeho pestovanie
Vavrínovec teší počas celého roka svojím vzhľadom. Ponúka možnosť súkromia ako živý plot alebo vynikne ako solitér. Ak potrebujete pôdopokryvnú rastl... čítať celé
Orchidea a jej pestovanie
Orchidea a jej pestovanie
Orchidea je exotická krásna a zaujímavá rastlina, ktorá učarovala nejednému milovníkovi rastlín. V článku Orchidea a jej pestovanie vám prinášame komp... čítať celé
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk